Toitumine raseduse ja imetamise ajal

Autor: rasedus.eu

Soovituslik menüü raseduse ajal

Lapse hammaste areng algab juba looteeas ja kestab, kuni kõikide jäävhammaste suhu lõikumiseni. Raseda toitumine mõjutab lapse tulevasi hambaid ja ema õiged toitumisharjumused antakse edasi ka uuele pereliikmele.

Ema ei pea raseduse ajal sööma “imeroogasid”, piisab kui ta järgib tervisliku toitumise põhitõdesid:

Vaja ei ole süüa „erilisi“ roogasi, vaid menüü peab keskenduma mitmekesisusele ja tervislikusele. Totaalne taimetoitlus ja dieet peavad ootama aega, kui laps on imikueast väljas.

  • süüa tuleb regulaarselt (raseduse ajal sobib veidi sagedasem toitumine: 3–3,5 tunni järel).
  • toidu valmistamisel vältida liigset praadimist, vürtsitamist jms, mis muudab toidu raskesti seeditavaks.
  • arvestada tuleks mõne toiduaine erilise tähtsusega. Iga päev peaks tarvitama täisteraleiba või -putru, aedvilju, puuvilju, piima ja piimatooteid.
  • iga inimese toitumisharjumused on erinevad. Samas ei pea end sundima sööma toite, mis ei maitse. Alati on võimalus leida mõni asendaja: kui inimene ei talu piima, võib ta juua jogurtit jne.

Menüü peaks sisaldama ligikaudu 40% teraviljatooteid, 35% juur- ja puuvilja, 20% piima, piimatooteid ja liha või kala ning maksimaalselt 5% rasvu, õlisid ja maiustusi. Puhast vett võiks päevas tarbida 1,5-2 liitrit. Vähem tuleks tarbida suure allergeensusega toite. (tsitrusviljad, pähklid, ðokolaad).

Eelnevad nõuanded on täiesti piisavad ja ei ole vaja tingimata näpuga toitumistabelites järge pidada.

Raseduse ajal ei ole vaja süüa kahe eest

Tihti soovitatakse rasedal süüa kahe eest, kuna pisike on kõhus kasvamas. See on aga üsna vale arusaam. Pisut jogurtit, mõned võileivad ja lisa juur- ja puuviljad katav täielikult lisaenergia vajaduse.

Erinevad kehatüübid otsutavad selle, kui palju lisatoitu sa endale lubada võid. Sale naine, kui ta oli seda ka enne rasedust, ei pea endale erilisi piiranguid võtma ja võib julgesti süüa. Kaalu suurenemine raseduse ajal võib sellel juhul jääda isegi 12-13 kilogrammi vahele, ilma last ja ema ennast mõjutamata. Naine, kes enne rasedust juba kaaluprobleemide all vaevles, peaks oma menüüd hoolsamalt jälgima ja lahjemat toitu tarbima. Tema kaaluiive võiks ideaalis jääda umbes 7-8 kg piiresse. Enam kui kaks korda tõuseb raseda naise valgu, D-vitamiini, raua, kaltsiumi, fosfori ja magneesiumi vajadus. Selle probleemi lahendab hästivarustatud apteek, kus on müügil spetsiaalsed tooted lapseootel ja imetavale emale.

Rase naine ja kaltsiumi vajadus

Kui kõhus olev laps ei saa arengu ajal piisavalt kaltsiumi, tekitab see mitmeid probleeme emale endale, kui ka imikule. Selle vältimiseks peaks rase umbes 400mg kaltsiumi, vastavalt oma vanusele, saama rohkem. Kui rase seda ei saa, kasutab loode kaltsiumit ema luudest. See tekitab emal endal luude hõrenemist, probleeme hammastega ja loote arenguhäireid (aju areneb tänu kaltsiumile).

Loomulikult on parim kaltisumi omastamiseks piim ja piimatooted. Päevane tarbimishulk nende toodete puhul peaks jääma 3-4 klaasi vedelate, lisaks 100-200g kohupiima ja 30-40g juustu piiresse. Emad kellel on probleeme piimatoodete tarbimisega, võiks nõu küsida arstilt, kes üldjuhul soovitab kaltsiumitablette.

Vitamiin D vajadus muutub vastavalt aastaajale. Pimedal ajal tuleks kasuks selle vitamiini lisatarbimine. Vähene päikesevalgus takistab D-vitamiini moodustumist oragnismis või on see puudulik. Oragnism vajab D-vitamiini , et luud ja hambad omastaks tarbitud kaltsiumi.

Paljudele rasedatele meeldib maiustada. Loobuma peaks kookidest ja saiakestest. Magusavajadust saab rahuldada puuviljade jms söömisega toidukorra lõpus.

Ema toitumine mõjutab lapse hambaid. Kui te soovite endale ja oma lapsele terveid, tugevaid hambaid, tasub järgida eelpool antud soovitusi.

Raseduse ajal tõuseb magusavajadus, mil tuleks jälgida saiakeste ja kookide liigtarbimist. Neist on soovitatav isegi loobuda. Asenduse leiate puuviljade jms söömise näol.

Kõik eelnev on väga tähtis, et teie lapsel areneks tugevad ja terved hambad. Seetõttu on soovituslik eelenavaid nõuandeid kuulda võtta ja nendest ka kinni pidada.

Be Sociable, Share!
Sildid , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 656

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga