Toit- ja toiduained, vitamiinid ja muud ühendid, mida lapseootel naine vajab

Autor: rasedus.eu

Kalorid – Tõdemus, et lapseootel naine peaks sööme kahe eest, on ajast ja arust! Teoreetiliselt sööbki naine kahe eest, aga veel pisikese inimese päevane kalorivajadus on 300 kalorit päevas. See kalorihulk võrdub kahe klaasi piimaga päevas. Kalorite tarbimise teemal peaksid nõu pidama neli raseduserühma: naised, kes on alakaalulised (vajavad lisakaloreid), kes ootavad mitmikuid ja teismelised lapseootel naised, kes nii või teisiti ka ise kasvavad, vajades selleks suuremat päevast kalorite hulka.

Valgud – Valguvähene toitumine võib sinu tulevase lapse tervisele mõju avaldada. Võib tekkida alakaalulisus, enneaegne sünd või ebaküpsus. Kuna valgud koosnevad aminohapetest ja viimased on rakkude ehituskivideks, vajab kasvav loode neid eriti. Päevased toidukorrad (kuuest neli) peaksid sisaldama häid valguallikaid – piim, jogurt, tailiha, oad, herned, muna, kodujuust, juust jne.

Rasvad – Päevasest kalorivajadusest ei tohiks rasvad moodustada üle 30%. Ennast liigse kaalutõusuga hirmutada pole vaja ja rasvade mitte tarbimine või ohustada sinu kõhubeebit. Eelistada tuleks taimseid rasvu.

Köögi- ja puuviljad – Kuna su kõhus kasvab laps, vajab ta rakujagunemisel üliolulist rolli mängivat A-vitamiini. Samuti on see vitamiin vajalik naha, luude ja silmade arengus. Ja kõige rohkem lediub A-vitamiine köögi- ja puuviljades. Veel leidub neis rohkesti kiudaineid, foolhappeid, mineraale ja E-vitamiini. Köögi-ja puuviljade valik on üsna värvikirev, seega tarbi erinevaid ja luba neid endale kahel kolmel korral päevas.

Täisteratooted – Täisteratoodetest nagu riis, kaerahelbed, mais, oad-herned, rukis, tangud on lootele vajalikud kiudaine ja B-vitamiini allikad. Lisaks saab ta sealt vajaliku tsingi, seleeni ja magneesiumi koguse. Rikasta oma toidukordasi täisteratoodetega!

Vedelikud – Vedelikke, vett, mahla, piima jne peaksid tarbima kaheksa klaasitäit päevas. Su keha vajab sellel perioodil kõvasti vedelikku, et hoida naha toonust, kõht korras ja et neerud väljutaks korralikult jääkaineid.

C-vitamiin – Luud ja hambad, keha vastupanuvõime ja ainevahetusprotsessid toimuvad C-vitamiini toel, seega on see vitamiin oluline sulle ja su lapsele. C-vitamiini sisaldavaid toiduaineid on soovitatav tarbida toorelt. Külmal ajal võid sa vajada C-vitamiini preparaate. Hea oleks päeva jooksul kaks „vitamiinipommi“ ära süüa.

Kaltsium – Kõik me teama juba lapsepõlvest, kui tähtsad on kaltsiumiühendid meie luudele ja hammastele. Kaltsium on veel vajalik südamele, lihaste ja närvide arenguks ja vereloomes. Kui sa ei võimalda kasvavale lootele piisavalt kaltsiumi, siis võtab laps seda otse sinu hammastest ja luudest, mis ei ole just kõige tervislikum.

Raud – Rauaühendid on lootele vajalikud uue vere tootmiseks ja rasedal hõlpsustab raud gaasivahetust, mis on ilmselgelt väga vajalik.

Foolhape – lapse närvisüsteemi arengu toetuseks peaks foolhappekapsleid võtma juba rasedust planeerides ja esimesel kolmel raseduskuul.

Tihti tuleb ette, et naine toitub enda arvates täiesti normaalselt ja laps saab kõik vajaliku ema toidust kätte. Nii see alati aga ei ole. Sellejaoks, et emana ei peaks sa muret tundma, on väljatöötatud spetsiaalsed vitamiinide ja mineraalide preparaadid, mida sa arstiga nõu pidades võtma võid hakata.

Rasedusega kaasnevad tavaliselt erinevad tujud. Kui sa raseduse ajal tunned vastupandamatut vajadust millegi „keelatu“ vastu, siis võid sa endale seda korra lubada. Mõni torditükk ja kiire eine Macdonalds´is ei ole veel ohtlik. See ei tohi aga saada tavaliseks ja kõike ei saa välja vabandada.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 579

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga