Mida sina saad teha oma tervise heaks? – II osa

Autor: Ene Lill

I osa aadressil: http://www.artiklid.eu/tervis—i-osa.html

Siin ootaks armastavate emade toidupoe avamist – ei unistagi, et kogu toit oleks söögikõlbulik, kassaümbruse võiks vähemalt laste tervist ohustavast saastast “maiustustevalikust” puhtaks korjata.
Ideaalis oleks ellujäämisõpetus järgmine:
• kasvata ise või osta usaldusväärselt talunikult juurviljad, piimatooted osta mahetalust, samuti ka teraviljatooted.
• valget suhkrut kasuta harva, alternatiivina ikka mett või toorsuhkrut. Süüa tee ise või lase teha oma heal tuttaval inimesel.
Kui veel põhjalikumaks minna, siis peaks toitumisel arvestama ka meeleolu. Halb tuju muudab kehakeemiat (endokriinset tasakaalu) – kehasõbralike hormoonide (ensüümide) asemel toodetakse kahjulikke.
Veel mõned söömisnõuanded:
• Sööge alles siis, kui tunnete, et kõht on tühi.
• Enne söömist ja söömise ajal ärge riielge.
• Katke laud nii, et ka silmal oleks ilus vaadata.
• Söögiajaks võtke aeg maha, ärge kiirustage, mõelge heast einest ja meeldivatest kaaslastest.
• Sööge istudes.
• Alustage söögikorda toorsalati või aurutatud köögiviljaga – nii tasakaalustate järgneva jaoks pH.
• Sööge võimalikult värskelt valmistatud toitu.
• Ärge tarvitage liiga külma toitu või jooki.
• Piim ei ole jook, vaid toit.
• Soe tee või vesi sobib toidu kõrvale rüüpamiseks.
• Peale sööki laske mõni minut rahulikult istudes “leiba luusse” ehk mõnulege üks hetk saadud sööginaudingust.

Neid tervisliku toitumise põhimõtteid oleme püüdnud rakendada oma ökolasteaias Lillelapsed:
• Ma tahan, et ma ei peaks iga päev võitlema, et mu last ei mürgitataks.
• Ma tahan, et emad ei mürgitaks oma lapsi ise seda teadmata. Õnneks info levib.
Kui toit imendub läbi sooleseina, siis on meil veel üks organ, mis aplalt imab kõike, mida pakume – see on meie nahk. Inimesel on nahapinda 5-8 m2, seega saab naha kaudu organismi suunata suurel hulgal head või kahjulikku ainet – meie oma oskusest ja tarkusest tulenevalt. Säilitusained (kosmeetikumides kordades toksilisemad kui toiduainetes), emulgaatorid, mineraalõlid ja sünteetilised lõhnastajad – kõik nad kahjustavad tervist. Nad ei tapa kohe, vaid suunavad kehakeemilisi protsesse, ladestuvad ja ärritavad. Väike stress võib akumuleeruda suureks – tervisehädaks.
Antibakteriaalse seebiga pestes hävitame kehapinnalt nii halvad bakterid kui ka head, mis meid peaksid halbade eest kaitsma. Meis on kinnistunud arvamus, et bakter on halb. Samas ei räägita sellest, et ilma piimhappebakteriteta poleks seedimine ega naha toimimine üldse võimalik – me vajame elus püsimiseks üle 400 liigi baktereid. Beebi saab oma esimesed vajalikud nahapinda kaitsvad piimhappebakterid sünnitusteedest. On ülioluline, et me ei hävitaks tita naha loomulikku puhastus- ja kaitsevõimet teda kemikaali(seebi)vees vannitades. Ja siis hakkab pihta – haudumine, talgid, kreemid – nahk on juba võimetu enda eest hoolitsema. Kusjuures kurja on teinud seda last kõige armastavam inimene.
Nahk, aju ja närvisüsteem arenevad loote varases staadiumis samast koest. Nahal on väga palju funktsioone, seega saab naha kaudu enda eest ka mitmel heal viisil hoolitseda. Silitamine ja massaaž on üks võimalustest. Silitamisest võiks kujuneda koduteraapia, massaaži tegemiseks on vaja oskusi. Et me ei lülitaks ainevahetust režiimilt “kasva ja arene” režiimile “võitle ja põgene”.

Harmoonikumi terviseklubi toitumise ja kehahoolitsuse õpitubades õpetame ära tundma meie tervist kahjustavad ained ja tegema tervislikke valikuid ning taastame traditsioonilised oskused, toetame neid uuemate teadusavastustega ning rikastame positiivse programmiga.
• Harmoonikumi kehahoolitsuse juures ei kasutata purgitooteid, mis reeglina sisaldavad mürgiseid säilitusaineid (nt. parabeenid). Kõik meie koorijad-maskid-kreemid segatakse kokku kohapeal. Nii on saavutatud suurim luksus – värske elus toimeaine maksimaalses kontsentratsioonis ja loomulikus inimesele omastatavas keskkonnas. Lisaks võimaldab see individuaalset lähenemist – iga segu vastavalt vajadusele, eriti puudutab see eeterlikke õlisid.
• Positiivne mõtlemine on kõige alus. Isegi vee klastrite struktuuri saab vihaga halvaks muuta, mis siis veel tigeda inimese enda keha sees toimub – koosneme ju enamuses veest.
• Nautige elu – päike paistab ka pilve taga. Jagage rõõmu, siis tuleb see teie juurde tagasi. Suhestuge kõige ümbritsevaga – inimeste, looduse, ka toiduga. Õppige tundma iseennast.
• Harmoonikumi kultuurikastmelistel õhtusöökidel räägitakse suhestumisest toidu ja seda tootnud loodusega, toitumise tervislikest, esteetilisest, kultuurilistest ja filosoofilistest aspektidest ja vanarahvatarkuste aja piire ületavast nutikusest. Jõusaalid ja rõõmuta (dieedil) söömine ei ole universaalne lahendus. Vanad eestlasedki ütlesid, et elu peab ikka mõnukas olema.
• Inimesed on panustanud liiga palju aja muutmisele rahaks, kuid aega saab muuta ka armastuseks ja lähedaste eest hoolitsemiseks, esteetilisteks naudinguteks ja eneseharimiseks. Mõelgem selle üle.

Be Sociable, Share!
Ene Lill, Eralasteaed Lillelapsed omanik ja öko-spa ning kohviku Harmoonikum perenaine.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 742

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga