Terved veresooned, terve süda

Autor: ranga dasi

Südame-veresoonkonna haigused vähendavad enneaegselt olulisel määral elu kvaliteeti ja on sagedaseks surma põhjuseks.

Ameerika Ühendriikides 80000 meditsiiniõega läbiviidud suur uuring näitas, et tervisliku eluviisi ja köögi- ja puuviljarikka toidu abil on võimalik vältida üle 80% südameinfarktidest.
Paljud prekliinilised ja kliinilised uuringud on näidanud, et granaatõuna mahla saab kasutada südame-veresoonkonna haigusi ennetava ja isegi takistava vahendina.

Järgnevalt väike valik nendest:Kalifornia ülikooli juhuslikustatud platseebokontrollitud pimeuuring, mis 2005 nimekas ajakirjas Journal of Cardiology Sumneri ja kaastöötajate poolt avalikustati, näitab, et koronaarsete südamehaigustega inimestel paranes südamemuskli verevarustus 17% päras seda, kui nad olid igapäevaselt hakanud jooma 250 ml granaatõuna mahla; sama uuringu granaatõuna mahla mitte tarbivas kontrollgrupis muutus verevarustus aga 18% kehvemaks. Stenokardia rabanduste arv vähenes seeläbi poole võrra.
Avirami ja kaastöötajate (2004) juhuslikustatud platseebokontrollitud uuringus jõid uuringus osalenud 3 aasta vältel päevas 50 ml granaatõunamahla kontsentraati (1:5, 250 ml mahlale lahjendatud = 25 ml granaatõuna eliksiiri).
Ühe aasta pärast vähenes uuringus osalejate kaelaarterite kitsenemine 35%, samas kui kontrollgrupis see suurenes 9%.
Teatavasti on kõrge vererõhk peamiseks riskifaktoriks veresoonte haiguste ja nende tagajärgede, nagu perifeerne arteriaalne tromboos, südameinfarkt ja ajurabandus puhul.
Ühe aasta jooksul langes uuringus osalejate süstoolne vererõhk ~12% (21 mmg). See silmapaistev saavutus sai toimuda tänu angiotensiini konverteeriva ensüümi (ACE) taseme langemisel 36%.
Pärast kuuekuulist granaatõuna mahla tarvitamist langes katses osalejate veres LDL-kolesteriini, peamise südame-veresoonkonna haiguste põhjustaja oksüdatsioon ~90%.
Lämmastikmonooksiid (NO) on veresoonte tervise jaoks oluline transpordiaine. Organism saab seda ka tähtsamatele südame veresoonte ravimitele lisatud lisaainena. Louis Ignarro, Nobeli preemia laureaat ja NO kui transpordiaine avastaja, informeeris 2006. aastal ka, et tänu oma antioksüdatiivsetele mehhanismidel tõstab granaatõuna mahl olulisel määral lämmastikmonooksiidi efektiivsust ja toime kestvust.

Kuigi granaatõuna mahl sisaldab suhteliselt palju süsivesikuid, on see hakanud diabeetikute seas levima tänu soodsale, veresooni kaitsvale ja kolesteriini alandavale toimele, nagu erinevad kliinilised uuringud on näidanud. Diabeetikute jaoks on positiivne ka, et nn elava fermenteerimise protsessi käigus laguneb mahla puuviljasuhkur peaaegu täielikult, samas ei kao aga mahla kõrge bioloogiline aktiivsus.
Oksüdatiivne stress soodustab ateroskleroosi ja vähendab olulisel määral organismi võimet füsioloogiliseks seksuaalsuseks. Bostoni ülikooli uurijad (Azadzoi ja teised, 2005) on tuvastanud, et regulaarne granaatõuna mahla tarvitamine parandab olulisel määral peenise verevarustust ja seega ka erektsiooni võimet.
loe kogu artiklit: http://www.loodustooted.com/granaatoun-loodustooted.html

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 412

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga