Taimed sisekujunduses

Autor: jane pappel

Eestlased on põhjamaa inimesed ning tänu siinsetele pikkadele ja pimedatele õhtutele ning sombustele päevadele oskavad nad hinnata roheliste taimede ilu, seda nii aias-metsas kui ka toataimedena kodus või büroos.
Taimed kui sellised on sisustuses olnud alati tähtsal kohal, seda eriti just tänapäeval, sest lisandunud on palju uusi taimi, mida on tubastes tingimustes kerge kasvatada. Ka on taimi ja toalilli kasutades võimalik büroo või korteri õhkkonda muuta palju elavamaks, samuti ei maksa unustada taimede rahustavat mõju inimese psüühikale. Õigesti valitud taimed ja lillepotid uues kontoris või kodus annavad kogu sisustusele viimase lihvi
Lihtsam on kasutada olemasolevaid taimi
Kõige lihtsam on muudatusi teha juba olemasolevaid taimi kasutades: soovitav on oma vanad taimed üle vaadata ning mõelda võimalikele muudatustele. Nii saab näiteks istutada erinevaid taimi kokku, vahetada lillepotte ja puhastada lehti, selle tulemusena võivad varem tagasihoidlikuna mõjunud taimed lüüa lausa särama. Vahel piisab ka sellest, kui olemasolev suur taim vahetaks potti ja asukohta: kogu ruum saab tänu sellele hoopis uue ilme.
Kontorisse taimi valides tuleks leida sellised taimed millised vajavad vähe hoolt ja taluvad kontorite kuiva õhku.Soovitan kasutada julgemalt draakonipuu sorte.Näiteks `Massangeana`-kollase-rohelisetriibuliste laiade lehtedega taim,`Janet Craig`-tumeroheliste lehtedega taim,kasvab hästi ka hämaramas nurgas,`Song of India`-põneva keerdunud võraga kollase-rohelisetriibuliste väikeste lehtedega särav draakonipuu.Kui on palju valgust,siis on põnevad erilise tüvega pudelipuud ja tääkliiliad või hoopis värviliste punase-kollase-rohelisekirju lehtedega krootonid.
Taimede hooldus peaks olema ühe inimese käes,siis ei teki olukorda,et taimed on kas liiga palju kasta saanud,või hoopis kastmata jäetud.Suurte taimede puhul oleks hea kui taimede müüja annaks kaasa täpse hooldusjuhendi,nii on kergem uute taimedega hakkama saada.Kui taimi on palju ja büroopind suur,siis oleks targem tellida taimede hooldusteenus ja arvetada kuus 1000.-…2000.-kroonise väljaminekuga,samas aga langeb ära mure oma ilusa haljastuse pärast ja firma sekretär saab pühenduda oma põhitööle.
Lillepott on sama oluline kui taim
Ruumikujunduses mängib lillepott pea sama suurt rolli kui taim ise. Lillepottidega on võimalik ruumi põnevalt dekoreerida, mängida värvi ja vormiga. Poti valikul tasuks arvestama sellega, et ta peab sobima interjööri ning aitama tõsta esile tema sees kasvavat taime, sobima selle lehestiku ja suurusega.
Lillepotte, mille vahel valida, on nii keraamilisi, plastikust kui ka metallist. Pottide värvide valik on praktiliselt piiramatu, keraamilisi potte saab vastavalt enda soovile ka täiendavalt värvida ja dekoreerida.
Erksavärviline lillepott mõjub interjööris põnevalt! Värve ei maksa karta-värvid muudavad elu rõõmsamaks ja annavad toataimele palju juurde. Lillepotte saab ka vahetada 3-4 aasta pärast või vastavalt vajadusele jälle uute vastu.

Millele peaks tähelepanu pöörata, kui on plaanis toataimi muretseda:

1. Taimedele tasub mõelda alles siis, kui kogu mööbel on ruumi paigaldatud ja inimesed sisse kolinud. Nii saab objektiivselt hinnata, kus ja kui palju ruumi taimede jaoks üle jääb.
2. Enne taimede muretsemist tuleks endale selgeks teha, milline on teie nägemus haljastusest ruumis ja millist eesmärki hakkavad täitma taimed ning lilled – kas aitavad muuta firma kontorit klientide jaoks sõbralikumaks või parandavad töökeskkonna atmosfääri jne.
3. Taimi tuleks valida koos spetsialistiga, tema hindab ära konkreetsed tingimused, arvestab firma omapära ja interjööri, töötajate soove ning koostab siis komplekse pakkumise. Samuti õpetab spetsialist, kuidas uusi taimi hooldada.
4. Elavtaimi muretsedes tasub mõelda ka sellele, kas ettevõttes on inimene, kes võtaks uute taimede hooldamise enda peale või tuleb selleks sõlmida täiendav leping taimede hooldusteenust pakkuva firmaga. Seejuures tuleb arvestada igakuise täiendava lisakuluga.
5.Taimedele meeldib valgus: mida valgem on ruum, kus nad asuvad, seda suurem on võimalus valida sinna rohelust erinevate ilutaimede seast,
6.Kui olete esialgu otsustanud investeerida ainult taimedesse ja potid muretseda hiljem, siis ei tohi unustada ka pottide alustaldrikuid,kastekannu ja lilleväetist.

Jane Pappel
CooLLine Design
http://www.taimekujundus.ee
http:/www.coolline.ee

Be Sociable, Share!
Olen maastikuarhitekti haridusega,tegelenud maastikukujunduse ja sisehaljastusega juba üle 10 aasta.Minu poolt kirjutatud sisehaljastuseteemalisi artikleid on avaldatud Äripäevas,Eesti Päevalehes,Õhtulehes ,ajakirjas Interjöör. Sisekujundusalaseid nõuandeid ja projekte olen teinud viimased 4 aastat CooLLine Sisustussalongis,viimasel aastal projektipõhiselt kodulehe kaudu.Olen koostööd teinud ajakirjaga Buduaar,esinenud telesaates Buduaar,kirjutanud Eesti Päevalehes.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 686

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga