Superkompensatsiooni seadus

Autor: JumpMan

Kehalise tegevuse korral organismi energiavarud vähenevad, järgneva puhkuse ajal nad taastuvad mitte ainult lähtetasemeni, vaid sellest kõrgemale. Seega energiakulu kompenseeritakse liiaga, tekib superkompensatsioon, mille tõttu teatav aeg pärast pingutuse lõppu on organismi energeetiline potentsiaal suurem kui enne pingutust. Energeetilise potentsiaali üldine tõus suurenemine tekib siis, kui uus koormus langeb organismile eelmisest tingitud superkompensatsiooni ajal. Sel juhul on algtase suurenenud kuid taastumine kulgeb ikka superkompensatsiooni faasi kaudu. Viimane tähendab uut sammu organismi energeetilise potentsiaali suurenemiseks. Kui järgmine pingutus sooritatakse pärast superkompensatsiooni kadumist kordub sama , mis eelmisel korral , ilma üldise tõusuta energeetilises potentsiaalis. Kui aga uus pingutus algab liiga vara , enne kui energeetilised kulutused on kompenseeritud ja superkompensatsioon saavutatud , järgneb organismi energiavarude järkjärguline väljakujunemine, tekib alus ületreenituse tekkeks.
Efektiivne treening nõuab sagedast harjutamist .Pole tõenäoline ,et igal juhul jõutakse uue treeningu alguseks superkompensatsiooni faasi. Tegemist on mitme järjestikuse koormuse summeerumisega , et suurendada energeetilise potentsiaali kulutamise astet ja seega superkompensatsiooni ulatust. Mikrotsükli lõpul oleva puhkepäeva(de) jooksul või üleminekul koormavalt mikrotsüklilt koormuse langusele saavutataksegi ulatuslik superkompensatsioon.
Kiirusharjutuste järgselt taastub kõige enne aeroobne töövõime , siis anaeroobne töövõime ja alles siis kiirusomadused. Anaeroobse iseloomuga harjutuste järgselt taastub samuti kõige esimesena aeroobne töövõime , kuid seejärel kiirusomadused ja kõige viimasena anaeroobne töövõime.

Be Sociable, Share!
Vaata kindlasti ka http://www.verticaljumpcenter.com kui tahad rohkem teada saada hüppevõimest ja selle arendamisest. Samuti palju üldist infot erinevate treeningmeetodite kohta.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 235

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga