Suitsutamm

Autor: Kärt Põldsam

SUITSUTAMM

„Suitsutamise“ protsessi käigus omandab puit tumedama tooni ilma puidu loomulikku struktuuri mõjutamata. Suitsetamise protsess on happeline keemiline reaktsioon, kus reageerivad puidu koostises sisalduv hape ja lämmastikhappe sool. Selle tulemusel omandab puit iseloomuliku tumeda tooni. Parketi puhul kasutatakse suitsutamiseks põhiliselt tamme.

Suitsutamise protsess
See kui sügavalt puidutoon tumeneb oleneb suitsutamise protsessist.
Tehniliselt eristatakse kahte suitsutamise meetodit: kerge suitsutamine ja süvasuitsutamine.

Kerge suitsutamine – tamme prussid laotakse tihedalt suletud kambrisse, kus asuvad anumad ammoniaagi lahusega, nendest aurustub suitsutamise protsessis vajalik ammoniaak. Suitsutamine kestab umbes 6 nädalat ja puit tumeneb ca 3-6mm sügavuselt. Puidu viimistlemisel võib ilmneda heledama tooniga piirkondi, mis tegelikult annavadki parketile värvirikka üldmulje.

Süvasuitsutamine toimub spetsiaalses kambris, kus ammoniaagi aurud pressitakse suure rõhu all puidu pooridesse. Protsess kestab ca 3-4 nädalat. Puidu toon muutub südamikuni välja –sellest ka protsessi nimi.

Suitsutamisel, eriti just süvasuitsutamisel võivad ammoniaagi jäägid jääda puidu sisse ning lenduda sealt aja jooksul ja soojuse toimel. Mõnikord võib parketi paigaldamisel tunda kerget ammoniaagile iseloomulikku lõhna. Sellisel juhul soovitame ruumi tuulutada.

Tähelepanuks
Suitsutatud puit võib mõjutada kõrval asuvat suitsutamata puidu tooni (parkett, uksed). Selle vältimiseks tuleks suitsutatud puit katta kas laki ( eriti sobilikud on vesialuselised lakid) või õliga.
Suitsutatud parketi niiskusesisaldust ei ole võimalik mõõta elektrilise niiskusemõõtjaga.

Lõpetuseks
Käesolev infoleht põhineb meie senistel teadmistel ja kogemustel, mida soovime teiega jagada. Viited piirangutele ja hoiatustele on ära toodud selleks, et võimalikud kahjustused oleks minimaalsed. Loomulikult ei saa see infoleht käsitleda kõiki võimalikke ettetulevaid kasutustingimusi ja olukordi, kuna puit materjalina omadustelt varieerub. Vähimagi kahtluse korral peaks küsima lisainformatsiooni, tegema vajadusel kohapeal teste ja iga tööetapi viima läbi erilise hoolega. Käesolev infoleht ei edasta ka sellist informatsiooni, mis peaks olema teada vastava eriala spetsialistidele. See infoleht ei ole juriidiliselt siduv ja seetõttu ei ole kasutatav garantiitõendina või vastutusnõuete esitamisel.

Kärt Põldsam
Põrandastuudio/ Linnusilm
+372 6 115 621
www.parkett.ee

Be Sociable, Share!
Sildid , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 357

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga