Mõned soovitused murtud südame raviks

Autor: Marko Nõu

Öeldakse, et keegi pole murtud südame kätte surnud, kuid igaüks kes on maha jäätud või petetud teab, et see on üks väga suur ja sügav valu. Siin mõned näpunäited endaga toimetulemiseks peale lahkuminekut.

Päevad 1-2
1) Hinga rahulikult. Kõik mis sa teha saad on see raske päev õhtusse saada. Ela üks päev korraga. Nuta. Peksa seina, patja või mis/kes iganes ette juhtub. Teata tööjuurde, et oled haige ja ole kogu päev voodis, söö palju magusat ja nuta veel.

2) Õnnitle ennast, et oled inimene – ainult siis, kui sa kedagi armastad saab su süda murduda. Ja armastus on inimlik tunne. Loo enda jaoks rahustav mantra ja korda seda – „See läheb mööda“ , „Mis ei tapa teeb tugevamaks“, „Aeg parandab kõik haavad“.

3) Kurda sõpradele ja perekonnale, vaheta nendega oma mõtteid. Rääkimine aitab. Ja ära karda nutta – pärast on tunne palju parem! Vaata filme et mõtteid kõrvale juhtida, loe raamatut või mängi arvutiga.

Esimene kuu
1) Sunni end väljas käima. Võta kaasa kohvitops ja tee pikki jalutuskäike. Väljenda oma tundeid. Pea päevikut või blogi, joonista, maali, kirjuta laule. Tee trenni, eriti aeroobset – endorfiinid parandavad enesetunnet. Pane vastu soovile helistada oma endisele kallimale. Kirjuta talle parem kiri. Aga ära saada seda talle, vaid peida kuhugi ära. Külasta oma vanu sõpru või sugulasi – keskkonnavahetus teeb hingele imesid. Pane kõik esemed, mis su endist kallimat sulle meelde tulevad kuhugi karpi ja saa sellest lahti – anneta heategevusele või anna mõne sõbra kätte hoiule.

2) Ümbritse end sõpradega. Ka nendega, kellega sa purunenud suhte ajal ei suhelnud. Tee nimekiri asjadest, mis tooksid sulle tagasi enesekindluse ja sinu isiksuse – nimekiri asjadest, mis sulle meeldivad, su sõpradest, või asjadest, mida tahaksid tulevikus saavutada. Tegele endaga – tee uus soeng, käi spa’s või shoppamas. Pane vastu soovile helistada oma endisele kallimale.

3) Võta üleelatavat kui tähtsat kogemust oma elus – oled sa midagi enda kohta õppinud? Mõistad sa paremini inimesi, kes on midagi sarnast läbi elanud? Proovi leida enda jaoks mõni uus hobi, mis peletab muremõtted eemale ja kasvatab sinus enesekindlust. Treeni maratoni jaoks või õpi mõnda uut keelt. Pane vastu soovile helistada oma endisele kallimale.

4) Proovi olla nii sotsiaalne kui võimalik, kuid ära lange alkoholi ega narkootikumide küüsi. Mõista, et sa pead kõigest ülesaamiseks kogema viha, kurbust, hirmu. Pole mõtet neid tundeid ignoreerida või oma hingesügavustesse peita, see ainult pikendab ülesaamisprotsessi.

Peale kolme-kuut kuud
1) Sunni end kohtingutel käima.
2) Kui väga tahad, helista oma endisele kallimale, kuid ära räägi haigettegevatest asjadest.
3) Konsulteeri psühhiaatriga, kuid sul on depressioonisümptomeid : isukaotus, unetus, väga madal enesehinnang või suutmatus lihtsaid igapäevaasju ajada. Perearstilt võid samuti nõu küsida.
4) Pea meeles, et ülesaamine võtab aega. Su emotsioonid võivad käia üles-alla nagu ameerika mäed. Esineda võib kurbuse- , viha- või hirmuhoogusid. See on normaalne ja käib ülesaamisprotsessiga kaasas.

Aasta ja hiljem:
1) Kui tahad võid oma endise kallimaga sõprussuhte luua, kuid ära pea salaja plaani teda tagasi võita. Tuleta omale meelde, mida sa üle elasid. Tahad, et see korduks?

Be Sociable, Share!
Marko Nõu on Eesti Infosüsteemid OÜ tegevjuht

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 557

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga