SEO copywriting – veebitekst kliendile ja otsimootorile

Autor: Margus Värav

Iga minut täieneb internet sadade uute veebilehtede, e-poodide, blogide ja portaalidega. Kuigi tegemist on erinevatel eesmärkidel loodud keskkondadega, on neil ometi üks ühine joon – nad kõik soovivad, et neid märgataks, loetaks, mängitaks, kuulataks jne. Kuidas seda eesmärki saavutada? Tuleb oma veebitekstid koostada selliselt, et need meeldiksid nii klientidele kui otsimootoritele. Üks ilma teiseta on mõeldamatu. Milleks kulutada suuri summasid oma keskkonna loomiseks, kui keegi seda internetist üles ei leia? Sama mõttetu on külalised kohale meelitada, et neile siis vett ja leiba pakkuda.

Otsimootoritele optimeeritud veebitekstide koostamine ehk SEO (Search Engine Optimization) copywriting on teema, millesse ettevõtted on valmis investeerima järjest suuremaid summasid eesmärgiga suurendada oma kodulehtede külastatavust ning kasvatada seeläbi oma müüginumbreid. Põhjus lihtne – veebilehtede rohkus on viinud selleni, et üle 80% veebikülastustest algab Google’i, Yahoo või mõne muu otsimootori aknasse huvipakkuva sõna või fraasi toksimisest. Kui pärast nupu vajutamist avaneb sinu koduleht kaugemal kui 2.-3. lehekülg, siis tuleb sul midagi ette võtta. Tore on asja juures see, et oma seisu parandamiseks ei peagi meeletuid investeeringuid tegema ning soovi korral saab sellega hakkama igaüks.

Selleks, et otsimootorile meele järele olla, tuleb SEO copywritingu metoodikal põhinevat veebiteksti koostades endiselt pugeda oma kliendi pähe ja põue, leiutada põnevaid pealkirju, leida õige hääletoon, tutvustada jõuliselt oma toodet ning teha kõik selleks, et klient ostu sooritamata või ühendust võtmata ei lahkuks. Selle kõige juures tuleb aga kasutada õigeid märksõnu ja fraase, mida inimesed otsimootorite akendesse toksivad. Kuidas neid leida?

Selleks tuleb välja selgitada sind huvitavate võtme- ehk märksõnade:
• otsinguvolüüm ehk mitu korda päevas või kuus mingit märksõna otsitakse,
• konkurents ehk kui paljud ettevõtted on oma lehed mingile märksõnale optimeerinud ja kui hästi nad seda teinud on.

Töö lihtsustamiseks võid kasutada Google’i enda otsinguvolüümi TASUTA tööriista, mille leiad siit: https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal

Kodulehe reitingu tõstmisel SEO copywritingu metoodika kohaselt on oluline koht nendel veebilehtedel, mis sinu saidile viitavad. Otsimootorid on väga nutikad ning neile ei jää kindlasti märkamata, kui nad igapäevaselt miljoneid lehekülgi läbi kammides viidete kaudu ikka ja jälle sinu lehele jõuavad. Kui see nii on, siis oled otsimootori silmis tähtis tegelane, kelle link peab seisma kindlalt otsitulemuste esilehel. Viidete hankimise kõige lollikindlam viis on luua nii sisukas ja huvitav koduleht, et ettevõtted vabatahtlikult hakkaksid oma külalisi sinu lehele suunama. Teine võimalus on kirjutada põnevaid artikleid, mis sisaldavad linki sinu kodulehele ning levitada neid erinevates võrguväljaannetes ja foorumites.

Märksõnad tuleb sisestada ka veebilehe pealkirjadesse. See on äärmiselt oluline. Veebilehe pealkirja kuvatakse nii veebibrauseri (IE, Firefox jt) ülal vasakus nurgas kui otsingutulemustes. Otsimootori jaoks on veebilehe pealkiri võtmetähtsusega ning see näitab selgelt, millest sinu leht räägib. Kui otsimootorisse sisestatud märksõna esineb sinu lehekülje pealkirjas, siis järelikult on sinu leht selle võtmesõna jaoks oluline.

Otsimootoritele saab meele järele olla ka selliselt, et tõstad märksõnade tihedust oma leheküljel. Mida rohkem on lehekülje sisus otsitavaid märksõnu, seda lihtsamini oled sa otsimootoritele leitav. Ideaalis esineb otsitavaid märksõnu sinu lehel 1-3% teksti kogumahust.
Märksõnade tiheduse mõõtmiseks võid kasutada järgmist TASUTA tööriista: http://www.submitexpress.com/analyzer/.

Et kaitsta oma mainet ning ühes sellega ka ettevõtte tulusid, hoiavad otsimootorid kasutatavaid algoritme saladuses ning muudavad neid regulaarselt. Selle eesmärgiks on takistada tagasihoidliku kvaliteediga veebilehtedel algoritmide oskusliku kasutamise kaudu oma positsioone parandada.

Seepärast tuleb sul oma kodulehe positsioone aegajalt monitoorida ning vajadusel kohendada, rääkimata sisu järjepidevast uuendamisest.
Lisaks kodulehe külastatavuse suurendamisele ja seeläbi ettevõtte müügitulude kasvatamisele on SEO copywriting’u üks võlusid kahtlemata asjaolu, et siin pole võimalik mingit jama ajada, mida internetiäri puhul paraku ette tuleb. Kuidas sa vaidled tüübiga, kes on väidetavalt mingile flash-bännerile kulutanud kaks nädalat ning nõuab selle eest nüüd hunniku raha. Kas see tõesti nii keeruline ja töömahukas oli, ei tea.

SEO copywriting’u puhul on asi lihtsam. Projekti alguses on sul koduleht, mis sind huvitavate märksõnade kasutamisel avaneb näiteks Google’i 25.-30. leheküljel. Kui pärast veebitekstide SEO põhimõtetega kooskõlla viimist on su lehekülg esilehel, maksad kokku lepitud summa. Kui leht pärast pikka pusimist kokku lepitud märksõnade otsimootorisse toksimisel ikka sama koha peal on, tuleb copywrite’rile kas lisaaega anda või uus copywriter otsida.

Kui koduleht veel loomata, siis püüa vältida kahele inimesele maksmist – üks paneb lihtsalt asja kirja ja teine hakkab seda juttu siis SEO copywriting’u tõdede järgi ümber kirjutama. Kindlasti aitab parema tulemuse saavutamisele kaasa ka, kui sul õnnestub märksõna domeeni nimena kasutusele võtta.

SEO copywriting’ust on maailmas kirjutatud palju raamatuid, millest suur osa ka internetis saadaval.

Lihtsamaks lugemiseks piisab sellest siin http://www.conversationmarketing.com/2008/11/seo-copywriting-ebook.htm ja hirm, et raamatule kulutatud 5 USA dollarit ennast tasa ei teeni, on asjatu. Aitäh, Peep, soovituse eest! Lisaks raamatule on kasulik sellel leheküljel ka niisama ringi vaadata – huvitavat lugemist on piisavalt.

Kel SEO copywriting’u vastu suurem huvi või ambitsioon väga tiheda konkurentsiga turusegmendis esimeste sekka jõuda, neile soovitan seda raamatut http://www.searchenginewriting.com/order-seo-writing-book.shtml. Lisaks tavateadmistele annab raamatu autor Heather Lloyd-Martin ladusas keeles näpunäiteid ka html-i kallal nokitsemiseks, mis veelgi parema tulemuse annab. Raamatu hind on 97 USA dollarit.

Bännerid, filmid, helitaustad ja muud vidinad võivad leheküljel olla, kvaliteetne (loe: SEO põhimõtteid arvestav) tekst peab olema.

Be Sociable, Share!
Margus Värav on copywriter, kes tegeleb reklaamtekstide koostamisega üle 12 aasta. Rõõmuga.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 976

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga