Sendioksjonid: Kas hasartmängukorraldajad või ärigeeniused?

Autor: Eeduard kuuseke

Ilmselt teavad juba väga paljud Eesti inimesed nähtusest nagu “sendioksjonid” Minuteada peaks neid olema juba 20 ringis.
Inimesed, kes juba teavad millega on tegu on ka kindlasti kursis meediakajaga, mis asjaga kaasas on käinud. Siinkohal mõtlesingi teemat natukene lahata. Kes need sendioksjoni korraldajad siis on? On nad hasartmängu korraldajad nagu paljud arvavad või hoopis ärigeeniused, kes oskavad hästi raha teha.
On palju spekuleeritud selle üle, et kas tegu ei ole mitte hasartmänguga? Vastus sellele oleks, et ei ole, kuna puuduvad hasartmängule omased näitajad nagu juhuslikkuse ja võiduprintsiip. Juhuslikkuse välistab see, et inimene teab, kui ta teeb pakkumisi nii kaua kuni oksjon lukku läheb, saab ta ostuõiguse omale. Täpselt nagu tavapäraselgi oksjonil, mida on korraldatud juba aastasadu. Kuid näiteks kasiino puhul see nii ei ole. Inimene ei tea kunagi kindlalt, et kui ta panustab piisavalt palju, saab ta “võidu”. Või võtame loterii. Täpselt sama moodi ei saa inimene kindel olla, isegi kui ta ostab 99% piletitest, et ta siis kindla peale võidab. Oksjoni puhul puudub samuti võiduprintsiip, kuna inimene ostab toote ju välja, millise summa eest ei ole oluline.
Seega ei saa päris kindlasti väita, et oksjoni(sendioksjoni) puhul on tegu on hasartmänguga. Või kui isegi oleks, siis sellisel juhul peaks kõik, kaasa arvatud „tavapärased” oksjonikorraldajad hakkama hasartmängumaksu maksma.
Palju on spekuleeritud ka selle üle, et sendioksjoni korraldajad teevad ise pakkumisi ja petavad kliente.
Jätaksin siinkohal selle teema lahtiseks, kuna tahaksin lugejaga jagada üht täiesti uut sendioksjonitaolist lehte, mille ma juhuslikult leidsin. Lugeja otsustagu ise, mis ta sellest arvab ja kas talle tundub antud leht petuskeemina või mingil muul moel kahtlasena.
Oma isikliku arvamuse mainiksin siiski ära. Tegu on küll põhimõtteliselt sendioksjonilaadse skeemiga, kuid samas palju läbipaistvam, kasutajasõbralikum ja huvitavam osalemiseks. Kuigi arvan, et enamus “sendioksjonite” korraldajatest on ausad ärimehed, kuid kui siiski spekuleerida, et „sendioksjonid” tegelevad pettusega, siis selle lehe puhul ei suutnud ma leida viisi, kuidas seda teha nii, et see oleks mõistlik ja korraldajale kasulik. Isiklikult arvan, et tegu on „sendioksjonite” uue näo ja ajastuga, millest kuuleb tulevikus veel nii mõndagi. Kuid nagu ma mainisin, lugeja otsustagu ise.
Mainitud lehe aadress: http://vipoksjon.ee/

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 386

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga