Riski juhtimine

Autor: Marko Pavlov

Riskihindamismeetod HAZOP (Hazard and Operability study) võeti laiemalt kasutusse pärast 1974. aastal Flixborough’ keemiatehases toimunud plahvatust, mille tagajärjel hukkus 28 inimest ja paljud (ka tehase lähedal elanud) said vigastada. Tänaseks on HAZOP kõige enam levinud õnnetuste ennetamise meetod. HAZOP-meetodit on lihtne ära õppida ja seda saab kergesti rakendada kõikidele tööstuses kasutatavatele operatsioonidele või protsessidele.

HAZOP-meetodi puhul jagatakse protsess osadeks ning võtmesõnu kasutades analüüsitakse seejärel kõiki osi, et kindlaks teha, kuidas võivad kõrvalekalded mõjutada protsessi kulgu. Seejärel hinnatakse, milliste tagajärgedeni mingi kõrvalekalle võib viia. Kui tegemist on olulise mõjuga tehasele või ümbritsevale keskkonnale, siis tuleb planeerida tegevused, mis aitavad ohtliku olukorra tekkimist ära hoida või minimeerida.
HAZOP-riskianalüüsi viib läbi HAZOP-meeskond, kes kasutab oma kujutlusvõimet, et esile tuua asjaolud, mis võivad põhjustada kõrvalekaldeid normaalsetest protsessidest.

HAZOP-raport on võtmedokument, mis kajastab protsessi ohutust. Raport peab olema kergesti kättesaadav ja lihtsasti hallatav tulevikus, kui on vaja riskianalüüsi uuendada või täiendada.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 179

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga