Rasedust mõjutavad halvad harjumused

Autor: rasedus.eu

Halvad harjumused, millest peaksid raseduse ajal loobuma

Lapseootel naise kõige suuremaks mureks on tema kõhus kasvava lapse tervis. Kas temaga on ikka kõik korras? Enamasti meil kõigil oon tekkinud elujooksul mingisugune halb harjumus, mis pole tervisele just kõige kasulikum. Räägime neljast kõige “populaarsemast” harjumusest.

Alkoholist loobu

Sul ei tasu muretseda, et mõni klaas veini või pudel õlut su lapse tervisele juba mõju avaldaksid. Muretsema peaksid sa siis, kui tarbid alkoholi suuremates kogustes, sest need on juba su kõhubeebile väga ohtlikud. Suuremad alkoholi kogused mõjuvad su lapsele samamoodi nagu sulle endale, ainult kaks korda kiiremini ja tugevamini. Niiet, kui sina tunned pisukest pearinglust, siis su kõhus kasvav laps on juba päris „purjus“! Samuti lagundab kasvav loode alkoholi mitu korda aeglasemalt. Neli-viis drinki ühe päeva jooksul võib tekitatda juba väga tõsiseid probleeme su lapsele: enneaegsus, vaimne alaareng, arengudefektid, ebaküpsus, raseduse katkemine. Mida rohkem sa jood, seda suuremad on riskid, et su laps ei sünni täiesti terve või et ta ei sünni üldse. Iga ema tunneb selle ise ära, millal joodud alkoholikogused su lapsele mõju avaldama hakkavad. Samas ühe klaasi joodud veini pärast ei tasu pikalt muretseda.

Rasedus on hea aeg suitsetamisest loobumiseks

Millegi kohta pole kunagi kindlaid tõendeid, nii on ka suitsetamisega. See, et sa oled enne rasedust isegi mitu aastat suitsetanud, ei tohiks su lapsele tulevikus mõju avaldada. Küll aga mõjutab suitsetamine su last raseduse ajal. See mõjutab loote funktsioneerimist otseselt. Suits raseduse ajal mõjub enamasti su lapse kasvule- sünnib alakaaluline laps ja haigused pääsevad talle kergemini ligi. Tõuseb loote suremuse risk. Tubakast tulev suits ahandab veresooni ja loote verevarustus halveneb. Sarnaselt alkoholiga sõltub suitsu kahjulikkus selle koguse tarbimisest. Nüüd, kui sa last ootad, oleks mõistilik suitsust loobuda, sest motivatsiooni peaks ju selleks küllaga jaguma. Suitsust loobuda oleks veel mõistlikum juba rasedust planeerides.

Mida aga teha passiivse suitsetamisega? Õnneks on tänaseks seadused nii paika pandud, et avalikud kohad ei ole suitsetamiseks lubatud. Koduseinte vahel saad sa lapseootel naisena omad reeglid kehtestada ja välistada viibimine tubakasuitsuses keskkonnas.

Narkootikumidele kindel ei

Uuringud narkootikumide mõjust rasedusele on suhteliselt nõrgad. Samas me teame üsna palju narkootikumide mõjust täiskasvanud inimese organismile. Lähtudes selles, et narkootikumid, eriti keemilised ja sünteetilised, on äärmiselt ohtlikud juba sulle endale, siis ei maksa su kõhus arenevast inimese hakatisest rääkidagi. Raseduse ajal hoidu kõigest, mis liigitatakse narkootikumide alla.

Kofeiini tarbimist piira märgtavalt

Kofeiinist ei saa me üle ega ümber. See on nii mitmele miljonile naisele igapäeva hommikurutiin. Kofeiini ei sisaldu ainult kohvis, vaid ka karastusjookides ja mõnes tees. Teada on see, et kofeiin jõuab selle tarbimisel ka looteni, avaldades erinevaid mõjusi. Esiteks viib kofeiin kehast vedelikku välja, sellega koos ka vajalikud mineraalained, mis raseduse ajal on sulle äärmiselt olulised. Kui sa jood kohvi koore ja suhkruga (valge suhkur), annab see sulle ainult tühje kaloreid, mis omakorda vähendab isu. Kofeiini teada-tuntud ergutav mõju võib su uneaega segada, segades sellega ka su kõhubeebi und. Raud on väga vajalik vere koostise ja moodustumise jaoks, kofeiin häirib aga selle imendumist. Laps peaks sind motiveerima kohvikoguseid vähendama. Oma enda lapse pärast oleks sul mõistlik see unisuse periood ära kannatada. Õnneks muutub paljudele rasedatele kohvi lõhn raseduse tekkides tülgastavaks ja nad loobuvad selles heameelega.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 602

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga