Raseduse katkemisest

Autor: rasedus.eu

Veel raseduse katkemisest

Erinevad uuringud kinnitavad, et raseduse katkemine esineb sagedamini, kui arvatakse, mõne uuringu puhul koguni 50-70% kõikidest rasedustest. Enamus katkeb nii varases raseduse järgus, et seda ei tuvastatagi. Registreeritud rasedustest katkeb 15-20%, iga 5.-6- rasedus.

Üheks põhilisemaks raseduse katkemise põhjuseks on loote poolne patoloogia. Loode on valesti arenenud ja tal esinevad kromosoomianomaaliad. Kromosoomianomaaliate esinemise võimalus on vanematel naistel suurem. Kõige sagedasemaks anomaaliaks on Downi sündroom, mille korral on 21. kromosoomi üks rohkem (kahe asemel kolm kromosoomi).

Kromosoomideanomaaliad on ainult üks põhjus, mis viib iseenesliku abordini. Raseduse katkemist võivad põhjustada veel emaka väärareng, vanemate kromosomaalsed häired, vere hüübimissüteemi häired, ema hormoonhäired ja probleemid immuunsüsteemiga. Ka häirivad rasedust erinevad põetud haigused varases raseduse staadiumis- viirusnakkused, mürgitused, kokkupuude mürgiste kemikaalidega või ravimitega, mis kahjustavad arenevat embrüot. Põhjuseid on palju, aga siiski jääb 50% raseduse katkemise juhtude põhjustest ebaselgeks.

Riskiprotsendid peale raseduse katkemist

Naine, kellel on üks raseduse katkemine juba elu jooksul üle elatud, peab arvetsama, et uue raseduse katkemise risk on 15-20%. Kui on eelnenud kaks katkemist, on risk kaotada kolmandat 35% (üks kolmest). 50% tõenäosusega katkeb rasedus seljuhul, kui naine on kaotanud juba kolm last.

Vähe on uuringuid, mis on tehtud peale esimese raseduse katkemist. Kui raseduse katkemisi on juba palju, kaks kuni kolm, siis tuleb last tahtvat paari väga põhjalikult uurida. Kahjuks õnnestub aga raseduse katkemise õiged põhjused sellistel juhtudel välja selgitada ainult pooltel juhtudest.

Kuidas kaotusega toime tulla

Raseduse katkemine on nii ootamatu sündmus ja kindlasti teeb see raskelt haiget, vaatamata sellele, kas peres on juba lapsi või ei ole. See teeb haiget naisele ja kindlasti ka mehele. Arvatakse, et raseduse katkemise üle elanud paarid taastuvad selles kiiresti. Nii see parakau ei ole ja selle sündmusega kaasneb alati mure ja kaotusevalu. Sellel raskel ajal on vajalikud ammendavad vastused sinu küsimustele, et tulevikus ei tekiks lapse saamise ees hirme ja kahtlusi.

Tunded, mis võivad tekkida pärast raseduse katkemist:

  • eitad juhtunut, (eriti naised, „See pole võimalik“)
  • põhjendamatu viha („Äkki mu partner oleks pidanud…, poleks pidanud…“, „Arst on kindlasti süüdi!“)
  • kurbus, depressioon, eemaldumine
  • šokk („Miks just nüüd, kui kõik on hästi?“)
  • hirm rasedaks jäämise ees („Äkki juhtub seda veel?“, „Äkki ma ei jäägi rasedaks?“)
  • juhtnuga leppimine (tugevate tunnus, „Vahest juhtuvad asjad, mida ei ole võimalik ette teada!“, „Lähen nõustaja juurde ja aeg parandab kõik haavad!“)

Järgmise raseduse planeerimine

Raseduse katkemisest taastumine võtab alati aega, mõnel rohkem mõnel vähem. Soovitava on järgmist rasedust planeerima hakata 2-4 kuu möödudes ja kindlasti tuleb nõu pidada naistearstidega ja psühholoogidega. Katkemise põhjustele on tingimata vaja leida lahendus, sest ainult nii on järgmine rasedus enamasti edukas.

Be Sociable, Share!
Sildid , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 517

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga