Raseduse katkemine ja põhjused

Autor: rasedus.eu

Miks rasedus katkeb?

Kõik naised teavad või vähemalt kujutavad ette, kui jube on nurisünnitus. Nurisünnitus või iseeneslik abort leiab aset enne 5. raseduskuud, mis tähendab, et loode ei suuda emaüsast väljudes ellu jääda või normaalselt areneda. 10-20% kõikidest registreeritud rasedustest lõppeb nurisünnitusega. Seda on üsna palju – igast tuhandest naisest peavad nurisünnituse raseduse ajal läbi elama seljuhul 100-200 naist. Esmaseks iseenesliku abordi põhjuseks on lootepoolne patoloogia ja nurisünnitus toimub enamasti kaheteistkümne esimese nädala jooksul. Lootepoolse patoloogia puhul hülgab organism ise loote, sest ta tunneb, et tegu on väärarenguga. Põhjuseid, miks iga kuues rasedus katkeb on muidugi teisigi. Suurteks raseduse katkemise mõjuteguriteks on igasugused mürgised kemikaalid (värvid, lakid, bensiin, tinaaur), viirushaiguste põdemine esimeste kuude jooksul või lihtsalt naise emakakael ei suuda rasedusest tekkinud survele vastu pidada. Tihti jääb ka nabanöör liigpeenikeks ning vajalikud toitained ei jõua looteni, mis lõppeb ka nurisünnitusega.

Mis on need nähtused, mis viitavad raseduse katkemise ohule?

Kõige segdamini avastab lapseootel naine tualetis käies, et tupest immitseb verd. Vereeritusele eelneb üldiselt määrimine- pruunikas, roosakas või verine voolus. Kui esineb tugev verejooks, tuleb tingimata haiglasse pöörduda. Verejooksu põhjuseks on tihti kollaskehahormooni puudulikkus, mille puhul aitab patsiendile tehtav hormoonravi.

Halvemal juhul võib tegu olla emakakaela puudulikkusega, mille korral võib vereeritus puududa, iseloomulikud on vaid sünnitusvaludele sarnased valud. Kõik võib jääda ka emale märkamatuks. Enneaegene sünnitus algab ootamatult ja tänu emakakalea puudulikkusele on emakakael juba täielikult avanenud. Õigeaegsel sekkumisel on teatud ravimitega võimalik sünnitustegevus alles hoida.Äärmistel juhtudel, kui emakakael on liiga palju avanenud, aitavad tugiõmblused. Enne õigeaegset sünnitust avatakse õmblused uuesti.

Kõige vähem ootab tulevane ema, et tal diagnoostiakse ultrahelis raseduse peetumine- rasedus ei kulge normaalselt ja loode on väiksem, kui ta peaks olema. Sellel juhul pole arstidel suurt midagi peale hakata ja sünnitus tuleb ise esile kutsuda.

Vanusega kaasnevad probleemid

Väga tugevalt on rasestumisega seotud naise vanus- mida noorem naine, seda tõenöolisem on see, et laps on terve. Vanuse kasvades võib rasestumine juba iseenesest raske olla. Lapsi soovivad vanemad naised peavad tihti läbima hulga lisauuringuid, näiteks läbi kõhu kromosoomianalüüsi võtmine.

Vanusega kaasneb suurem risk, et rasedus peetub. See on tingitud organimsi erinevatest hormonaalhäiretest. Seepärast soovitavad arstid emaks saamisega väga kaua oodata. Mida noorem ja tervemate eluviisidega on naine, seda väiksem on tõenäeosus, et naine väga emotsionaalse, raseduse katkemise üle peaks elama.

Teisele ringile

Paratamatult juhutvad vahel asjad sõltumata meist, mis ei peaks mitte kellegagi juhtuma. Üsna tihti jõuab ka rasedus enneaegse lõpuni, mis on mõlemale, nii mehele, kui ka naisele väga valus kogemus. Arvatakse, et see kogemus puudutab ainult naisi, aga tegelikult on mehed samamoodi sügavas leinas. Vanemad ju kujutavad juba ette, millised vanemad nad oleksid lapsele olnud jne. Kui see unistus järsku, ühehetkega minema pühitakse, teeb see palju haiget ja vajab kindlasti psühholoogi sekkumist. Seetõttu soovitatakse raseduse katemise üleelanud paaridel asjatundujat külastada.

Väga valusaks võib ostutuda aeg, mil beebi oleks pidanud sündima. Sellel ajal tunnevad vanemad kõige suuremat pinget, tunnevad süüd ja läbikukkumist. Mõned paarid tunnevad liigset lähedaste survet. Tihti hakatakse planeerima uut last, et too korvaks eelmise valu. Kaotatud last aga ei saa kunagi korvata või asendada uue beebiga.

Sellised sündumused meie elus on rasked, need aga ei tähenda tingimata seda, et lapsi pole enam võimalik saada. Pigem tuleb leida põhjused, miks nii juhtus, sedasi on võimalik neid uuesti üritades vältida. Igaljuhul tuleb kohtuda arstidega ja kõik võimalikud põhjused ja ohud rasedusele välja selgitada. Enamik naistest, kes nurisünnituse on läbi elanud, jäävad uuesti üritades ikkagi lõpuks rasedaks ja saavad õnnelikuks emaks. Ühekorde kaotusevalu ei tohiks lapsesaamise indu takistada. Järgmine kord võib kõik kenasti õnnestuda!

Psühholoog Edith Herkeli kommentaar:

“Raseduse katkemine või nurisünnitus on mõlema vanema jaoks väga isiklik ja emotsionaalne sündmus. Raseduseks seatakse end valmis ka vaimselt ja kui see katkeb, on naine valmistunud sündimata lapseks. Raskeks teeb kaotuse ka ema-isa seotusetunne, mis tekib ootustest, unistustest ja lootustest tulevase lapse suhtes. Naise mõtted keerlevad veel tükk aega raseduse või laste ümber ning ta võib olla väga tundlik teiste rasedate või beebide suhtes. Kohtumine lastega naistega võib osutuda raskeks katsumuseks.
Keerulised tunded nagu abitus, hirm ja kurbus maskeeritakse vihaga. Kergem on olla vihane kui kurb. Kui naistele on kurbus justkui ühiskonna poolt lubatud emotsioon, siis mehed on raskemas olukorras, kuna õnnetu mehega ei oska me toime tulla. Paljud neist matavad oma kurbuse töösse. Õnneks julgeb järjest rohkem mehi rääkida kaotusest, mida nad tunnevad, ja ka abi otsida. Kui lähedaste toetus puudub, võib inimene kapselduda ja jääda väga isoleerituks, see aga võib viia depressioonini.”

Raseduse katkemise põhjuseid on mitmeid

1) Loote kromosoomide anomaalia
Kõige sagedasem raseduse katkemise põhjus on lootepoolne patoloogia: kromosoomianomaalia, eluks sobimatu väärareng vms. Seda esineb rohkem vanemate naiste puhul.
2) Anatoomilised põhjused
Emaka väärarendid ja kasvajad, emakakaela puudulikkus. Viimast tuleb sagedamini ette neil, kellel on ka varem rasedus katkenud või olnud traumaatiline sünnitus.
3) Hormonaalsed häired
Kollaskehahormooni puudulikkus. Viimasel on oluline roll emaka limaskesta ettevalmistusel viljastatud munaraku pesastumiseks. Kui seda hormooni ei ole piisavalt, võib embrüo küll pesastuda, kuid ei kasva mingil põhjusel edasi.
4) Vanemate kromosomaalsed häired
Mitmete teatud kromosoomianomaaliate puhul on raseduse katkemise oht suurem.
5) Immunoloogilised põhjused
Inimese organism ei talu võõraste kudede ja organite tungimist oma sisemusse. Häired ema ja loote vahelises immuunbarjääris võivad viia raseduse katkemiseni.
6) Vere hüübimissüsteemi häired
Viimased võivad põhjustada veresoonte ummistumist, mille tõttu loode ei saa piisavalt toitaineid, selle areng seiskub ja rasedus katkeb.

Kaitse oma kõhus olevat beebit

1) Ole positiivne. Rõõmus ellusuhtumine annab ka beebile hea enesetunde.
2) Väldi kokkupuudet kangete kemikaalidega ning loobu täielikult suitsetamisest, alkoholist ja narkootilistest ainetest, mis võivad põhjustada loote väärarengut.
3) Spordi mõõdukalt, ära tõsta suuri raskusi ega tee äkilisi pöördeid, need võivad põhjustada raseduse katkemist.
4) Igasugune ekstreemsport on rasedale eriti ohtlik – sukeldumine, mäesuusatamine, rula või rulluiskudega sõitmine on sulle keelatud.
5) Toitu mitmekülgselt ja tervislikult. Kui sa ei tea, kas kokakoola ja vürtsikas Hiina toit sulle sobib, siis mõtle, kas sa pakuks neid oma väiksele lapsele?
6) Kui oled eelnevalt raseduse katkemise läbi elanud, ei maksaks pikale lennureisile minna.
7) Uni ja puhkus mõjuvad nii sulle kui beebile kõige paremini.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 1162

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga