Rahasüsteem

Autor: Kälver Kilvits

Igakord kui luuakse uus “raha” ühik – kroon, euro, dollar – varastatakse ostujõudu iga inimese käest, kes hoiab raha.
Imelihtne näide:

Fantaasiamaailm, mis sisaldab 1000 lehma ja 1000 ühikut raha. Iga inimene, kes omab üht raha saab osta ühe lehma. Luuakse veel 1000 ühikut raha – kokku 2000 – mis põhjustab lehma hinna tõusu 1-ühikult 2-ühikule. Järelikult iga inimene, kes eelnevalt omas 1-ühikut raha saab nüüd osta ainult pool lehma, seega pool nende raha väärtusest on võluväel edastatud uuele rahaühikule.
Iga inimest võib nimetada vargaks, kuna iga inimene, kes saab pangast laenu on varas. Vargust nimetatakse osalise reservi pangandus süsteemiks. Terve maailm toimetab sellel süsteemil. See tähendab, et pankadel on lubatud välja laenata 10 kuni 100 korda rohkem raha kui nad omavad deposiithoiuseid. Iga uus laen tekitab umbes 10 kuni 100 korda rohkem valuutat kui eelnevalt eksisteeris. Iga inimene, kes võtab pangalaenu saab vastloodud valuuta, mille ostujõud tuleneb kõikide juba eksisteerivate ostujõust.
Kui see “raha” tagasi panka makstakse, siis muutub ta tagasi õhuks, millest tehti. Intressimaksed, mis kaasnesid laenuga suurendavad panga reservi, mis lubab välja laenate veelgi 10 kuni 100 korda saadud intressist.

Kõik inimesed, kes hoiustavad “raha” on samuti süüdi. Hoiuseraha on lubatud välja laenata 10 kuni 100 kordselt. Hoiustaja toidab kogu süsteemi. Kuna pank ei maksa hoiustajale 10 kuni 100 korda intressi, on hoiustajale garanteeritud ostujõu kaotus, sest pank tekitab uut raha kõrgemal tasemel kui maksab intressi.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 241

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga