Praktilised näpunäited tööintervjuuks valmistumisel

Autor: Aivar Pehme

Kui oled jõudnud nii kaugele, et sind on juba kutsutud tööintervjuule, siis ei või end ikkagi veel lõdvaks lasta. Intervjuule saamine ei tähenda veel töökohta. Nüüd tuleb teha viimased ponnistused, et intervjuul end maksimaalselt heast küljest näidata. Küsime endalt, millist töötajat tööandja endale soovib? Lihtsustatult võib vastata – parimat. Nii lihtne see tegelikult ongi. Valitakse parim igas mõttes. Seega kõige kindlam viis töökohta saada on olla igas mõttes parim. Kui töökuulutuses nõutud tingimused on täidetud, siis muu on juba suuremalt jaolt kättevõtmise asi. Edasi mõned soovitused:

Esmamulje
Sellest on räägitud lugematu arv kordi, aga inimesed ikka ei õpi. Esmamuljet saad alati jätta ainult ühe korra. Siis on see läbi. Kui jätad hea mulje, on kõik hästi. Kui ei jäta head muljet, siis hiljem on juba raske seda paremaks muuta. Seega ainuõige oleks kohe targasti käituda. Midagi keerulist tegelikult ju ei ole. Võiks olla puhas ja kasitud ning kõige tähtsam loomulikut – viisakus. “Tere”, “aitäh” ja “palun” kõlbavad suurepäraselt. Viisakusega kohe kindlasti ei maksaks koonerdada.

Kodutöö
Tee kindlasti ära kodutöö! See on üks põhivigu, mida töölesoovijad teevad – nad kandideerivad tööle, aga ei tea oma tööandja kohta mitte kui midagi. Enamasti piisab vaid internetis firma kodulehe külastamisest ning ongi asi selge. See näitab ühtlasi töölesoovija pühendumust ning tegelikku motiveeritust. Alati ei pruugi ka internet olla see peamine vahend. Kui kandideerid nt ettevõttesse, mis müüb puuvilju, siis võta kätte ja astu kuskile kauplusesse sisse ning tutvu sellesama firma kaubavalikuga. Ma olen miskipärast üsna veendunud, et kui sa tööintervjuul oskad rääkida selle firma toodetest, kus ja millises pakendis neid pakutakse, siis teenid sa sellega plusspunkti. Või isegi 2 punkti.

Käitumine intervjuul
See nüüd sõltub muidugi närvikavast, kogemusest jne.. Aga oluline on siiski käituda rahulikult, kuulata teist poolt ning vastata täpselt ja ladusalt esitatud küsimustele. Lohutada võid ennast selle mõttega, et intervjueerija on samamoodi lihast ja luust inimene. Kui sul ei ole eriti rikkalik kogemustepagas intervjuudel osalemisel, siis soovitan kodus harjutada. Esita iseendale põhiküsimusi, mis seotud senise töökogemusega, töökoha vahetamise põhjustega jne. Ja siis vasta neile nagu oleksid intervjuul. Ja siis analüüsi iseenda vastuseid – kas nendest vastustest saab küsija ammendava info ning kas see on piisav, et liigitada sind parimate hulka? Selline intervjuu harjutamine on vägagi oluline. Inimesed, kes lõpetavad ülikooli, valmistavad kuid ette diplomitööd, koostatakse esitlusprogramm ning harjutatakse kaitsmist lugematu arv tunde. Ega sina pole ju kehvem kui üks diplomitöö! Selleks peadki vaeva nägema, et õppida välja tooma oma parimaid külgi ning neid õigesti esitlema.

Kui oled need eelpool toodud asjad endale selgeks teinud, siis oledki valmis intervjuule minema. Edu!

Be Sociable, Share!
Aivar Pehme, Reichmann OÜ

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 493

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga