Pakkumise puudus

Autor: Kälver Kilvits

Lugesin hiljuti paari aruannet hõbeda varude kohta. Mõtle, kas sa omad piisavalt untse…
Hõbeda hind on minemas veelgi paraboolsemaks. Seda mõjutab suuresti varu puudulikkus. Turg on senini kaasa vedanud defitsiidi ohtu ja see muutub üha hullemaks.
Vaatame näiteks US Minti. Hõbe Eagleid on väga vähe saadaval. Tarimisega viivitatakse 3-4 kuud ja preemiad tõusevad pidevalt. Diilerid tahavad üha suuremaid koguseid tellida, kuna nad ei tea, millal mündid kätte saadakse ja milline on preemia sel hetkel.
Ja eelnev toimub praegu ilma masside osaluseta. Täna omavad vähesed inimesed kulda ja hõbedat. Kui investeerimiskulda ja –hõbedat on raske saada praegu, mis juhtub siis kui massid mõistavad, et ka neil on seda vaja?
Mõned spetsialistid räägivad pudelikaela probleemist. Öeldakse, et vermimiskodadel on toorainet küllaga lihtsalt aega ja töötajaid jääb vajaka.
See on nüüd küll vähe usutav. Milline äri ei värba töölise juurde kui kasumipotentsiaal on nii suur? US Mint pole plaatina Eagleid pakkunud alates 2008 aastast. Nad vermivad 10 korda vähem kuld Buffalosid kui Eagleid. Nad väljastavad väga vähe münte, mis on väiksemad kui 1oz. Nad ei suuda rahuldada oma toodete nõudlust…
See ei tundu väga pudelikaelana. Pigem on nõudlus siiski suurem kui olemasolev varu.
Mis toimub järelturul, kas investorid müüvad investeerimismünte?
Järelturg on väike. Tagasimüümist toimub suhteliselt vähe. Mõtle kui see oleks traditsiooniline portfell ja investeering tõuseb 1 aastaga 100% nagu hõbe seda tegi. Tavainvestorid võtaks kasumi ja müüks oma vara… kuid väärismetallidega seda ei toimu väga. See on ka üks põhjuseid, miks varu on väga suur probleem. Ja aja möödudes muutub see üha hullemaks.
On 5 domineerivat vermimiskoda – U.S, Kanada, Lõuna-Aafrika, Austria ja Austraalia. Muigugi ka Hiina ja mõned Šveitsi omad, kuid nende osalus on väga väike. Oleme situatsioonis, kus vermimiskojad piiravad oma valikut ja tõstavad preemiaid. Ja jällegi toimub see ajal, mil paljud inimesed ei oma väärismetalle.
Mida enam saavad inimesed aru, et dollar ei kaitse nende säästusid, liigutatakse vara väärismetallidesse. Preemiad tõusevad kõrgustesse ja vara muutub üha kitsamaks.
Kas investeerimisturule siseneb ka uusi inimesi?
Sisenejaid on rohkem kui kunagi varem. Huvitav on see, et palju noori inimesi on uudistama tulnud. Nad ostavad väikestes kogustes hõbedat siit ja sealt. Muidugi pole kadunud ka suured tellimused ärimeestelt ja teistelt finantstegelastelt.
Kas rohkem nõudlust on hõbedal või kullal?
90% praegusest ärist toimub hõbedaga. See näitab meie majanduslikku seisukohta. Inimesed püüavad väärismetallidesse siseneda, kuid märkavad, et kuld on liiga kallis ja ostavad hõbedat. Mõistetakse, et alused, mis tõstavad kulla hind tõstavad ka hõbeda oma. Samuti oodatakse hõbedalt suuremat tõusu. See on kulla varule andnud natuke hingamisruumi.
Kui meil on palju uusi ostjaid, kas võime olla tipu lähedal?
Ei, ei. Härjaturg sureb kurnatusest ja ülerahvastatusest. Me pole kusagil selle lähedal. Näeme küll rohkem reklaame, kuid müügireklaame on võrdeliselt ostureklaamidega.
Mäletad 2000 aastal oli kõigil natuke NASDAQi osakuid… See oli näide kurnatusest ja ülerahvastatusest.
Soovitus teile… Hea mõte on vaikselt koguda. See silub volatiilsust ja preemia tõuse/langusi. Kui ma tunnen seda turgu, siis probleem tekib puhta rafineeritud toote saadavusega.
Kogus, mis on sinu jaoks piisav. Sa ei taha pärast mõelda, et oleks võinud ikka rohkem või vähem. Võta nii palju nagu sina õigeks pead.
Viimaks jää tuntud toodete juurde, ära osta 100, 1000 untsiseid kange. Need on odavamad aga pole eriti likviidsed. Maksimaalse likviidsuse saad ostes investeerimistooteid nagu untsised mündid ja plaadid.

Rohkem lisainfot www.kuldhobe.com

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 633

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga