Okaspuu kui ehitusmaterjal.

Autor: Kälver Kilvits

Okaspuud sisaldavad vaiku, mida lehtpuudel ei esine. Vaigu eesmärgiks on kaitsta puitu kahjustuste eest. Kui puitu mehaaniliselt kahjustada moodustub vigastatud pinnale vaigukelme. Tänu vaigu sisaldusele on okaspuidust saematerjalid vastupidavamad välitingimustest. Peamiselt valmistatakse välisuksi ja aknaid.

Mänd – puit on pehme ja seega hästi töödeldav, kuid seejuures võrdlemisi tugev. Kiud on sirged, mis teevad puidu hästi lõhestatavaks. Suur vaigusisaldus teeb puidu vastupidavaks mädanemisele ja hästi säilivaks. Männi puit on laialt kasutatav. Männipuidust tooted: välisuksed ja aknad.

Kuusk – küpspuiduline puu, värvuse poolest ei erine tema südamikupuit tavaliselt koorealusest puidukihist, nagu näiteks männil. Kuusepuit on üks pehmemeaid, see jääb alla männile, rääkimata juba lehisest. Vaigu poolest on küllalt kaua püsiv ja kergesti töödeldav. Kuuse puit on valge nõrgalt kollaka või roosaka varjundiga. Okaspuude seas kuulub kuusk kõige kergemate hulka. Kuusest tooted: välisuksed ja aknad.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 161

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga