Naiste viljatuse põhjused

Autor: rasedus.eu

Ovulatsioonihäired

Viiendik viljatuse põhjustest moodustab ovulatsioonide ebaregulaarne esinemine või puudumine. Kõige suurema osa (70%) ovulatsioonhäireid põhjustab polütsüstiline munasarjade sündroom. Teiste põhjuste hulgas võib ära märkida veel ajus toimuvad hormonaalsed regulatsioonihäired, prolaktiini liialdane tootmine organismi poolt. Ka vanusega kaasnevad erinevad munasarjade talitlushäired ja enneaegne munasarjade puudulikkus. Ovulatsiooniprobleemidest tingitud viljatust saab ennetada.

Ülekaalulised naised peavad arvestama suurema viljatuse riskiprotsendiga, samuti anoreksia käes vaevlevad naised. Liiga kõhnadel naistel (kehamassi indeks alla 20ne) võib organismis naissuguhormoonide toodang langeda. Ülemäärase kehakaaluga naised (kehamassi indeks üle 29) võib juhtuda, et naise keha tootab liialt palju meessuguhormoone, mis ei ole hea munarakkude küpsemisele ja see takistab ovulatsiooni toimumist.

Rasvumise mõju naise viljakusele

Kui su menstruatsioonitsükliga on kõik korras, vältab 22-25 päeva ja kõigub mõne päeva ulatuses, siis ilmselt su viljatus ei ole ovulatsioonihäiretega seotud. Menstruaaltsükli lugemine algab ühe tsükli algusest, kuni järgmise alguseni.

Su ovulatsioonihäired on seotud polütsüstiliste munasarjadega, kui sul esineb vähemalt kaks järgnevat süptomit:

  • päevad jäävad ära ja venivad või puuduvad üldse
  • kui su organismis registreeritakse liiga suur meessuguhormoonide hulk
  • su munasarjades esineb arvukalt tsüste või vedelikukogumike

Munajuhade läbitamatus või talitlushäired

Kolmandik naisi on viljatud põhjustatuna munajuhade läbimatusest. Läbi põetud munajuha põletik on sagedaseim munajuha sulgumise põhjus. Põletikku põhjustavad omakorda sugulisel teel levivad haigused (eriti gonorröa ja klamüüdia).

Munajuha talitushäirete puhul võib munajuha olla küll läbitav, aga munajuha seinad peavad põletiku tõttu munaraku transpordi emakaõõnde kinni. Sellel juhul võib tekkida emakaväline rasedus.

Väikevaagna põletik ja kirurgilised protseduurid tekitavad munajuhas ülemääraseid liiteid, mis ka häirib munajuha õiget talitlust.

Endometrioos

Endometrioosi tekkepõhjused on ebaselged, aga see haigus kahjustab naise seesmiseid suguelundeid ja väikevaagna seinu.

Endometrioosi ja viljatuse vahel on tugevad seosed. Seda haigust põdevatel naistel on palju suurem viljatuse risk. Oletatakse, et endometrioos mõjub otseselt munasarjade talitlusele: põhjustab emaka ja munajuhade patoloogilise kokkutõmbeid, takistab munajuhade funktsioneerimist ja munajuhad vananevad enneaegselt.

Emakapoolsed põhjused

Emakaõõnes võib esineda patoloogiaid (polüübid, liited, müoomid), mis takistavad embrüo pesastumist ehk implanteerumist emaka limaskestale. Ka emaka kuju anomaaliad (nt kahesarveline emakas) võivad olla viljatuse või raseduste varajase katkemise põhjuseks.

Krooniline emakakaelapõletik võib muuta emakakaela lima iseloomu, see omakorda kahjustab seemnerakkude funktsiooni naise suguteedes.

Emakaõõne võib endas varjata erinevaid viljatust põhjustavaid patoloogiaid (polüübid, liited, müoomid), mis ei lase embrüol emaka limaskestale pesastuda. Mõnikord esineb naisel kaasasündinud emaka anomaaliad, mis ka võivad olla viljatuse põhjuseks.

Be Sociable, Share!
Sildid , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 537

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga