Muutuvas kliimas ja uute taimedega

Autor: Merilen Mentaal

Juba pikemat aega on räägitud suuremal või vähemal määral kliimamuutustest, kes peab seda tõsisemaks protsessiks, kes vaid tsükliliseks nähtuseks, kuid tõdeda võib meist küll igaüks, et ilmad võrreldes 5-10 aasta taguste ilmadega on tõepoolest muutunud.
Mida see meie jaoks tähendab? Mida tähendab see aedniku või aiaarmastaja jaoks kes pidevalt kliima meelevallas on?
Kliimatingimuste muutuste jälgimiseks 1988. aastal asutatud Valitsustevaheline Kliimamuutuse Ekspertide Kogu (Intergovernmental Panel on Climate Change), NASA Goddard Kosmoseuuringute Instituudi ning East Anglia Ülikooli materjalide alusel on kokku pandud huvitav kaart mis näitab tegelikku temperatuurimuutust maailmas aastate 1976-2006 jooksul.

Sellelt kaardilt võib välja lugeda, et eelkõige just Eestis ja Soomes Euroopast on toimunud kõige suurem temperatuuri tõus – 2-4 kraadi 30 aasta kohta. Maakeeli ehk paremini mõistetavaks saab seda teha nii: 1 kraadi temperatuuri muutus võrdub liikumisega 160 km lõunasse. Ehk 3-4 kraadi puhul oleme omadega jõudnud juba Lõuna-Läti kliimatingimustesse.
Kui seda liikumist arvestada aga aastatesse, siis lõunasse liikumise kiirus aastas on 4,8 km või 12 meetrit päevas. Paneb ju mõtlema.

Soojenemise põhjustajaid on väga palju, need on omavahel seotud ja väga keerulised ning tagajärjed veel suures osas teadmata. Üks on kindel, ilm muutub järjest rohkem ootamatuks, tormid on tihedamad ja veerikkamad ning põuaperioodid samuti pikemad.
Millised on põhilised muutused mida oodata vaadates seda kõike aia tasandilt?
* Talvine niiskus ja vihmad sagenevad ning üha tihedamini kallab vihma suurte kogustena ja mitu päeva järjest. Aias suvel sooje temperatuure nautinud taimed, mis eelistavad head dreaaži, ei taha aga talvist ja kevadist liigniiskust ning lihtsalt ei pea enam järgmise suveni vastu.
* Tormid tihenevad. Üha rohkem on tõsisemaid kahjustusi tekitavaid torme ning atmosfääri liigse energia saatmine suurendab seda turbulentsi veelgi.
* Merevesi on soojenemise tagajärjel tõusmas
* Suved muutuvad soojemaks ja kuivemaks. Muru ja taimed nõuavad rohkem vett, puud võivad veepuuduse tagajärjel oma lehed kaotada
* Talved on pehmemad ja vähesema lumega; kui seda tuleb siis korraga ja palju. Sama kehtib ka vihma kohta
* Kevaded on varasemad saabuma
* Suved pikenevad sügisesse
* Selged, päikeselised sügisilmad annavad aga värvilisemad lehed

KUS ME KAARDIL ASUME?

Eesti asub Külmatsoonide kaardi järgi tsoonides 5 ja 6.

Viienda ja kuuenda tsooni joon jookseb risti üle Eesti, mis jätab lääneranniku ja saared soojemasse 6. tsooni ja parempoolse osa Eestist viiendasse. See tähendab ka seda, et Lääne-Eestis ja saartel on julgem katsetada taimedega mis on veid külmaõrnad (tsooni 6 või isegi 7 taimedega), andes neile sobilikud kasvutingimused.

Lisaks tasub ka seda teada, et linnades on temperatuur tavaliselt 1-2 kraadi soojem kui maal.

MIDA SIIS NENDE TEADMISTEGA ETTE VÕTTA JA KUIDAS OMA AEDA EDASPIDI TAIMI VALIDA?

Katseta uute taimedega

Väga paljud aiasõbrad tahavad katsetada uute ja huvitavate taimedega. Nüüd on see aeg käes. Vastavalt oma asukohale vali ka taimed. Kui tahad veidi külmaõrnadega katsetada siis loo neile ideaalsed mullatingimused, uuri nende päikese-, drenaaži- ja katmisvajadusi. Kui kõik tingimused täidetud, peaksid saama igati positiivse tulemuse.

Ole rohelisem – kogu vett ja kasuta seda aias; kogu süsinik taimedesse

Looduslikust materjalist ja vett läbilaskvad sillutised on paremad kui betoonpõhjal sillutised. Betooni tootmine aitab kliimamuutustele kaasa ning ei anna aiale paraku midagi tagasi.
Multšides ja komposti ning orgaanilisi väetisi lisades parandad mullatingimusi ja lased veel paremini sinu taimedeni jõuda. Puude ja põõsaste kasvatamisega aitad süsihappegaasi vähendada.

Ole fleksibiilne

Ole valmis katsetama, muutma ja uusi lahendusi otsima. Hoia oma taimed tugevad ja elujõulised, hoolitse nende eest, vajadusel noorenda või vaheta tugevama uue ja tervema sordi vastu välja. Taimehaigused on varmad levima ja neid tekib pidevalt juurde. Püüa end natukenegi kursis hoida uute ja alternatiivsete tõrjemeetodite või haiguste ennetamisega.

Tegutse loodussõbralikult

Hoia käärid ja muud töövahendid teravad ning loobu elektriliset muruniidukist kui suudad. Taaskasuta materjale ning komposti kõik aiajäägid, välja arvatud haiged taimed.

Artikli piltidega versiooni saab lugeda veebis leheküljelt: www.omaaiakujundamine.eu Blogi alt.

Merilen Mentaal, aiadisainer – www.mentaalmaastikud.com
e-Kursus – www.omaaiakujundamine.eu

Be Sociable, Share!
Merilen Mentaal - aiadisainer, kes oma koolituse saanud Inglismaal. Lisaks kujundustöödele tegeleb artiklite kirjutamisega ja aiadisainialaste koolitustega, samuti uute ja põnevate taimede maaletoomisega.Uus ja värske e-koolitus - kuidas ise oma aeda kujundada ehk OmaAiaKujundamine - www.omaaiakujundamine.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 704

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga