Motiveerimine boonusteta. Eesti Energia geniaalne idee.

Autor: Sander Saat

Majandussurutis on toonud kasutusse mõiste „null boonused“. See on kaval fraas, kuna tehnilises mõttes on null boonused see, et ei ole üldse boonuseid. Kuid need sõnad jätavad mulje, et tööandja ei kavatse murda oma lubadusi maksta tulemustasu (boonused sõltuvad ettevõtte majandustulemustest) ning samal ajal annavad lootust töötajatele, et nende boonustel on tulevikus jälle väärtus.

Kumba Sina eelistad, kas kindlat kuutasu või motiveerivat tulemustasu? Mõned ametid meelitavad suuri boonuseid. Teised mitte. Märkimisväärseid boonuseid makstakse tavaliselt siis, kui individuaalsel tegutsemisel on otsene mõju ettevõtte tulule.

Toon selles ja järgmises postituses välja mõned loovad strateegiad oma meeskonnaliikmete motiveerimiseks ja premeerimiseks majandusraskuste ajal.

Mitterahalised preemiasüsteemid

Üks maailmas levinumaid mitterahalisi viise oma „täht“ töötajaid premeerida ja säilitada on aktsiad või aktsiaoptsioonid. See võimalus tundub olevat ainult suurettevõtetel, kuid mõelda tasub siiski, milline võiks olla väikeettevõtja optsioon oma töötajatele.

Aktsia – mujal maailmas pakuvad paljud ettevõtted töötajatele mingi koguse aktsiaid heade tulemuste eest. Töötajad võivad teha nendega, mida nad soovivad – müüa või hoida ja oodata, et väärtus tõuseb.

Aktsiaoptsioon – Aktsiaoptsioon annab töötajale õiguse osta aktsiaid tulevikus ette kindlaksmääratud hinnaga. Näiteks firma võib lubada oma meeskonnaliikmetele aktsia hinda 50 krooni aasta pärast alates praegusest hetkest. Kui nad töötavad kõvasti, ettevõttel läheb hästi ja aktsia hind on aasta pärast 75 krooni, siis töötajad saavad osta aktsiaid madalama hinnaga – ning soovikorral müüa aktsia suure kasumiga.

Kui töötajad tunnevad, et neil on panus ettevõtte tulevikku, on nad tavaliselt nõus rohkem töötama ning oma töökohale kindlaks jääma. See on ettevõtetele suur kasutegur. Samuti on aktsiad ja optsioonid suurepäraseks mooduseks ettevõttel raha säästmiseks, seda eriti majandussurutuse ajal. Pakkudes töötajatele aktsiaid, saavad firmad oma meeskondasid premeerida ilma finantskulutusteta boonuste näol. Sellist laadi preemia aitab ka personaalseid eesmärke ühildada ettevõtte omadega. Olen ka varem öelnud, et juhid peavad leidma olukordi, kus nad seovad töötaja eesmärgid enda (ettevõtte) omadega. Töötajad saavad premeeritud, kui ettevõttel läheb hästi, nii et tasub kõvasti tööd teha.

Üks suuremaid puuduseid aktsiate ja optsioonide juures on aga see, et need ei ole nii atraktiivsed majanduse madalseisus, kuna inimesed on ebakindlad turgude käitumise osas. Näiteks, mida töötajad teevad, kui firma pakub aktsiaoptsiooni hinnaga 50 krooni, kuid aktsial läheb aasta jooksul halvasti ja ta on väärt ainult 25 krooni sel hetkel, kui nad saavad aktsiat osta. Sellisel juhul ei võida ju keegi aga süüdistada on ainult iseennast.

Teine puudus on seotud olemasolevate aktsiaomanikega – ettevõtte omanikud – on pigem vastumeelestatud aktsiaeeliste ja optsioonide väljastamisel. Kui juhid loovad uusi aktsiaomanikke, siis nad lahjendavad olemasolevaid – näiteks vähendades kasumiosa, mida (suur)omanikud muidu saaks.

Sarnast plaani koob praegu ka Eesti Energia. Börsile minnes plaanivad nad pakkuda oma töötajatele aktsiaoptsiooni. Mina innustan seda ideed igati tagant ja usun, et töötajad panustavad ettevõttesse siis ka rohkem. Mitte, et nad seda praegu ei teeks. Võimalus, et Eesti Energiat tabab peale börsile minekut sama saatus nagu Olympic Casino‘t on muidugi olemas, kuna energiaturg muutub konkurentidele avatuks. Siiski ma ei usu, et tänases olukorras aktsia väärtus langeks 10 korda. Pigem ootab meid kõiki ees uus tõus, sest praegu asume ju kõvera alumises osas.

Oma järgmises postituses räägin veel 6 võimalusest kuidas mitterahaliselt oma töötajaid motiveerida. Seniks aga mõtle, millised on Sinu võimalused inimesi ilma rahaliste boonusteta motiveerida.

originaalartikkel: http://www.timedesign.ee/koolitus

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 617

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga