Moodulmajade helgem tulevik

Autor: Tii 36

Termopaneelidest elementmajade tootja Loodesystem on oma tootearenduses võtnud suuna energiasäästlikkusele, sest üha rohkem inimesi tunneb huvi energiasäästu ja passiivmajade vastu. Näiteks Fredi maja põhjal on ettevõte välja töötanud energiasäästumaja. Kui tüüpilisel Fredi mudelil on energiavajadus kütteks ja ventilatsiooniks 10 500 kWh aastas, siis energiasäästumudelil on see 7000 kWh aastas.
Millega on energiasääst saavutatud? Raul Loometsa sõnul on välisseintele lisatud lisasoojustus 50 mm (U<0,18 W/m²K) ja akendes on  kasutatud kolme klaasiga klaaspakette (3k4sel+4+4sel -14Ar-15Ar; U= 0,5). Mudelist sõltuvalt kujuneb maja küttevajaduseks 50–70 kW/m²/a. (Funk 130, – Fredi). Saksamaa energiasäästu maja normiks on 75 kW/m²/a.
Loodesystem pakub oma majakomplektidele lisaks küttelahendust passiivse soojusvahetiga õhk-vesi soojuspumpa ning soodsat päikesepaneelidega sooja tarbevee tootmise komplekti.
Hinnast rääkides tuleb sõltuvalt majamudelist energiasäästupaketiga maja tehasekomplektiga võrreldes kallim vaid 8–10 %.
Mis suunas moodulmajade tootmine areneb? Raul Loometsa sõnul pole praeguse seisuga siiski mahtmoodulitest koostatavad majad (nn moodulmajad)  Eestis suurt populaarsust veel saavutanud (kvaliteediprobleemid puitkarkassi kasutades), kuid suuremate arendusprojektide puhul on need lähitulevikus vägagi arvestatavad. Üks arengusuund on kindlasti uute ja paremate materjalide kasutamine.
Alates käesolevast aastast pakub Loodesystem oma majades kipsplaatide asemel juba täiesti uut mineraalset seinaplaati, mis tagab maja tulepüsivuse 1 tunni (ühekihilise kipsplaadi puhul oli see ainult 15 minutit). Samas on see seinaplaat niiskuskindel ega soodusta ka hallituse teket.

www.loodesystem.ee  (Aprill 2009 Ajakiri TM Kodu & Ehitus)

Be Sociable, Share!
Sildid , , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 242

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga