Mismõttes vaba turg ei tööta?

Autor: Kälver Kilvits

Kui valitsus muudab turgu vastavalt kellegi kasumlikkusele kajastub see kohe – ebaefektiivsus, seaduste muutmised ja vabaduse kaotus.

Vabaturumajanduses peaks valitsus jääma eelkõige kohtuniku, mitte mänguri rolli. Valitsuse ülesanne oleks tagada see, et lubadusi peetakse, et seadusi järgitakse ja kokkuleppeid teostatakse. Lisaks selle peaks valitsus pakkuma ka kaitset – tegelema kaitsepoliitikaga.

Valitsusel kui kohtuniku ülesanne peaks olema ka reeglite kehtestamine, mille järgi mängu mängitakse.

Kõik, mis viimasel ajal majanduses on juhtunud aetakse vabaturumajanduse kaela. Tihtipeale võid lugeda pealkirju või kuulda ütlusi: „Vabaturg ei tööta õigesti“ ; „Vabaturu aeg on möödas“; „Vabaturg on hävimas“ ; „Greenspan admits the “free market” does not work“.

Tegelikult kõik, mis majanduses on juhtumas on see energia, mis on üles ehitatud inimeste poolt, kes manipuleerivad vaba turuga. See, et keegi arvab, et tema on targem kui vaba turg ja julgeb nõuda, ning võtab endale õiguse turu üle on hullumeelsus. Vabal turul ei saa olla nii, et keegi arvab, et tema võib otsustada, milline on sobiv intressimäär või kui palju miski maksab. Veelgi enam otsustada, milline oleks õiglane keskmine palk.

Sellisele teguviisile on alati hooletud tagajärjed. Näiteks kui sa tõstad palkasid seni, nad sulle õiglasel tasemel tunduvad lähevad tööd ära Hiina.

Kui alandad intressimäärasid, et pehmendada kriisi või tuua aktsiaturg tagasi üles – nagu pärast Nasdaq-i mulli aastal 2000 tehti – juhtub see, et kogemata tekitad kinnisvara mulli. (tuleb tuttav ette?)

Meil pole olnud vaba turu raha alates FED-i loomisest 1913 aastal. Föderaal reserv manipuleerib intressimääradega ja tekitab seeläbi valuutat, mille tagatiseks on võlg.

Vaba turg valib, mis on raha ja vabaturumajandus paneb paika intressimäärad. Kas on piisavalt sääste, et laenata või mitte. Kas inimesed kardavad või mitte. See on, mis peaks paika panema intressimäärad, mitte mingi väike grupp mehi suletud uste taga, otsustades omapäi, milline oleks hea viis juhtida turgu ja kuidas sellega manipuleerida.

Kui valitsuse mõjutatud turg – plaanimajandus – tõi ühiskonna kihid võrdsetele tasemetele NSVL-is ja Hiinas aastatel 60, 70 ja 80. Siis valitsuse mõjutatud vabaturumajandus toob kõik kõige vaesemate hulka.

Kui öeldakse, et vabaturumajandus ei tööta, siis tea, et see jutt on jura. Muidugi ei saa vaba turg töötada kui meil pole vaba turu süsteemi, kus turg otsustab, mis on raha ja millised on intressimäärad.

Meil ei saa olla vaba turgu kui meil pole vaba turu raha.

Kuld ja hõbe – Kõige turvalisem investeering tänapäeval.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 427

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga