Mis on rasedus diabeet?

Autor: rasedus.eu

Mis on rasedus diabeet?

Paljudel rasedatel naistel, kes ei ole kunagi diabeeti põdenud, tõuseb veresuhkru tase veres lapseootele jäädes. Nad põevad rasedus diabeeti. Rasedus diabeet mõjutab umbes 4% kõigist rasedustest. USAs diagnoositakse igal aastal umbes 135000 rasedus diabeedi juhtu, mis nende igapäevaste toitumisharjumuste ja ebatervislike eluviiside juures väga ootamatu ei olegi. Teadlased veel täpselt ei tea, mis rasedus diabeeti põhjustab, aga mõned uuringud on andnud neile mõnigad vihjed.

Rasedusega koos tekkiv platsenta toetab su kõhus kasvavat last vajalike ainetega ja kaitseb teda. Platsentast tulenevad hormoonid aitavad kõhubeebil areneda. Need hormoonid on su lapsele väga vajalikud, sinu kehas aga blokeerivad nad insuliini ja takistavad selle toimimist. Seda häiret kutsutakse insuliini residentsuseks. Residentsus teeb naise kehal insuliini kasutamise raskeks. Raseduse ajal võid sa vajada kolm korda rohkem insuliini, kui tavaliselt.

Rasedusdiabeet algab siis, kui su keha ei ole enam võimeline tootma ja kasutama piisaval hulgal insuliini, mida su keha lapseootuse ajal vajab. Ilma vajaliku hulga insuliinita ei saa glükoos su kehast välja ja muundub energiaks. Glükoosi tase veres tõuseb kõrgeks. Sellist olukorda nimetatakse hüperglükeemia ehk suhkrutõveks.

Kuidas mõjub rasedus diabeet su lapsele?

Rasedus diabeet tekib enamasti raseduse hilisemas faasis, siis, kui su kõhus kasvava lapse keha on küll kujult välja arenenud, aga veel kasvab jõudsalt. Seetõttu ei tekita rasedus diabeet sündivale lapsele sünnijärgseid häireid ja defekte nagu seda võib teha enne rasedust põetud diabeet.

Kuid siiski, hooletusse jäetud raseduse ajal tekkinud diabeet võib kujutada su lapsele ohtu. Kui sul on rasedus diabeet, siis su kõhunääre töötab üleaja , et toota piisavalt insuliini, aga toodetud insuliin ei alanda keha veresuhkru taset. Insuliin platsentat ei läbi ja seal ta ei toimi, võrreldes teiste kehaainetega. See tähendab seda ,et kõrge veresuhkru tasemega veri läbib platsentat, seega mõjub see veri su lapsele, andes ka lapse verele kõrge glükoosi sisalduse. Lapse kõhunääre hakkab ka automaatselt rohkem insuliini tootma, et veresuhkru taset alandada. Kuna su beebi saab nüüd liialt palju energiat ja energia mis jääb kulutamata, talletub ta kehas rasvana.

See kõik võib kaasa tuua nn. makrosoomia (macrosomia) ehk laps on sündides suure kaaluga. Lapsed, kes on juba sündides nö. rasvunud, peavad silmitsi seisma nii mõnegi probleemiga. Juba sündides võivad nende õlad sünnitustegevuse käigus viga saada. Samuti on nende keha tootnud liialdaselt insuliini, mis on viinud veresuhkru taseme nüüd väga madalale ja neil on kõrgem risk hingamisraskuste tekkimiseks. Lapsed, kes sünnivad üleliigse insuliinivaruga, neil on hiljem, täiskasvanuna suurem risk rasvuda ja suureb oht 2. astme diabedi tekkeks.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Raseduse teemaline blogi ja artiklid, nõuanded rasedatele. E-raamat, mis aitab sul kiiresti ja loomulikul teel rasedaks jääda.Veebileht: http://www.rasedus.eu

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 477

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga