Mis on raha olemus?

Autor: Kälver Kilvits

Kuidas raha tekkis?

Kui raha polnud veel olemas, elasid kõik kütt-korilastena. Inimesed elatusid maa – ja mereandidest. Põhimõtteliselt andis loodus kõike, mida inimene ellujäämiseks vajas. Kaupade ülejääk ja puudujääk tekitasid ühiskonnas kaubanduse.

Alguses toimus kauplemine kaup kauba vastu (sinu siga, minu kana vastu). Vahetuste ringkond hakkas suurenema (mina tahan sinu kana, sina tahad Malle piima aga Malle ei taha minu siga) ja kõik osalejad ei soovinud seda kaupa, mida konkreetsel vahetuspartneril pakkuda oli.

Probleemiks sai sobiva vahetuspartneri leidmine. Nii tekkis vajadus millegi järele, mida aktsepteeriksid kõik. Alguses olid kasutusel erinevad teokarbid, trofeed (nahad, kihvad, sarved), ehted. Kõik mida väärtustati…
Seejärel avastati väärismetallid. Asjad, mida oli kindel hulk ja inimesed väärtustasid neid, mis muutis nad ideaalseks rahaks.
Inimeste elu mugavamaks muutmiseks ( metallid rasked, vargused) hakati väljastama paberraha, mis oli tagatud väärismetalliga.

Mis on raha?

• Raha peamine tunnus – teda on kindel hulk, teda ei saa juurde tekitada, teda väärtustatakse.
• Vastupidav – raha peab olema tugev ja kergesti kaasaskantav – mugavus, me oleme ju mugavad?
• Raha sisaldab endas väärtust, mis tähendab, et ta on tagatud millegagi mets, kuld, miski, mida ei saa juurde tekitada.
• Raha on alati valuuta, kuna sellega saab osta asju, millel on väärtus.

Kuld ja hõbe – vajalikud teadmised investeerimisel kulda ja hõbedasse.

Be Sociable, Share!
Sildid , , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 235

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga