Mis asi on töövaidlus?

Autor: Kersti

Töövaidlus on vaidlus töötaja ja tööandja vahel, mis on tekkinud seoses töölepingu sõlmimisega, muutmisega või lõpetamisega.

Töövaidlusi lahendavad töövaidluskomisjonid (TVK-d) ja maakohtud.Töötajal on õigus valida, kas esitada nõue TVK-sse või kohtusse.

Töövaidluste iseloom:

  • Individuaalne töövaidlus: kõik vaidlused, mis võivad töötajal tekkida alates  töölepingu sõlmimisest kuni selle lõppemiseni. Vaidlus lahendatakse individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse alusel. Vaata siit.
  • Kollektiivne töötüli: vaidlused,mis tekivad kollektiivlepingu alusel töötades. Vaidlus lahendatakse kollektiivse töötüli lahendamise seaduse alusel. Vaata siit.

Edasine jutt on suunatud just individuaalse töövaidluse lahendamise kohta, sest kollektiivset töötüli tuleb harvem ette ja selle lahendamiseks on veidi teised meetmed, millest ma räägin mõni teine kord täpsemalt 🙂

Kuidas töövaidlust lahendada?

Esimese asjana oleks vaja selgeks teha, kas vaidlusel on alust või mitte. Selle saab välja selgitada Tööinspektsioonis (tasuta nõustamine), õigusbüroos, kirjutades mulle või kasvõi oma tuttava personalijuhi/raamatupidaja/juristi juures- kõik oleneb probleemi keerukusest. Variante on veel, aga nimetasin põhilised.

Edasi viivad sammud ülemuse juurde. Kõige lihtsam variant asja lahendamiseks on mõistlik, põhjendustega ning kindlate seisukohtadega vestlus. Vajadusel pane kirja oma seisukohad ja seaduslikud alused, et läbirääkimistel saaksid ennast võimalikult hästi kaitsta.

Kui vestlusest ei tule midagi välja ja firmajuht on endiselt jäigalt oma seisukohtade juures ja samas Sa oled veendunud, et Sul on õigus, siis tasub teha avaldus/ettepanek kirjalikult ja taasesitatavas vormis. Sinna tuleb kirja panna kõik teadaolevad faktid, alused ja nõuded, ka see, et vestlesite eelnevalt suuliselt, aga Sa ei saanud endale soovitud või siis piisavalt põhjendatud seisukohti vms, ning mis ajaks ootad ülemuselt kirjalikku vastust.

Selline fikseeritud avaldus/ettepanek on tulevikus Sinu kaitseks- Sina oled endast kõik andnud, et viisakalt suheldes asja lahendada. Töökaitseorganid vaatavad halva pilguga kui esimese ajana tehakse avaldus TVK-sse, mitte ei peeta läbirääkimisi otse oma juhiga. See on ka loogiline, sest viisakalt suheldes on võimalik töösuhet jätkata ja probleemid lahendada.

Kui firmajuht sellele avaldusele ei reageeri ega põhjenda oma seisukohti, siis tasub kaaluda kui suur on Sinu arvates rikkumine ja kui suurt varalist/mitte varalist kahju oled selle pärast pidanud kandma. Kui leiad, et see on piisav, siis edasi on kolm varianti:

1)      Lepitaja

Kõige kiirem variant, sest hoiab kokku nii aega kui ka raha. On suur tõenäosus, et firmajuht kuulab lepitaja (soovitavalt juristi) arvamuse ära ning vastavalt sellele, olenevalt kummal osapoolel on õigus, ta:

  • rahuldab töötaja nõudmised
  • jääb endale kindlaks ning loodab, et töötaja ei esita avaldust TVK-sse või siis kui esitab, on valmis oma firma mainet rikkuma, juristi peale raha kulutama, palju aega panustama  jne

Igati mõistlik mõlemale osapoolele on sõlmida kokkulepe, mis rahuldab mõlema osapoole nõuded, seega pole üldse mitte paha mõte leida kuldne kesktee, mitte ajada taga sente ning olla kiuslik 🙂

2)TVK

TVK on ametlik samm, mis toob endaga kaasa palju bürokraatiat. Ootejärjekorrad on mitu kuud pikad, tihtipeale on mitu istungit ja kui sul pole piisavalt tõendeid, siis võid kaotada istungi. TVK-s ei ole kohustuslik juristi kaasamine, aga oma kogemuste põhjal võin öelda, et ilma juristita pole seal eriti lootust.

Muidugi võib minna ka paremini- ootad oma aja ära, esitad tõendid ja võidad. Töö kiire ja korralik, aga kiire ja “puhas” istung on pigem erand kui reegel.

TVK võiks olla pigem SOS-väljapääs kui kiire variant, sest seda see kohe kindlasti mitte ei ole 🙂

3)Kohus

Kohus on nendest kolmest kõige aeganõuvam ja tõenäoliselt ka rahaliselt kõige kulukam (juristi töötunnid,esindamine, dokumentide koostamine,oma aeg, närvikulu jne). Soovitan kohtusse edasi minna pärast TVK-d,  juhul kui sealne otsus ei ostunud Sinu jaoks õiglaseks.

Lahendus

Iga vaidlus on stressitekitav, seega ideaalis võiks ka töövaidluseid vältida. Reaalses elus pole see kahjuks veel võimalik, seega kui juba vaidluseks on läinud, siis tasub proovida ka teise inimese seisukohast asja vaadata ( nt ülemuse) ning suheldes kasutada leebemaid sõnu, sest “ma tahan, ma nõuan, minu õigus, sa pead” jne on ründav ja teisel osapoolel ei teki soovi probleemi lahendada. Ütle parem ” me võiks.., mis sa arvad, kui me.., ma saan aru, et.., kas sa oled nõus, kui..” jne.

Töövaidluse lahendamise võti- käitu teise poolega nii, nagu Sa tahad, et tema Sinuga käituks!

Tööõiguse ja töövaidluste teemal saad rohkem lugeda http://www.töövaidlus.ee

Kersti

Be Sociable, Share!
Sildid , , , |
Minu nimi on Kersti Aaspalu.Olen õigusteaduse tudeng ja minu eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust tööõiguse valdkonnas. Kui Sa tahad vältida töövaidlusi, siis loe mu blogi ja saa teada, kuidas ma Sinule kasulik saan olla- www.töövaidlus.ee Töövaidlus

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 909

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga