millised on maailma kullavarud?

Autor: Kälver Kilvits

Kas arvad, et kõigile jagub kulda kui 95% inimestest ei oma midagi, ning saabub hetk kui nad avastavad, et oleks vaja?

Loomulikult ei, see oleks lollus.

Aastal 1999 tipnes kulla kaevandamine 82.1 millioni untsiga, ning on allapidises trendis alates sellest ajast. Vaatame nüüd teist kõige suuremat allikat, kust saadakse kulda – taastootlus. Nagu Sa arvata võid, halvad ajad majanduses ja suur nõudlus kullale on põhjustanud ka taastootluses järsu kasvu.

Tegelikult alates 1999 aastast, mil kulla hind hakkas tõusma on taaskäitlemine peaaegu kahekordistunud. (Taastootluse moodustavad peamiselt ehted, millest 75% tuleb Indiast ja Aasiast)

Loogiline oleks, et kui kulla hind tõuseb, siis tõuseb ka kaevanduste tootlus, kuid seda pole juhtunud. Alates 1999 kuni 2009 on kulla hind tõusnud 248%, kuid kaevanduste tootlus langenud 6,6% – kulla hind ronib järjest kõrgemale, kuid kaevandustest pole midagi saada.

Kui üha rohkem inimesi soovib osta metalle, kuid varud ei kasva, mis juhtub pakkumisega?

Vaatame nüüd kui suurt nõudlust on oodata?

Üks viis selle ennustamiseks on võrrelda praegust varade protsenti kullas viimase tõusva turu protsendiga. Tuleks arvesse võtta ka seda, et populatsioon on praegu 35% suurem.

Selle joonise põhjal on põhjust uskuda, et hoolimata suurest nõudlusest kullale täna võib see veelgi kasvada tulevatel aastatel.

Siin on mõned mõtlemapanevad faktid kullast täna….

* The Rand taastöötlus Lõuna-Aafrikas on üks suurim maailmas, nad ennustasid oma selle aasta müüki 1 millioni untsini. Kõlab nagu väga suur hulk, kuid see polegi nii suur kui mõelda sellele, et 1974 kuni 1984 vahes müüsid nad stabiilselt 2.6 millionit untsi aastas, arvestades ka seda, et populatsioon oli 35% madalam.

* U.S Mint, USA vermimiskoda, neil on raskusi nõudluse katmisega, kuigi nõudlus on vaid natuke kõrgem ajaloolisest keskmisest.

* Praeguseni sel aastal on kulla kaevandamine Hiinas tõusnud 5%, kuid kulla nõudlus on kasvanud 30%.

* Kahel pingelisel nädalal Aprillis/Mais, mil Kreeka oli hädas, Austria vermismiskorda – suuruselt 5 maailmas – müüs 250 000 untsi kulda. Rohkem kui esimesel kvartalil kokku.

* Samuti Kreeka pingete ajal Pro-Aurum üks Euroopa suurimaid online mündipoode, pidi lõpetama ajutiselt tegevuse, kuna polnud enam midagi müüa. Kõik varud läksid kaubaks. Ligikaudne läbimüük 140 000 untsi kulda.

Praegu on elu veel lihtne. Helista või vajuta nuppu ja Sa omadki kuldmünti või kangi. Kuid kui maailmamajanduse mured süvenevad või dollariga juhtub midagi ootamatut, võid Sa end peagi leida seismas mündimüüjate järjekorras tunde, et osta kas või üks münt.

Ma ei mõelnud seda juttu välja, see on varemgi juhtunud. Ainuke vahe on see, et tollel ajal polnud olemas „elektroonilisi metalle“. Oli aeg, mil inimesed otseses mõttes ootasid mitmeid tunde poejärjekorras, et osta mõned grammid kulda. Õnnelik oli see, kes pääses poodi ennem kui see suleti toote puuduse tõttu. See, millest räägin toimus eelmisel metallitsüklil 1980.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 480

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga