Millest sai alguse majanduslangus?

Autor: Kälver Kilvits

Turu ebastabiilsus

Peamiseks detonaatoriks 2008. aastal alanud kriisile oli odava võla kokkukuivamine, mis peatas majanduse kasvu ja varade müümise/vahetamise.

Muidugi oli ka teisi faktoreid, peale odava krediidi, mis lubas inimestel osta maju või teisi investeerimisvahendeid puhtal spekulatsioonil. Odav krediit tekitas palju valuutat süsteemi, ning inimesed soovisid seda paberit kulutada. Kahjuks kulutati see paber taoliste asjade peale nagu ennist. See tõstis veelgi nõudlust ning suurendas inflatsiooni. Erakapitali ettevõtted võimendasid kümnetes miljardites kroonides võlga, et osta firmasid, millega tekitada sadades miljardites kroonides kasumit, lihtsalt liigutades paberit ühest kohast teise. Nüüd kui kraanid kinni keerati kadus turult likviidsus ja tekkisid maksuraskused.

Kinnisvara laenude hulk kasvas hiiglaslikult. Euroopas keskmiselt 200 miljardit aastas alates 2006. aastast.

Lehman Brothers-i pankrot

15. September 2008.

Lehman–i pankrot on suurim USA ajaloos. Halvaks läinud „varasid“ üle $600 miljardi. Selge ülevõimendus? Lehman-i kahjum oli ilmselt tingitud suurte positsioonide tõttu eluasemelaenudes ja teistes vähemhinnatud hüpoteekides, mis lebasid erinevates fondides. Aasta 2008. esimesel poolel Lehmani aktsiad alustasid 73% langusega – mis andis märku ka krediidituru kokkukuivamisest. 9. Septembril langesid aktsiad veelgi 45%, ning toimus eraolukorra istung Fed-iga, „Kas päästa Lehman?“

Lehmani päästmiseks maksti järgneva 7 päeva jooksul neile $138 miljardit. Mis läks Fed-i bilanssi kui „turule likviidsuse lisamine.“

Päästetud ettevõtted: (ehk suurima summa saanud tegelased)

Suurim kindlustusfirma AIG aktsiaväärtus – nad kindlustasid paljusid laene.

Dow Jones kukkus väga lühikese ajaga 7617 punkti. Üldine paanika.

Appi tõttab FED!

Wall Street hakkas kokku kukkuma.

Loodi programm nagu „Fed-i hädaolukorra laenud“, mille käigus jagati pankuritele välja üle $700 miljardi, parandamaks likviidsuse probleemi.

See väike prinditud kogus andis tunda ka dollari väärtuses…

Joonisel on võrreldud dollarit euroga, nagu näha septembrist kuni novembrini leiab aset väga suur langus dollari väärtuses.

Kuhu inimesed põgenesid?

Jah, sa arvasid ära – väärismetallid. Kulla ja hõbeda hind tõusis märgatavalt nendel kuudel, kuna see on ainust turvaline koht. Kinnisvara ja aktsiate hind saab alandatud inflatsiooni poolt, kuid metallide hind hoopis võimendub. Metallid on olnud ja jäävad kaitseks majandusliku ebakindluse vastu.

Hõbeda hinnatõus sel ajal:

Kuld sel ajal:

Metallide hinnad langesid mõninga aja pärast peale ehmatust järsult. Miks? Põhjuseks võib tuua julguse tagasitoomine ja manipulatsioon.

Julguse tagasitoomine: Fed pumpas kähku raha tagasi turule, et inimesed ei paanitseks, ning ei lahkuks turult – kokkukukkumine. Vaata kuidas Dow indeks hüppab järsult üles tagasi… Seda ei saa ju teha tavainvestorid. Kas sina paneks oma raha tagasi turule kui oled kaotanud just poole, ning valitseb üldine kaos? (Paljudes kohtades on seda kajastatud kui julguse tagasitulek, kuid toomisel ja tulekul on ilmatuma suur vahe)

Manipulatsioon: Samad erapangad hakkasid shortima-metalle. Ehk siis müüma lühikeseks, et hoida hinda all. Samuti pakuti massiliselt paberhõbedat/kulda, mis hoiab füüsilise metalli hinna all, kuna metalle tegelikult ei osteta – nendesse investeeritakse ja neid hoiustatakse Sinu eest, Sina kannad neile ainult raha. Kõigele lisaks toimus ka massiline müük keskpankade poolt, et peita tegelikku inflatsiooni määra, mille protsent on kõvasti kõrgem kui 3%. Selline printimistehnika ei võimalda ju ometigi madalat inflatsiooni…

Kuidas meiega siis nii halvasti läks?

Kõik elavad võlgu ja seda peetakse normaalseks. Iga pensionär, tudeng kui ka ehitaja hakkas kinnisvaramaakleriks või börsihaiks. Kõik spekuleerisid arvates, et turg läheb alati üles!

Seega kogu kriisi põhjustajaks võib lugeda AHNUST. Pankurid olid õnnelikud, et said laenata inimestele raha –nemad teenisid-, kes ostsid endale 2 maja ja 3 autot kuigi nad seda endale lubada ei saanud. Elu oli õnnelik seni, kuni krediiditurg kokku kuivas. Paljud laenajad tehti maatasa makseaja saabudes, kuna pangast uut laenu peale ei antud. Inimesed olid hädas. Maksuvõimetus viis omakorda kinnistute sulgemiseni, misjärel pangad jäid hätta hüpoteekidega.

Selleks postituseks sain inspiratsiooni filmist Wall Street – money never sleeps. Kellel on aega/tahtmist soovitan seda filmi vaatama minna – väga.

Ülitähtsad joonised leiad veebilehelt

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 659

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga