Milleks tellida hoonele energiamärgis?

Autor: Erik Meybaum

Milleks tellida hoonele energiamärgis?

Energiamärgis on energiatarbimist kajastav dokument, mis näitab, kui palju hoone tarbib energiat, mis kulub hoone kütmisele, jahutamisele, vee soojendamisele, ventilatsioonile, valgustusele ning võimaldab võrrelda seda teiste samaväärsete hoonete energiatarbimisega.

Energiamärgis näitab, kui energiasäästlik on soetatav või olemasolev kinnisvara. Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni G-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved ning seda kõrgem on kinnisvara väärtus!
Seega, kui Te soovite osta või üürida kinnisvara ja olete välja valinud kaks konkreetset ja umbes samas hinnaklassis eluaset, siis tuleks mõlemale hoonele tellida energiamärgis. Peale energiamärgise koostamist ning sellega tutvumist valib tõenäoliselt inimene kõrgema klassiga eluaseme, mis tähendab väiksemaid kommunaalkulusid ning ka väiksemaid tulevasi investeeringuid hoone renoveerimiseks. Tulevase ostja või üürija jaoks ei maksa energiamärgise tellimine midagi. Kõik energiamärgise kulud on kohustatud kandma hoone omanik.

Energiamärgis koosneb neljast osast:
1) tiitelleht;
2) energiasäästu meetmete loetelu;
3) kaalutud energiaerikasutuse arvutamiseks vajalikud lähteandmed (Tellija poolt
esitatud);
4) kaalutud energiaerikasutuse arvutus.

Energiamärgise kehtivusaeg on 10 aastat. Samas kui peale renoveerimistöid hoone või selle osade energiasäästlikkus tõuseb on omanikul mõistlik tellida ka uus energiamärgis.

Mida peab energiamärgise Tellija teadma ennem, kui pöörduda energiamärgise väljastaja juurde?

Ennem energiamärgise väljastaja poole pöördumist peab energiamärgise Tellija tegema ka iseseisvat tööd energiamärgise arvutamiseks vajalike lähteandmete kogumisega, enda poolt esindatava hoone kohta.

Vajalikud lähteandmed.
Energiamärgise Tellija peab kaalutud energiaerikasutuse arvutamiseks esitama järgnevad andmed:
1. Hoone ehitisregistri kood.
2. Hoone ehitusaasta.
3. Köetav pind hoones (m2).
4. Kõigi kütteks kasutatud kütuste või energiate kogused (MWh/aastas; kWh/aastas), soovitavalt viimase kolme aasta jooksul.
5. Kõigi sooja tarbevee ettevalmistuseks kasutatud kütuste või energiate kogused (MWh/aastas; kWh/aastas), soovitavalt viimase kolme aasta jooksul.
6. Kasutatud elektri kogus (MWh/aastas; kWh/aastas), soovitatavalt viimase kolme aasta jooksul.

Be Sociable, Share!
Erik Meybaum EM Energiamärgis OÜ - energiamärgiste koostamine, konsultatsioon info@emenergiamargis.ee http://www.emenergiamargis.eehttp://www.emenergiamargis.ee ">energiamärgis

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 330

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga