Millal posterist saab tapeet ehk wearout tava- ja internetireklaamis

Autor: Jaano Martin Ots

Plakateid on mitmesuguseid. Mõni on mõeldud värsket filmi reklaamima, teine teavitab tervislikest eluviisidest, kolmandad kiidavad ilusaid autosid veel ilusamate tüdrukutega. Ometi, kõigist neist saab ühel hetkel tapeet. Elutoas, kontoris või garaažis, aga tapeediks nad muutuvad. Ja jäävad, kuni ükskord tulehakatuseks või vanapaberiks lähevad.

Sama lugu on reklaamidega. Ükskõik, kas linnapildis, televiisoris või internetis. Alguses on uus ja vaimukas reklaam huvitav. Siis inimene harjub. Ja viimaks hakkab tüütuseni nähtud pilti või sõnumit ignoreerima. Reklaamid väsivad ega tööta enam. Internetis on kõige lihtsam mõõta, millal töötavast plakatist saab kasutu tapeet. Klikivabrikus näiteks mõõdab server reklaami „tapeedistumise” lausa tundide täpsusega välja. Veidi viisakamalt väljendudes – klikkide statistika näitab, millal reklaam väsib ega tööta enam. Kui sama tendentsi saaks ka televiisoris mõõta, oleks kõikvõimalikud roosad imepulbrid ammu ekraanilt ära korjatud, sest inimene omandab oskuse neist mööda vaadata. Ja selle reklaami tellinud firma saaks aru, et tegelikult lüpstakse temalt lihtsalt raha välja.

Millal siis ikkagi plakatist saab tapeet? Lühike vastus on, et 3. päeval. Ei usu? Kontrollige mõne tuttava noormehe peal. Kinkige talle tema lemmikfilmi plakat või uus F1 poster. Muidugi, ta riputab selle oma voodi kohale. Esimesel ööl ei saa magadagi, nii uhke on. Teisel päeval ka veel imetleb. Kolmandal ilmub plakatile kollane post-it, mis meenutab, et järgmisel nädalal tuleb kõnekaardile minuteid juurde osta. Nädala pärast märkavad posterit ainult külla tulnud sõbrad. Ja ongi tapeet valmis.

Mida siis teha, et vältida oma reklaamsõnumi tapeediks muutumist? Aga loomulikult seda tihti uuendada. Üks viimase aja paremaid näiteid on selles osas Tele2 TV-reklaam. Seriaal, milles ilmuvad järjest uued osad. Muidugi, selline lähenemine on üsna kulukas – tuleb pidevalt uusi klippe toota. Kuid see-eest on sõnum pidevalt värske ja tõmbab tähelepanu.

Internetireklaamis on aga wearout’i veel lihtsam vältida. Muidugi, kui läheneda klassikalise meedia võtetega ning toota pidevalt uusi disainilahendusi, läheb ka see väga kulukaks. Õnneks on elektroonilises meedias võimalik reklaamisõnumit uuendada palju lihtsamalt. Oleme loonud iseteeninduskeskkonna, kus reklaamitellija saab ise reaalajas oma reklaami teksti, pilti või muud sisu uuendada. Logid sisse, sisestad värske materjali, vajutad nuppu „uuenda” ning reklaamid on vahetunud kõigis portaalides, kus neid kuvatakse. Juba tunni pärast võid vaadata, kas klikkimiste arv on suurenenud. XML, RSS või muude tehniliste lahenduste abil saab protsessi koguni täiesti automaatseks muuta. Pikemalt võib sellest lugeda meie blogis: http://blog.klikivabrik.ee

Be Sociable, Share!
Jaano Martin Ots on internetiagentuuri http://blog.klikivabrik.ee >Klikivabrik turundusjuht, tegelenud ka ajakirjanduse ja suhtekorraldusega ning on 2 raamatu kaasautor. Rohkem lugemist internetis reklaamimisest pakub http://blog.klikivabrik.ee , mille üheks postitajaks on samuti Ots

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 441

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga