Miks osadel inimestel õhukesed juuksed on?

Autor: hautenature

Üldjoontes on kaks põhjust, miks juuksed õhukesed on – kas inimest on sünnist saadik ‘õnnistatud’ õhukeste juustega või on need mingil põhjusel välja langema hakanud.

Pärilikult õhukestel juustel on juuksekarva diameeter väga väike. Üldiselt koosneb juuksekarv kolmest osast: 1) sisemine osa – medulla; 2) medullat ümbritsev paksem kiht – korteks ja 3) välimine keratiinisoomustest koosnev kiht – kutiikula. Kui juukseid katvad soomused on tihedalt üksteise kõrval, siis tunduvad juuksed siledad ja läivad. Õhukeste juuste puhul on välimine kiht õhuke ja sageli medulla puudub täielikult. Sellepärast on õhukesed juuksed eriti õrnad ja lähevad tüütult kergesti sassi.
Statistika kohaselt on kõige väiksema läbimõõduga blondid ja kõige suurema läbimõõduga punased juuksed. Aga see ei tähenda, et blondidel oleksid ilmtingimata kõige õhemad juuksed, sest juuksekarvade hulk ei sõltu juuksevärvist.

Mõnikord tabab inimest selline ebaõnn, et tema ilusad paksud juuksed hakkavad äkitselt õhemaks muutuma. Dermatoloog dr Howard Levy on teinud kindlaks, et on peamiselt 6 põhjust, miks juuksed välja langevad:
– hormonaalsed häired: rasedus, menopaus ja rasedusvastaste tablettide võtmine võivad põhjustada juuste väljalangemist. Hormonaalsed häired saab teha kindlaks spetsiaalse vereproovi abil
– lokaalsed traumad: võivad tuleneda näiteks väga tugevasti kinnitatud hobusesabast või peapaelast, juuste keemilisest töötlemisest, fööni või sirgendajate valesti kasutamisest. Sellisel juhul murduvad juuksed ära ja langevad välja.
– ravimid: sageli hakkavad juuksed peast kaduma pärast seda, kui inimene alustab uue ravimi võtmist, sest paljude ravimite kõrvaltoimeks on juuste väljalangemine.
– stress: tugeva stressi korral lõpetavad rakud taastootmise ja juuksed langevad välja. Sageli on juuste kadu märgata 3 kuni 6 kuud pärast mõnda traumaatilist sündmust.
– peanaha põletikud: on mitmeid peanaha põletikke ja seenhaigusi, mis põhjustavad juuste väljalangemist. Kui peanahk ketendab, sügeleb ja/või punetab, siis tasub kindlasti lasta nahaarstil see üle vaata. Ka kõiksugused kleepuvad juuste viimistlusvahendid võivad peanahale koguneda, poore ummistada ja põletikku tekitada.
– loomulik ja vanusega seonduv: üks juuksekarv kasvab mõned aastad, langeb seejärel välja ja juuksesibulast hakkab kasvama uus karv. On normaalne, et osade juuksekarvade elutsükkel langeb kokku ja teatud perioodidel kukub peast rohkem juuksekarve välja. Vananedes hormoonide tasakaal muutub, rakke ei taastoodeta enam pidevalt ja juuksed muutuvad aja möödudes õhemaks.

www.hautenature.eu

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 473

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga