Mesi ja mee tervendavad omadused

Autor: M.I. Massaažikool

Mee omadused

Mesi on mitte üksnes maitsev dessert, vaid inimesele mitmeti vajalik toitvate elementide kompleks. Juba vanal ajal peeti mett üheks tähtsamaks tervist tugevdavaks vahendiks, aktiivse elu pikendajaks ja paljude haiguste ravijaks. Ka tänapäeval ei ole ühtegi maad, kus ei tunnistataks mee väärtuslikkust.
Naturaalses mees on keskmiselt 17,2% vett, 0,4-0,8% täisväärtuslikku valku ja 81,3% igasuguseid suhkruid. Suhkruga võrreldes on mesi loomulikult oluliselt kasulikum, sest peale kergesti imenduva glükoosi ja fruktoosi sisaldab ta veel teisigi toitaineid. Vitamiinidest on mees leitud C-, B1-, B2-, B6-, PP- ja K-vitamiini, biotiini, fool- ja pantoteenhapet, samuti mitmeid mineraalaineid. Väga olulised komponendid on fermendid, millest mees leidub diastaasi, invertaasi ja katalaasi. Nende ülesandeks on kiirendada kas otseselt või kaudselt toitainete keemilist muundamist organismis. Fermendid ja ensüümid ei talu kõrgeid temperatuure. Laboratoorsetel uuringutel on selgunud, et meel on hallitusseente arengut ja baktereid tappev toime. Siiski on ka tänapäeval teadlased arvamusel, et peale nende kasulike ainete, mida mees leitud, sisaldab mesi veel palju tundmatuid aineid. Mee söömine ei lase tekkida verre suhkrut üleliia, samal ajal rahuldab aga täielikult organismi suhkruvajadused. Mesi ei koorma neerusid, toimib kerge lahtistina ning tal on rahustav toime.

Meemassaaži protseduur

Tervendamiseks on kasutatud meemassaaži nii Aasias kui Venemaal juba ammustel aegadel.
Massaažiks sobib kõige paremini kreemjas, ühtlase konsistentsiga mesi. Värskelt vurritatud mesi on liiga vedel ja suhkrustunud mesi võib nahal tekitada mikrohaavandeid.
Meemassaaži alustatakse tavaliselt seljast, kuid see võib ka kehaosade kaupa varieeruda. Kuivale, puhtale, raseeritud nahale tehakse esmalt klassikalist massaaži ja seejärel kantakse nahale mesi. Ilus kollane mesi muutub massaaži ajal ajal tihkeks valkjas-hallikaks massiks, mis on märk naha puhastumisest. Seanss lõpeb kuuma vette kastetud rätikute peale asetamisega. Vajutused läbi mitmekihilise riide mõjuvad äärmiselt lõõgastavalt. Soojalt kaetud kehal lastakse puhata ning seejärel puhastab massöör keha meejääkidest . Nahk jääb punetav, toniseeritud, niisutatud, puhas. Dušši alla minna pole vaja. Peale massaaži vältida külmetumist, mis võib aktiveeritud vereringega kehal kergesti juhtuda. Soovitav on juua rohkelt vedelikku, mis aitab kaasa organismi normaalsele puhastumisele.

Milleks teha meemassaaži?

Lülisamba ja liigeste piirkonna mõjutamiseks on mesi väga sobiv. Luulistele väljavõlvuvustele ei saa teha klassikalist massaaži, küll aga mee abil aktiveerida verevarustust ja soodustada seeläbi liigeste liikuvust ja toitainete imendumist ümbritsevast koest.
Lisaks mesi toidab nahka ja rikastab organismi vajalike bioaktiivsete ainetega.
Mett võib kasutada ka koduse koorimisvahendina. Väga head on tulemused tselluliidi vähendamisel, eriti 1, 2 astme puhul. Tulemust soosib veelgi lümfimassaaž, peale meemassaaži seanssi.

Näidustused:
Külmetus, bronhiit
Närvi- ja liigesevalud
Stress
Lihaspinged
Tselluliit
Kroonilised liigeseprobleemid
Seedimisprobleemid
Kuiv probleemne nahk, alaäge akne
Vananev, lõtvunud nahk (ka sünnitusjärgselt)
Vereringehäired
Armkoe pehmendamine
Immuunsüsteemi nõrkus
Ülekaal

Meemassaaži toimed:

Mehhaaniline:
Kleepuva mee abil eemaldatakse nahalt ketendava sarvkihi rakud marrasknaha tervema ja tugevama aluskihi küljest. See aitab kaasa soojusvahetuse paranemisele, higinäärmete tööle ja jääkainete eraldumisele. Higi-ja rasunäärmete viimajuhad puhastuvad sinna koguneneud tolmust ja eritistest. Naha temperatuur võib tõusta lokaalselt 4-6 kraadi, minnes seega üle histamiini ja serotoniini ainevahetusega seotud keemiliseks reaktsiooniks, mis avaldub veresoonte laienemisena. Aktiveerub naha verevarustus ja lümfi äravool nahaaluskoest, mistõttu kiireneb ka uute elujõuliste rakkude teke marrasknaha basaalkihis ja koos sellega suureneb naha kaitsevõime väliskeskkonna mõjude eest.
Lülisamba ja liigeste piirkonna mõjutamiseks on mesi väga sobiv. Luulistele väljavõlvuvustele ei saa teha klassikalist massaaži, küll aga mee abil aktiveerida verevarustust ja soodustada seeläbi liigeste liikuvust ja toitainete imendumist ümbritsevast koest.

Neuroreflektoorne:
Massaaži reflektoorse mõju aluseks on üldfüsioloogiline seaduspärasus, et inimese keha kudede ja elundite tööd, kasvamist ja ümberhäälestumist juhivad närviimpulsid. Närviimpulsse saadab välja kesknärvisüsteem. See aga ei tööta juhuslikult, vaid väliskeskkonnast vastuvõetud info põhjal. Nahas ja lihastes paiknevad perifeerse närvisüsteemi retseptorid transformeerivad massööri käte liigutuste mehhaanilise energia närvierutuse energiaks mis jõuab kesknärvisüsteemi ja töödeldakse seal läbi. Järgneb keerukate reflektoorsete reaktsioonide ahel ning kaudne mõju hõlmab mitte ainult närvisüsteemi vaid kõiki tugiliikumiselundkonna osi (luid, lihaseid, liigeseid), vere- ja lümfiringet, siseelundeid ja psüühikat. Mõjutades massaažiga teatud lülisamba piirkonda, aktiveeritakse vastavate närviharude talitlus. Erinevate keha segmentide e. konkreetsete keha piirkondade masseerimisel, mõjutatakse massaaži mehhaanilisel ja neuroreflektoorsel toimel kindla elundi talitlust. Segmentide moodustumise aluseks on ühte siseelundit, lihasgruppi või naha piirkonda innerveerivate närvide mõjuala. Igat lihast, siseelundit ning konkreetset naha piirkonda mõjutab üks ja kindel närv ning reeglina toetavad tema tegevust kaks naabernärvi. Igal siseelundil on inimese keha peal oma segmentaarne piirkond, mille mõjutamisel saab tema talitlust muuta.

Meemassaaži alustatakse klassikalise kuiva massaažiga. Selle sujuvad, aeglased korrapärased võtted aktiveerivad parasümpaatilist närvisüsteemi – aeglustub hingamine, väheneb südame löögisagedus ja intensiivistub seedetegevus. Selle mõju taga on eelkõige uitnärvi aktiveerumine, millega KNS teatab kogu kehale, et väliskeskkonnast saabuvatel teadetel on praegu ohutu aeg turvaliseks puhkuseks.
Meega teostatavad tugevad mehhaanilised mõjutused kutsuvad esile nahaaluste ja skeletisüsteemi veresoonte laienemise, andes kehale parema lähteseisundi hetkeks, kui sümpaatiline NS tõepoolest peab tööd alustama. Sõltuvalt inimese varasematest kogemustest võivad tugevad võtted mõjuda rahustavalt, kindlustunnet tekitavalt ka parasümpaatilisele NS-le. Valu tekitamine aga kutsub esile lisapingeid. Meemassaaž ei ole valus, kui tegija arvestab kliendi tundlikkusega ning valib sobiva tempo. On ka neid inimesi, kelle madal valulävi ei võimalda meemassaaži teha. Neile saab teha meekompresse. Kliendi ülitundlikkusel, tugeva psühhoemotsionaalse pinge korral võib siiski meemassaaž osutuda liiga koormavaks ja valulikuks. Sel juhul oleks klassikaline või aroomimassaaž kindlasti parem valik ja alles siis, kui NS on tasakaalustatud saab kaaluda meega massaaži võimalust.

Humoraalne:
Toime avaldub sisesekretsiooninäärmetest vabanevate hormoonide ja bioaktiivsete ensüümide aktiivsuse tõusus. See soodustab kudede verevarustust ja ainevahetusreaktsioone. Massaaži mehhaaniline ja termiline efekt aktiviseerib heaoluhormoonide oksütotsiini ja serotoniini eritumist. Need vähendavad valu, erutuvust, närvilisust, agressiivsust, paraneb uni. Massaaž tõstab tuju stimuleerides organismisisest endo-opioidide süsteemi.
Selleks, et muutus oleks püsiv on vaja regulaarseid massaažiprotseduure pikema aja jooksul.

Meemassaaži vastunäidustused:
Allergia mee suhtes
Palavik
Kasvajad
Lahtised haavad
Põletikulised haigused (palavik)
Kõrgvererõhutõbi
Südame rütmihäired, südame stimulaator
Maksa või neerukahjustus
Veenilaiendid
Palju sünnimärke
Rasedus
Üldine kurnatus

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 1103

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga