Me vajame kvanthüppeid

Autor: Kaido Pajumaa

Kui ma esimest korda oma teise õpetaja juurde läksin, küsis ta esimese asjana minu käest, miks ma teen neid vaimseid praktikaid? Hämmastav oli sealjuures see, et ta küsis seda enne kui ma olin talle üldse rääkinud sellest, et ma millegagi tegelen. Hiljem ütles ta, et see on tunnetetav kohe, kui keegi endaga sisemiselt tööd teeb ja tema eest seda ei varja. Aga küsimus ei olnudki selles, kuidas ja kas ta seda tajus, vaid mind üllatas tema küsimus: “Kaido, miks sa sellega tegeled? Mis on sinu motivatsioon?”.

Miks me midagi teeme?
Kuigi esmapilgul võib see küsimus tunduda väga lihtne, ei olnud sellele lihtne vastata. “Miks ma mediteerin? Miks ma teen joogat? Miks ma loen self-help raamatuid?”, mõtlesin ma, “ma ei teagi, miks”. Aga ma vastasin talle lihtsalt: “Sest ma tahan saada paremaks inimeseks kui ma olen …”. Ma ei tea, kas see vastus teda rahuldas või kas ta üldse uskus seda, aga ta vähemalt vaikis. Alles hiljem sain ma teada, et temale valetada ei ole niikuinii mõtet, kuna see, kuidas ta luges minu emotsioone ning mõtteid, lausa hämmastas ja hirmutas mind. Ta teab alati, millest rääkida ja mida ma tahan just “täna” kuulda.

Täpselt sama küsimuse peaksime me esitama ka iseendale alati, kui me otsustame endaga tegelema hakata. Kui me ostame esimese raamatu, mis räägib meie sisemisest kasvust, või me läheme mõnele seminarile või loengule – esmalt peaksime me endalt alati küsima: “Mis on minu motivatsioon?”.

Ma ei tea, kas see on tingitud halvast majanduslikust olukorrast või tõepoolest elame me mingisugusel kummalisel ärkamise ajal, aga see, kuidas viimasel ajal tekib üha rohkem inimesi juurde, kes on huvitatud oma sisemisest arengust, on lihtsalt rõõmustav. Isegi paljud minu enda tuttavad, kes aasta tagasi ei tahtnud sisemisest kasvust midagi kuulda, loevad täna raamatuid ning uurivad, kuidas seda kõike igapäevaellu rakendada. Ma siiralt loodan, et see ei ole pelgalt tingitud sellest, et inimesed on hädas, vaid pigem siiski üha kasvavast kollektiivseset vajadusest mõista maailma terviklikkust.

Sisemised muutused kõigepealt
Ma saan igal nädalal kuni 20 kirja erinevatel teemadel. Paljud kirjutavad enda elust põnevaid juhtumeid ning rõõmustav on lugeda, kuidas inimesed tegelevad iseendaga juba aastaid. Kuid on hulk inimesi, kes on jõudnud oma sisemise arenguni vaid ühel eesmärgil – saavutada tulemusi välismaailmas? Nende jaoks ei ole niivõrd huvitav enda avastamine ning sisemine kasv, vaid nad on nõus natukene aega pingutama ainult selle nimel, et leida uus kaaslane või saada parem töökoht. Vot see on see hetk, kui mul tekib hinge kahjutunne. Mitte seetõttu, et ma olen nii suuremeelne, et kahju on “pimeduses” kõndijatest, vaid seetõttu, et ma tean, et tulemusi välismaailmas ei ole võimalik saavutada ilma, et muudatused leiaksid aset sisemaailmas. Seda on raske mõista ning isegi paljud võib-olla ei taha seda mõista, kuid nii see on.

Mida see täpsemalt tähendab?

Kuna ma räägin palju meditatsioonidest ja teistest vaimsetest praktikatest, siis on mitmetele jäänud mulje, et meditatsioon aitab ellu “tõmmata” uusi kaaslasi ning paremaid töökohti. Samuti, kui ma olen öelnud, et tuleb kasutada afirmatsioone ning mantraid, siis võib jääda mulje, et need on vajalikud, kuna nende kaudu loome me oma ellu küllust. Üks inimene mõistis seda isegi nii, et kuskil pilve veerel istub keegi Mr. Universum, kes vaatab, et okei, Mati, sina oled tubli poiss, sa mediteerid, sa teed afirmatsioone ning sa ei kasuta ühtegi negatiivset sõna, ma annan sulle kõik, mida sa soovid.

Kas see ei kõla absurdselt? Me ei ole turul. Me ise oleme ju turg. Meil ei ole mitte kedagi, kellega kaubelda, peale iseenda. Me ei mediteeri ega tee ühtegi muud praktikat, et kedagi ära osta või meelitada meile andma armastust ja küllust meie ellu. Kõik need tegevused on lihtsalt vahendid meie sisemise vibratsiooni muutmiseks. Ja kui meie sisemine sagedus muutub, kogeme me niikuinii kõike seda, mida me soovime. See toimub alateadlikul tasandil ning täiesti loomulike protsesside alusel. Selleks ei ole vaja kellelegi midagi tõestada ja mitte midagi ei ole vaja teha, et midagi saada. Me tegutseme ainult oma sisemaailma muutmise nimel. Kõik toimub meie sees.

Kuidas tekitada kvanthüppeid
See kõlab uhkelt – kvanthüpped. Mida see tähendab?

See tähendab, et me oleme iseennast sisemiselt nii palju muutnud, et meie seesmine struktuur vahetub. Aga selleks on vaja tohutult palju endaga tööd teha. Just seepärast on isiklik areng väga keeruline ning raske töö. Saladuse raamat on hea ajaviite lugemine küll, aga see ei anna kellelegi praktilist kasu, kuidas oma elu muuta elamisväärsemaks? See ütleb küll, et jõud on meie käes, aga see ei ütle seda, et selle jõu leidmine ning rakendamine on tohutu suur töö.

Enamik Saladuse lugejaid saavadki impulsid, et loen läbi, teen unistuste nimekirja ja asjad juhtuvad. Aga vot ei juhtu ju! Sest Rhonda Byrne’i raamatu eesmärk ei olnudki rääkida sisemisest arengust, vaid tutvustada inimestele maailma suurimat saladust. Ja kahtlemata see tal ka õnnestus. On miljoneid inimesi üle maailma, kes on saanud sellest raamatust innustust ning hakanud endaga tegelema. Ja see on hea.

Aga kui kauaks seda innustust jätkub? Et tulemusteni jõuda, on vaja tõeliselt pika perioodi vältel endaga vaeva näha. Ja isegi see ei piisa, pigem on korrektsem öelda, et me peame muutma täielikult ning igaveseks oma mõtlemist, olemist ning suhtumist maailma. Siis võime me loota tulemustele.

Kuidas kaotada 10 kg
Isegi, kui me räägime lihtsatest näidetest, saame me aru, et eesmärkide saavutamine ei ole lihtne. Näiteks soovid sa kaotada 10 kilo. Sa loed läbi Saladuse raamatu ning see ütleb meile, et see on võimalik. Jah, loomulikult on see võimalik. Kuid see ei juhtu iialgi, kui sa ei muuda oma elus mitte midagi. Tänu sellele raamatule saad sa usu, et sa suudad seda. Aga usk on sisemine protsess.

Nüüd hakkad sa endaga tööle. Sa usud, et see on võimalik, sul on eesmärgi- ning tegevusplaan ja sa teed endaga tööd … näiteks kolm nädalat. Ja sa märkad tulemusi. Sa kaotad näiteks juba 3 kilo. See on supertulemus.

Aga siis äkki tekib sinu elus midagi ootamatut, näiteks on sul suured probleemid töö juures. Kas peale sellist ootamatust suudad sa jätkata oma eesmärgipärast tegevust, või kukud sa masendusse? Kui sa ei ole oma sisemisi protsesse – harjumusi ning uskumusi – muutnud (ning kolme nädalaga ei ole see võimalik), siis suure tõenäosusega jätad sa oma senise eesmärgi sinnapaika ning langed tagasi oma vanasse mustrisse. Sinu trenniskäigud jäävad harvemaks, sinu menüüsse tulevad taas toidud, mida sa eelnevad 3 nädalat suutsid vältida. Sinu mõtteprotsessid muutuvad taas negatiivseks ning usk iseendasse langeb. Miks see nii on?

Sest kolm nädalat on vähe, et läbi viia sisemiste struktuuride muutus. Et jääda eesmärgipäraseks, peame me suutma muuta mitmeid mehhanisme, mis määravad meie tegutsemise. Eelkõige aga oma harjumusi ja uskumusi, mis alateadlikult juhivad meie tegevusi 98% ulatuses. Kuid et neid muuta, tuleb endaga tõeliselt palju tööd teha. Ning see ei ole lihtne. Ma jälgin enda toitumisharjumusi ning märkan sageli, kuidas need on otseselt seotud emotsioonidega. Kuna mul ei ole otseselt kaaluprobleemi, siis ma lähen sageli “heade pakkumistega” kaasa, kuid ma olen õppinud märkama oma sisemisi protsesse – ma näen, kuidas hetkega muutub soov kogeda head maitset ja keskkonda olulisemaks eesmärgist hoida oma elu lihtsana, ka toitumise osas. Need on põnevad mängud, mis toimuvad meie peas. Ning et neid mänge võita, peame me oleme väga meelekindlad ning vahepeal isegi langetama raskeid otsuseid iseenda kahjuks. Kuid positiivne on see, et kui me mingil hetkel langetame otsuse enda kahjuks ning jääme iseendale kindlaks, siis hiljem, kui me oleme antud emotsioonist väljunud, on meil enda üle tohutult suur rõõm ja me saame enda üle uhked olla: “Ma võitsin ennast ning ma liigun oma eesmärgile lähemale!”

Jah, et teha oma elus kvanthüppeid, vajame me sisemist kütust ning meelekindlust. Kust seda leida? Kuigi ma eelnevalt mainisin, et vaimsed praktikad ei too eesmärke meile lähemale, on needsamad vaimsed praktikad just need, mis seda kütust juurde toodavad. Vaikus ja rahu. Usk ning meelekindlus. Ja eesmärgipärane tegutsemine on need kolm sõpra, kellega tasub suhted korras hoida. Kui sa tunned mõnikord, et mitte keegi ei saa sind aidata, siis ma luban sulle, et nemad on väljapääs. On alati olnud ja jäävad selleks ka tulevikus.

Be Sociable, Share!
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 1475

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga