Majanduslangus nõuab efektiivsemaks tegutsemiseks uuringutepõhiseid teadmisi

Autor: Maarja Pajula

Majanduslikult keerukatel aegadel hakkavad inimesed ja ettevõtted raha kokku hoidma ning kulutavad seda vaid hästi läbimõeldult. See on loomulik. Kuid kuidas jõuda inimeste mõtetesse ja ettevõtete plaanidesse, et saada teada, millele nad on nõus kulutama?

Praeguses olukorras on tarvis oma ettevõtte tegevus ümber hinnata, kuid selleks on vaja teada, kuidas on muutunud sihtrühma väärtushinnangud ja neist tulenevalt tarbimiskäitumine. Ettevõte sõltub paratamatul teda ümbritsevast keskkonnast ning peab olema teadlik kõigist oma sihtrühma puudutavatest muutustest, mis võivad mõjutada nende tarbimiskäitumist. Taoliste teadmiste aluseks on uuringud, vastavalt vajadusele turuuuringud, tarbimiskäitumise- või arvamusküsitlused, auditid, meediamonotingud vms.

Uuringud on ettevõtte arengu ja juhtimise seisukohalt alati olulised, ent majanduslanguse situatsioonis veel eriti päevakohased, kuna siis on ettevõtte elujõulisuse märksõnaks efektiivistumine. Efektiivsemaks muutumine eeldab alati teatud määral innovaatilisust. Tänavu on Eestis innovatsiooniaasta – kas saab selleks veel paremat ajastust olla? Seni ei ole Eesti ettevõtted Euroopa omadega võrreldes eriti innovaatilised. Innovatsiooniaasta juhi Urmas Kõivu sõnutsi investeerivad ainult 2% Eesti tööstusettevõtetest ja 7% teenindusfirmadest arendustegevusse üle 4% käibest. Euroopas kulutasid juba 1996. aastal 9% tööstusettevõtetest ja 20% teenindusettevõtetest arendustegevusele enam kui 4% käibest.

Ent muutunud majandusseis ei jäta ka Eesti ettevõtetele muud võimalust, kui mõelda tõsiselt ettevõtte efektiivsemaks muutmisele ning innovatsioonile. Need eeldavad sageli ka firmasiseseid struktuurimuutusi ja juhtimispõhimõtete ümberhindamist.

Taolised otsused ei saa sündida kiirustades ning läbimõtlematult, vaid peavad põhinema teadmistel. Teadmised – mitte pelgad faktiteadmised, vaid teadmised ja oskused tõlgendada muutusi ühiskonnas ning kohandada vastavalt sellele kõige paremini ümber oma ettevõtte tegevus – kujunevad pikaajalise töö tulemusel ning põhinevad uuringutel.

Juht, kes on mõistnud, et ettevõte vajab arenguks muutusi, teab ka, et iga muutus tuleb väga selgelt läbi mõelda, isegi läbi lavastada, sest need tekitavad pahatihti kõhklusi ja kahtlusi. Seetõttu on praegusel ajal mõistlik investeerida uuringutesse ja neist tulevatesse teadmistesse, mis aitavad langetada ettevõtte edasiseks arenguks parimad otsused ning lisavad ka hea annuse enesekindlust muidu nii ebakindlal ajal.

Be Sociable, Share!
Maarja Pajula on turu- ja ühiskonnauuringute firma InCase uuringukonsultant. InCase on heaks partneriks ettevõtete juhtidele, pakkudes neile uuringute kaudu faktipõhist alust juhtimisküsimuste lahendamiseks. Kuidas InCase saaks Sinu ettevõttele kasulik olla? Uuri lähemalt www.incase.ee ja võta ühendust meie uuringukonsultantidega.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 359

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga