Lehtpuu kui ehitusmaterjal

Autor: Kälver Kilvits

Lehtpuu puidu ehitus on tunduvalt keerulisem kui okaspuul. Puidukiud moodustavad lehtpuu massist ~60% ja nende ülesandeks on anda puidule mehhaaniline tugevus.(välisuste lävepakke tehakse tihti lehtpuust) Puidu kõvaduse ja raskuse poolest edestavad lehtpuud okaspuud. Sellest tuleneb ka lehtpuu toodete kõrgem hind.

Saar – puit on võrdelmisi raske ja kõva. Ilusa tekstuuriga, mistõttu kasutatakse seda laialt. Puidu eriomadus: seda saab kergesti koolutada. Saarepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.

Harilik tamm – väga kvaliteetne ja hinnatud materjal. Puit on kaunis, kõva ja päris raske. Puidu väärtus vees ligunedes üha suureneb: ta muutub peaaegu mustaks, ilus muster tuleb veel paremini nähtavale ja puit muutub ülikõvaks. Sellist peaaegu kahjustamatut puitu nimetatakse mustaks tammeks. Tammepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.

Kask – puit punakas- või kollakasvalge, raske ja kõva. Puit on halvasti töödeldav eelkõige oma ebakorrapärase ehituse tõttu. Suur kokkukuivamine ja väike mädanamiskindlus. Sobib paremini sisetingumustesse, kuid õigel töötlemisel peab hästi vastu ka välitingimustes. Kasepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 176

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga