Kuidas valida kõrgkooli?

Autor: Rain Ungert

1. Kõrgkooli valikuga tuleks kõige hiljem alustada 12. klassi alguses, sest siis tuleb sul ka valida riigieksamid, mida kevadel sooritad. Riigieksamite ja kõrgkooli valikud on oma vahel väga tihedalt seotud, sest kõrgkoolides käib vastuvõtt eksamite järgi, mis tähendab seda, et eksamid peavad olema sooritatud headele tulemustele.

2. Kindlasti ei tohi endale kooli valida sõbra järgi, sest sõbral on erinevad oskused võrreldes sinuga, mis tähendab seda, et sa võid hakata õppima enda jaoks täiesti mõttetut eriala.

3. Hea oleks välja valida kolm meelepärast eriala, mis pakuvad enam huvi, sest kõrgkooli pürgijaid on palju ning kui sa soovid õppida ainult tasuta kohal, siis võib juhtuda, et sellel eriala, mida kõige rohkem oleks tahtnud õppida, on väga suur konkurents ning seetõttu võid kohast ilma jääda. Kui oled mitu eriala valinud, siis pärast on valikuvõimalus suurem.

4. Kõrgkooli valimisel tuleks arvestada ka sellega, et kas tahad rohkem praktilist laadi haridust või tahad rohkem akadeemilist, kus õppimine toimub põhiliselt loengutes ning praktilisele osale suurt rõhku ei panda. Esimest nimetatakse rakenduskõrgkooliks, teist varianti ülikooliks. Kui tahad kiiresti tööle saada, siis tuleks valida rakenduskõrgharidus, sest nendes koolides, kus seda pakutakse, on väga suur osa praktikal. Aga kui soovid saada oma ala spetsialistiks, siis on parem valida kool, mis pakub akadeemilist kõrgharidust. Sellises koolis õpid sa bakalaureuseõppes rohkem teooriat ning magistriõppes hakkab praktiline osakaal suurenema. Samuti on esimeses koolis ehk rakenduskõrgkoolis palju praktikaid. Võib tekkida ka olukord, kus juba enne kooli lõpetamist on sul kindel töökoht olemas.

5. Kõrgkooli valikul tuleks arvestada kindlasti, et valitud eriala oleks meelepärane, sest sa töötad terve elu sellel alal edasi. Näiteks kui sul hakkab vere nägemisest paha, siis ei ole arsti amet sulle sobiv, samuti on arstiks õppimisel vaja head keemiaoskust. Hea oleks, kui valitud eriala oleks seotud su hobiga. Näiteks meeldib sulle pildistada maastiku, siis valid oma erialaks maastikuarhitektuur, sest alati on mõnusam töötada, kui töö ja hobi käivad koos. Erialavalikul on suur roll ka oma oskuste arvestamisel. Inseneriks ei ole mõtet trügida, kui sa pole hea reaalainetes. Seetõttu tulekski vaadata, kas oled pigem reaali või humanitaari inimene. Humanitaari inimesele on sobilik õppida keeli, kirjandust, ajalugu ning muid humanitaaraineid, reaalainete inimene peaks valima pigem insenerihariduse, õppida matemaatikat ja füüsikat sisaldavat eriala.

6. Eriala valikul on oluline uurida ka tööturul asetsevat olukorda. Igaüks tahaks ju pärast ameti omandamist leida ka töökoht, kus raha teenida. Hetkel on üheks väga populaarseks erialaks riigiteadused. Kui reaalselt mõelda, siis on näha, et nii palju riigiteadureid ei suuda meie väike Eesti vastu võtta. Suurem osa neist peab paratamatult leiba teenima mingil muul alal. Samas on hetkel hinnas insenerid ning reaalkallakuga erialad. On küll tore mõelda, et lähen õpin seda, mis kõige rohkem meeldib, kuid oluline aspekt eriala valikul peaks siiski olema tööturu seisukorra tundmine.

7. Uurida tasub ka kõrgkoolide kodulehti, kus saad infot, mis erialasid antud kool pakub. Sealt saad ka teavet, mis riigieksameid sul vaja läheb. Infot kõrgkoolide kohta saad ka haridus infomessidelt, nagu Teeviit. Lisaks oleks hea, kui käiksid sind huvitavate ülikoolide lahtiste uste päevadel, sest siis saad sa tutvuda oma tulevase kooliga ning seal saad parimat infot kooli kohta. Lahtiste uste päevadel toimuvad igasugused huvitavad infoloengud. Koolieluga tutvumiseks tasub ühendust võtta ka sind huvitaval erialal õppiva tudengiga. Tema käest tasub uurida, mida huvipakkuv eriala endast üldse kujutab. Samuti võid küsida koormuse, kooli ja majutuse kohta, kui elad ise väljaspool linna, kus kool asub.

8. Kui kevadel saad eksamid sooritatud, siis oleks aeg juba tõsisemalt mõtlema hakata, mis nüüd edasi saab. Tänapäeval on heaks abimeheks SAIS, mille kaudu saad teha avalduse sisseastumiseks. Tänu sellele süsteemile pole sul endal vaja kuhugi pabereid minna viima. See on hea ka selleks, et saad teha avaldused erinevatesse koolidesse ilma, et ise kohale peaks minema. See tähendab ka seda, et saad teha korraga mitmele erinevale eriala avalduse. Kui oled kandideerinud mitmesse erinevasse kooli ning mitmele erinevale alale, on sul otustamishetkel rohkem vabadust valida. Siis pead leidma omale kõige rohkem meeldiva eriala ning kaaluma erinevate erialade plusse ja miinuseid.

9. Kui oled saanud SAISist teada kuhu ülikooli sul võimalik saada oleks, siis tuleb teha oma valik selle järgi, et mis oleks see, millega sa väga tegeleda tahaksid.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 761

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga