Kuidas vabaneda impulssiivsetest ostudest mida sa hiljem kahetsed

Autor: Janar Eit

Me kõik oleme elus teinud tõenäoliselt nii mõnegi impulssiivse ostuotsuse. Tavaliselt mõtleme umbes nii: “Oh, vaata kui soodne hind. Mul oli just seda asja vaja!”.

Me teeme igapäevaselt pisikesi impulssiivseid oste ning mõnikord suuremaid impulssiivseid oste, millele tavaliselt hiljem järgneb kerge kahetsus, sest kasu sellest ostust pole olnud päris see mis oleks võinud olla.

Kuidas vabaneda nendest ostudest mida sa hiljem kahetsed?

Poes käimist ja millegi ostmist saab teha kolme moodi:
Variant 1: Lähen poodi ostma midagi mida mul on vaja.

Variant 2: Lähen poodi vaatama mida osta. Siia tavaliselt kvalifitseeruvad siis kõik asjad mille vajalikkuses sa ennast kohapeal veenda suudad ja teedki ostu.

Variant 3: Tegelikult on ilmselt enamus poeskäimisi nende kahe kombinatsioon, ehk ma lähen poodi seepärast, et mul on homseks midagi süüa vaja osta aga siis ma nägin seal veel tervet hunnikut asju mida mul veel kodus olles polnud plaanis osta.

#1 Siit nüüd võib teha esimese soovituse kuidas mitte teha impulssiivseid oste – käi vähem poes niisama asju vaatamas! Mine poodi siis kui sul on sealt midagi vaja ning lase sealt jalga niipea kui sul on olemas see asi mida vaja.
PS: Kui sulle siiski väga meeldib käia näiteks tehnikapoes või riidepoodides asju vaatamas, siis ära võta raha kaasa kui lähed poodi asju vaatama:)

Kui nüüd siiski see ei aita sul ellimineerida impulssiivse ostu tegemist, võta tarvitusele järgmine abinõu. Selle tarvitamiseks on vaja teha väike ühekordne kodutöö.

Arvuta välja oma töötundide hulk iga ostu kohta:
Samm 1: Pane kirja oma kuine tegelik netopalk (või muude sissetulekute summa, mille saavutamiseks sa füüsiliselt tööd teed)
PS: Lahuta sellest summast kohe maha need kulud mis sul on töötegemisega seotud (transport tööle vms.)

Samm 2: Arvuta kokku kui palju tunde selle palga (sissetuleku) saamiseks tegelikult tööd teed.
PS: Ära unusta samuti tööle minemise ja töölt tulemise aega ning seda kui tegeled tööülesannete täitmisega väljaspool tööaega (ületunnitöö, telefonivestlused peale tööaega jne.)

Samm 3: Nüüd jaga see tegelik netopalk tegelike tundidega ja saad vastuseks oma tegeliku tunnipalga. PS: Jäta see number endale meelde või kirjuta üles ja pane rahakotti!

#2 Nüüd iga kord poes kui kipud ostma midagi mida sul polnud plaanis poodi minnes osta mõtle, et mitu tundi töö tegemist see ost sulle maksab!
PS: Suuremate ostude puhul on oluline teada ka mitu tundi sa nädalas, kuus ja aastas töötad. Kui tundide hulk on tõlgendatav üheks nädalaks või kuuks, siis tee seda, sest see annab sulle parema tunnetuse selle ostu suurusest mida sa just teha plaanid.

Võid välja arvutada milline on olnud sinu kõige suurem impulssiivne ost ning kui palju see tähendas töötunde sulle.

Kui sul on mõni laen või liising, siis võta selle intressisumma ning arvuta samuti välja selle tähendus sinu töötundideks.
NB: Ära imesta, kui nüüd korraga tuleb juba aastatest juttu. Mõtle selle peale – sa töötad aastaid ainult pangahärradele makstava intressi heaks! Motiveeriv:)

Lepi kokku ajaline limiit impulssiivsete ostude välja selgitamiseks
Variant 1: Jaga selle impulssiivse ostuidee hind sinu tegeliku päevapalga suurusega.
a) Kui see on väiksem kui 5 päevapalka, siis ei või teha seda ostu enne kui järgmisel päeval peale idee tekkimist.
b) Kui see on suurem kui 5 päevapalka, siis võid selle ostu teha alles 1 nädala pärast idee tekkimise päevast.

Variant 2: Kasuta sedasama eespool arvutatud töötundideks arvutamise meetodit ning luba ostu tegemist siis kui ostuidee tekkimise hetkest on möödas nii palju tunde kui palju sa pead tööd tegema selle ostu tegemiseks.

#3 Lepi kokku perega või iseendaga kuidas võib teha sellist ostu mille idee tekib alles poes. Kirjuta see reegel kasvõi paberile ja magnetiga külmkapile või sildikesega rahakotti, et ei ununeks.

Kui selle ettenähtud aja möödudes sa arvad ikka, et:

– Sul on seda asja vaja
– Sa tahad seda asja endale
– Sa ei leia seda kusagilt mujalt parema hinna ja kvaliteediga
– Sa saad seda endale lubada
– Sa ei taha seda laenata ja Sul on seda ka tulevikus vaja

… siis ei ole ilmselt tegemist impulssiivse ostuga ning võid rõõmus olla, sest oled just edukalt nii ennast kui ka teisi veennud selles.

Be Sociable, Share!
Janar EitTasuta Pere-eelarve planeerimine RAHAKOOLis

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 744

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga