Kuidas teha internetireklaami Eesti venekeelsele publikule?

Autor: Jaano Martin Ots

“Millistes portaalides käivad Eesti venelased,” on meilt palju küsitud ning vaatamata sellele, et Klikivabrikul on head vastused olemas, on reaalseid kampaaniaid vähe tellitud. Põhjused on arusaadavad ja selguvad ka käesolevast postitusest.

Eestimaal elavate ja vene keelt kasutavate internetikülastajate käitumisharjumusest saab teatava ülevaate Alexa tabelist. Tuleb arvestada, et Alexa mõõdab vaid neid külastajaid, kes on installinud oma arvutisse spetsiaalse uuringumooduli, seega võib seal esineda teatav statistiline viga. Nagu näha, on TOP-100 saitide hulgas põhiliselt Venemaa, rahvusvahelised või siis eestikeelsed portaalid. Eesti oma venekeelsed on paraku emamaaga võrreldes vähem atraktiivsed. Mis on ka arusaadav, kuna suurel Venemaal on tänu tohutule külastajate hulgale võimalik oluliselt kvaliteetsemat sisu toota. Venemaa suuremad portaalid müüvad loomulikult reklaami ka Geo-IP järgi, kuid et nende mahtusid arvestades on Eestist pärit liiklus kaduvväike, siis sellise kampaania tellimisel märkimisväärsetest allahindlustest veel ei räägita. Hinnad aga on Venemaal krõbedad.

Küll aga on päris aja- ja töömahukas ettevõtmine nende erinevate portaalidega suhtlemine. Tellimine, materjalide tootmine-saatmine, arveldused… Ma ei väida, et see ennast lõpuks ära ei tasuks, teatud tingimustel kindlasti tasub. Tõsise soovi korral andke teada, teeme päringud ja edastame pakkumise. Pidevalt aga ei suuda Klikivabrik Venemaa portaalidest näitamismahtu osta, kuna olukorras, kus reaalne klient tekib pindadele ehk 2-3 korda kuus, ei ole meil võimalik neid pindu pidevalt broneerituna (ja kinni makstuna) hoida.

Eestimaised venekeelsed portaalid ning mitmekeelsed keskkonnad, kus sisenemisel valitakse vene keel, suudab Klikivabrik ära katta. Muidugi on veel ka suurte Eesti uudisportaalide venekeelsed keskkonnad, mida täielikult välistada ei tasuks – teatud toodete puhul võivad need isegi töötada. Küll aga ei ole venekeelsele külastajale mingit mõtet eestikeelset reklaami näidata – click-rate jääb vaatamata keeleseaduse nõuetele väga nõrgaks. Eraldi venekeelsete reklaamide kujundamine on aga reklaamibüroode jaoks sageli ületamatult raske ülesanne. Või siis jääb see esimesena turundusplaanist välja, kui kliendil on vaja eelarvet kokku tõmmata.

Seega – lihtsat ja odavat lahendust ei ole. Reaalsed variandid, mille vahel valida, on järgmised:

– Suhelda otse Venemaa portaalidega ning tellida reklaam sealt.
– Tellida reklaam Googlest, keeleks vene keel ja piirkonnaks Eesti.
– Kasutada Klikivabriku venekeelsete portaalide paketti.
– Kasutada Eesti uudisportaalide venekeelseid keskkondi.

Võib ka kõiki neid omavahel kombineerida, kui Google pakutav maht näiteks väikseks jääb või Venemaalt tellitav maht liiga kallis tundub. Milline lahendus reaalselt töötab, näitab ainult testimine. Igal juhul peab arvestama, et mõtte-, asjaajamise- ja analüüsitöö mahtu tuleb kõvasti. Mõõduka tasu eest oleme muidugi nõus selle raske töö enda peale võtma.

Be Sociable, Share!
Jaano Martin Ots on internetiagentuuri http://blog.klikivabrik.ee >Klikivabrik turundusjuht, tegelenud ka ajakirjanduse ja suhtekorraldusega ning on 2 raamatu kaasautor. Rohkem lugemist internetis reklaamimisest pakub http://blog.klikivabrik.ee , mille üheks postitajaks on samuti Ots

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 454

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga