Kuidas raskes olukorras meelerahu leida?

Autor: Kaido Pajumaa

Me kõik oleme oma eluga hädas. Mingitmoodi. Isegi, kui kõik paistab korras olevat, tuleb ikkagi hetki, mil tunneme, et kõik on sassis. Mida teha?

Kuigi minu elu on praegu enam – vähem okei, on mul olnud väga raskeid aegasid. Ei, ka praegu on tegelikult väljakutseid, mille osas tunnen, et ma ei suuda sellega hakkama saada. Kas ma annan seetõttu alla? Muidugi mitte. Kuidas ma saaksin? Ja mis selle mõte oleks? Mis mõtet on alla anda, kui see on minu elu ning mul ei ole valikut seda hetkel muuta? Küll aga olen õppinud mõned tehnikad, mis sellistes olukordades aitavad.

Enesesüüdistamine ning enesevihkamine on eluõpetuse ABC. See on midagi nii olulist, millest suur osa inimestest mööda vaatab ja lahendusi väljastpoolt otsib. See ei tähenda, et nad rumalad oleksid – see tähendab, et neid ei ole õpetatud teistmoodi elama.

Me oleme inimesed ning teeme vigasid. Kas sa mäletad oma elus ühte päeva, mille kohta saaksid öelda, et see oli täiuslik? Ikka on päevasid, milles on nii nuttu kui naeru – nii halba kui head. Me vaatame tagasi ning mõtleme, et seda teeks nüüd teisiti ja temale ütleksin midagi muud.

Kuid see kõik on juhtunud juba. Me ei saa kuidagi muuta seda, mis toimus minevikus. See on tohutult oluline mõistmine. See on juba juhtunud, mis on sinu elus praegu. Kui keegi ütles sulle halvasti, on see juba juhtunud. Kui sinu elus on praegu raske, on see juba juhtunud. Kui sind jäeti maha, on see juba juhtunud.

Sellistel rasketel hetkedel aitab üks tehnika – ma nimetan selle “tagasitõmbumiseks”, sest just niimoodi see tundub, kui seda kasutada. Kui midagi halba on juhtumas või juhtunud, siis tõmba oma tähelepanu tagasi välismaailast iseendasse. Täielikult.

Et seda teha, on hea kasutada mingit reaalset asja “ankruna” – näiteks hingamist. Kuna kõik probleemid leiavad aset meie peas virtuaalselt, siis vajame tagasitõmbumiseks midagi, mis on täiesti reaalne, mitte aga virtuaalne ning mentaalne. Sellisel juhul tõmbame end välja olukorrast, mille oleme oma peas virtuaalselt väga “mustaks” värvinud. Me tõmbame end praegusesse hetke, kus elu tegelikult aset leiab, ja kus kõik hästi on.

Proovi seda tehnikat kohe praegu. Mõtle mõne oma mure peale. Mine korraks selle murega täitsa kaasa. Sa võid tunda, kuidas sinu keha läbib kuumalaine. Sa võid märgata, kuidas sinu pähe kerkivad kõikvõimalikud jubedad stsenaariumid sellest, mis võib kunagi tulevikus juhtuda. Sa tunned end halvasti.

Nüüd kasuta tagasitõmbumist. Hinga üks kord sügavalt sisse ning vaata hingamist. Vaata füüsilist tunnet, mis tekib hingamise tagajärjel sinu ninas. See on midagi väga konkreetset ja reaalset. See ei ole mõte, vaid reaalne asi – see on olemas. Jää korraks oma hingamise juurde. Jälgi seda nii, nagu sa oleksid esimest korda elus seda märganud – sa hingad.

Nüüd vii tähelepanu hingamiselt teistele reaalsetele asjadele sinu ümber. Vaata arvutit enda ees – jah, see on reaalne. Vaata lauda, diivanit, akent, teist inimest. Ka need on reaalsed asjad. Kuula, missugused helid sind ümbritsevad. Nuusuta! Kas sa tunned toidu lõhna, või on see hoopis värske õhk õuest? Märka päris maailma asju. Need kõik on reaalsed asjad, mis on päriselt ka olemas. Sinu mõtted aga peas on sinu enda poolt välja mõeldud. Miks siis nii palju nendest end mõjutada lasta?

Tõmbu tagasi oma mõtetest päris maailma, ja sa märkad, kuidas miski sinu peas avardub. “Kõik on hästi. Ma olen ikka veel elus, ma olen ikka veel siin …”, võivad olla sinu mõtted ja tunded nüüd, “kõik need mured, mis mu elus on, on minu peas … just praegu siin minu ümber on vaid reaalse maailma asjad …  … ma tegelen probleemidega siis, kui need muutuvad reaalse maailma sündmusteks … seni luban nendel olla, sest ma tean, et tegelikult ei ole neid olemas”

Be Sociable, Share!
Sildid , , |
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 768

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga