Kuidas muuta koduhoov ilusamaks

Autor: Rene Poljakov

JÄÄTMEMAJA KORRASTAB HOOVI!

MIKS TELLIDA ENDALE JÄÄTMEMAJA / PRÜGIMAJA?

Jäätmemaja korrastab hoovi:
11. märtstil 2007.a kehtima hakanud jäätmeseaduse muutmise seadus määras kohalikele omavalitsusüksustele kohustuse korraldada jäätmete sortimist, sealhulgas liigiti kogumist, et võimaldada jäätmete taaskasutust võimalikult suures ulatuses. Sama seadus määrab ära ka kohustuse segaolmejäätmed enne prügilasse ladestamist sortida. Alatas möödunud aasta esimesest jaanuarist kehtib sortimata olmejäätmete vastuvõtmise ja ladestamise keeld kõikidele prügilatele. See tähendab, et jäätmeid peavad sortima kõik. Paraku on seaduse järgijaid vähem, kui peaks. Korterelamute juures on tihti näha vedelemas prügikonteinereid, mis on mõeldud erinevate jäätmete sortimiseks. Parimaks lahenduseks selles olukorras on tellida jäätmemaja.

Jäätmemaja eelised:
Korteriühistutel ei ole mitte ainult seaduse täitmiseks soovitatav muretseda endale prügikonteinerite koondamiseks jäätmemaja, vaid ka selleks, et korrastada ümbruskond ja muuta see ilusamaks, samuti tagada turvalisus. Korteriühistutel oleks mõistlik tellida korterelamute juurde jäätmemaja, mis on võimalik sobitada kokku ümbritseva keskkonnaga ning kuhu saab sisse paigutada korteriühistule kuuluvad prügikonteinerid. Lisaks prügikonteineritele on võimalik jäätmemajas hoida kõikvõimalikke koduümbruse korrashoiuks vajalikke tarbeid (rehad, labidad jne). Peale lihtsalt kaunima kodu ümbruskonna aitab jäätmemaja tagada ka turvalisuse- jäätmemajad on üldiselt lukustatavad. See tagab selle, et keegi võõras ei saa korteriühistule kuuluvaid kalleid prügikonteinereid ära vedada/varastada ning juhuslikel inimestel ei ole võimalik oma prügi võõrasse prügikonteinerisse panna. Kui prügikastides kipuvad kodutud tihti tuhnima, siis jäätmemajade puhul seda ohtu ei ole. Jäätmemaja plussiks on seegi, et selle abil vähenevad korteriühistu jäätmekäitluskulud.

Hind varieerub:
Jäätmemaja ehitamine pole kulu, vaid pigem pikaajaline investeering. Pealegi on korteriühistul võimalik taotleda omavalitsustelt toetust. Näiteks Tartus on võimalik taotleda toetust kuni 75 % ulatuses jäätmemaja maksumustest ning Tallinas kuni 70 % ulatuses. Samuti on võimalik taotleda toetust teistes omavalitsustes. Sellisel juhul jääb korteriühistutel omafinantseering minimaalseks. Jäätmemaju on erinevas suuruses ja maja suurus valitakse vastavalt prügivedamise tihedusele ning korteriühistu korterite arvule. Seda, kui suurt jäätmemaja korterelamu vajab, aitab OÜ Heaprojektid soovitada igale korteriühistule eraldi. Jäätmemaja paigaldamise hind sõltub sellest, kas tegu on kõva pinnasega (asfalt, betoon) või tuleb valada betoonalus, kuhu peale jäätmemaja paigaldada. Jäätmemajade hinnad on olenevalt pakkujast väga erinevad. Väiksemate jäätmemajade hinnad algavad OÜ-s Heaprojektid 20 000 kroonist ning suuremad võivad maksta ka kuni 40 000 krooni.
Näidismõõdud ja hinnakiri (hinnad on soodsaimad Eestis):
1. 3×3 m (4 konteinerikohta)- 20 000
2. 4,5×3 m (6 konteinerikohta)- 22 000
3. 6×3 m (8 konteinerikohta)- 24 000
Kui jäätmemaja jaoks on tarvis valada betoonalus, lisandub hinnale 5 000 – 10 000 krooni. Jäätmemaja kasuks otsustanul tuleks kõigepealt valida sellele sobiv koht. Üldiselt paigaldatakse see sinna, kus ka eelnevalt on olnud prügikonteinerid. Samuti on võimalik valida kas puitkonstruktsioonil või metallkonstruktsioonil (üleni keevisvõrgust või pooleldi plekiga, võimalikud ka muud variandid) jäätmemaja. Jäätmemaja valmistamiseks ja paigaldamiseks kulub OÜ-s Heaprojektid maksimaalselt 1 kuu, tavaliselt vähemgi.

OÜ Heaprojektid tegeleb ka järgnevate toodete müügiga, millest tuleb lähemalt juttu mõnes järgnevas artiklis. Tooted:
1. Mängumajad
2. Mänguväljakud
3. Koerakuudid
4. Liivakastid
5. Metallaiad
6. Puitaiad
7. Terrassid
8. Grillmajad
9. Väiksed palkmajad
10. Bussi ootepaviljonid jne

NB! Tule vaata kodulehele www.heaprojektid.ee, registreeri end kasutajaks ja saa allahindlust kuni 15 %.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 566

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga