Kui on aeg peatada aeg

Autor: Kaido Pajumaa

Täna peatasin ma üle pika enda jaoks aja. Viimased vähemalt poolteist kuud olen ma pidevalt kaugenenud sellest, mis pakub mulle rahu ning rahulolu ning ma olen taga ajanud midagi, mida me mitte kunagi kätte ei saa. Mis see on? Ma ei tea … vastasel juhul oleks see kättesaadav …

Üldjuhul me liigume ühes suunas kahest: a. me liigume oma eesmärkide suunas b. me liigume oma eesmärkidest eemale. Aga kolmas tee on ka olemas – me ei liigugi kuhugi suunas. Me hoopis laseme eesmärkidel liikuda enda suunas.

Liikumine eesmärkide suunas
See eeldab pidevat tegutsemist ja kuhugi kiirustamist. Meil on kuhugi määramata või määratud tulevikku püstitatud eesmärgid ning me tegeleme pidevalt iseendaga, et need eesmärgid saavutada. Me mõtleme õigeid mõtteid, teeme afirmatsioone ning mantraid, töötame ja peame läbirääkimisi – meil on ju lõppkokkuvõttes eesmärgid ning nendega kaasnevad kohustused, mida keegi teine meie eest ära ei tee.

See on kohutavalt kurnav tee. Viimastel kuudel olen ma täiesti läbi imbunud eesmärkide saavutamisest. Ma olen järjest lugenud mitmeid raamatuid sel teemal, viinud läbi ise kaks seminari ning pidevalt põrkunud ka kokku inimeste, kuulutuste ja artiklitega, mis räägivad ühte ja sama – tuleb saavutada oma eesmärgid. See on lihtsalt mu ära väsitanud. On aeg midagi oma elus muuta. Taaskord.

Täna hommikul ärkasin ma üles ning sisetunne ütles, et pane kõik seisma: “Ma ei viitsi enam …”. Vaatasin aknalauale, kust vaatasid vastu Richard Bransoni, Robert Kiyosaki ning Sharon Lectheri raamatud, mis kõik räägivad samast asjast: “Kuidas saavutada eesmärke ning saada õnnelikuks”. Tegin arvuti lahti ning sealt vaatas mulle vastu üks uus kutse seminarile, mis räägib sellest, kuidas saavutada eesmärke ning saada õnnelikuks. Vaatasin oma laupäeval läbiviidud seminari materjale ning inimeste tagasisidet ning need rääkisid mulle jälle sama – kuidas saavutada eesmärke ning saada õnnelikuks. Mu pea oli peaaegu plahvatamas, kuna seda kõike on liiga palju. Me kõik räägime kõikidele sellest, kuidas saavutada oma eesmärke ning kuidas olla õnnelik, aga miks siis maailm ei ole õnnelik ja miks siiski nii vähesed saavutavad oma eesmärgid? On aeg see välja uurida.

Mis on muidugi eriti irooniline, on asjaolu, et ma ju räägin ka ise kogu aeg eesmärkide saavutamisest, külgetõmbeseadusest ning oma elu loomisest. Ja nüüd hakkas see kõik mulle ootamatult vastu. Aga ka see ei asja kõige naljakam külg. Kõige naljakam külg ja isegi paradoksaalne on see, et tegelikult see kõik toimib. Ausalt. Ma ei valeta ning ei räägi seda selleks, et te tuleksite minu järgmisele seminarile. See kuramuse külgetõmbeseadus tõesti töötab, kas me seda soovime või mitte. Isegi, kui igapäevaselt on vaja endaga tööd teha ning aeg-ajalt on see stressirohke, siis tulemused perspektiivis on täiesti hämmastavad. Minu elu on muutunud 1,5 aastaga kardinaalselt, ootamatult on minu ellu tekkinud vabadus ning ka raha, mis lubab mul tegelda nende asjadega, mis mulle meeldib. See ei oleks võimalik lihtsalt juhuste tagajärjel. Ma tajun liiga suurt sünkroonsust, et seda kõike lükata juhuste kontole.

Jah, ma kinnitan iseendale ning võin kinnitada ka sulle, et see kõik tõepoolest toimib. Aga see pole asja point.

Liikumine eesmärkidest eemale
Kõik targad õpetajad ütlevad, et juhul, kui me ei tegutse ning ei liigu eesmärkide suunas, liigume me eesmärkidest eemale. Ausalt öeldes ma isegi ei tea, kas see peab paika. Mina isiklikult olen igatahes kogenud nii ulmelisi asju, et isegi siis, kui me peatame aja ning võtame hoo maha, tekivad hoopiski võimalused meie ellu. No jah, ma pean nendest võimalustest kinni võtma, aga just rahunemise ning aktsepteerimise kaudu loome me oma ellu sünkroonsuse, mis võimaldab meil oma unistuste poole liikuda. See on meie sisemine rahu ning vägi, mis tegelikult loob, mitte teadliku mõistuse 101 protsendiline rakendamine, püüe kontrollida elu ning asjade kulgu. See ei loo, see viib meid eesmärkidest eemale.

Kas sa märkad praegu vastuolu? Ühelt poolt peaksime me pidevalt tegutsema ja pingutama, sest seda räägivad kõik inimesed, kes kunagi on edu saavutanud. Teiselt poolt aga näitab minu isiklik kogemus, et murrangud on toimunud just siis, kui paned asjad seisma ning lubad Elul ise asjade kulgu kontrollida.

Kus asub siis tõde?

Ma usun, et tõde asub meie peas. Kuidas me suudame end vabaks lasta, kui me oleme harjunud kontrollima oma maailma? Kohe, kui me otsustame, et me ei kontrolli ise enam oma elu, hakkab seda paljuski kontrollima hirm. Ja see on veel hullem ju. Kui hirm meid kontrollib, siis läheme me kindlasti vales suunas.

Aga kuidas vabaneda hirmust, liigsetest püüdlustest ning kontrollivajadusest üheaegselt?

Pakun välja ühe tee, mis aitab alati minu puhul. Ehk on sellest kasu ka sinule.

1. Tegelikult tähtsad asjad
Ära muretse nii palju selle pärast, et sa ei tea, millised on sinu suured eesmärgid elus, vaid mõista, mis on sinu jaoks elus tõeliselt tähtis. Ära siis püüa teha endale seda 101 nimekirja või mida iganes, mis on sulle keeruline ning vastumeelne, vaid mõtle lihtsalt, mis asjad on sinu jaoks olulised. Kui see on perekond, siis saada kõik muu kuu peale ning keskendu perekonnale. Kui see on mõni hobi, siis keskendu sellele. Kui see on sinu karjäär, võid keskenduda ka sellele. Aga ära palun üle pinguta. Suure tõenäosusega sa pettud selles ühel päeval.

2. Vaata üle oma kohustused
Meil kõikidel on elus omad kohustused. Aeg-ajalt on hea need üle vaadata ja teha korralik harvendamine. Küsi endalt, kas ma pean kõiki neid asju ikka kindlasti tegema? Mis on nende eesmärk? Mina mõnikord näiteks lihtsalt kustutan oma tegevuste nimekirjast hulga asju ära, kuna mingil hetkel olid need olulised, aga nüüd tunduvad, et võiks need küll ära teha, kuid küsimus on, kui suurt mõju nad avaldavad? Ja teine küsimus on, mis valdkonnale nad mõju avaldavad ja kas see valdkond on üldse minu jaoks hetkel prioriteet?

3. Tee iga päev natukene vähem
See on minu isiklik lemmik. Me oleme nagu oravad rattas. Ärkame, ja tegutseme … Tead, ma ei viitsi mõnikord mitte midagi teha. Isegi, kui mul on kohustused, jätan ma need lihtsalt täitmata. Sest mul on suvaaaaa …. Kui ma seda esimest korda proovisin, oli see üsna suur julgustükk, aga peagi avastasin, et mitte midagi ei juhtu. Pagan küll, see on minu elu lõppkokkuvõttes. Ja kui siin on midagi, mis mulle ei meeldi, siis mina olen see, kes otsustab asju, mitte välised tingimused. Kõik.

4. Jäta asjade vahele ruumi
Sõltuvalt, mis tööd me teeme, armastame me oma kalendri täis bukkida. Aga mitte enam! Jäta endale aega hinge tõmmata ning kasvõi hetk värset õhku hingata. See on seotud eelmise punktiga. See on ju sinu elu. Mis kuramus eesmärgid – ainuke vähegi tõsisem eesmärk on elada ning elu nautida. Kõik muud eesmärgid on mingid virtuaalsed nähtused, mille saavutamisel arvame me saavat õnnelikuks. Ma luban sulle, et ei saa. Seega, võta endale aega ning ela oma elu.

5. Aeglusta oma käiku
Tee asju rahulikult ning võta iga asja tegemiseks piisavalt aega. Ära kiirusta. Elu ei jookse eest ära. See on kindel. See on suur illusioon, kui me arvame, et peame kõik asjad ära tegema, siis me saame oma eesmärkidele lähemale või veel parem, siis me saame õnnelikuks. Mitte tuhkagi. Õnn ei seisne välistes saavutustes, õnn on pelgalt sinu sisemine seisund. Selle peale võid ka “mürki” võtta.

6. Söö aeglasemalt
Minu suur probleem. Ma vist arvan, et riis saab kausist otsa, kui ma endale ei teadvusta, et võta rahulikult, mees. Naudi suutäisi ja tunne mõnu maitsest. See ei aita sul kindlasti saavutada ühtegi konkreetset eesmärki, aga see treenib sind võtma elu rahulikumalt.

7. Sõida aeglasemalt
Ralliässad, tähelepanu!!! Võtke rahulikult! 99% liiklusõnnetustest on tingitud valedest sõiduvõtetest ning vähestest kogemustest. Seega, kui tahad, et sa mõnegi oma eesmärkidest saavutad, võta hoogu maha. Siin on ka teisi liiklejaid, kes tahavad koju oma pere juurde jõuda. Ning lisaks võimaldab sul see aknast korraks välja vaadata ning võib-olla märgata loojuvat päikest, mis võib sulle meenutada, et on midagi veel olemas selles suures ja kummalises maailmas.

8. Ära tee mitte midagi
Kui kolmas punkt soovitas teha mõnda asja vähem, siis tõeline tuleproov on üldse mitte midagi teha. Tead, see on puhtalt sinu mentaalsus, mis ütleb sulle sellisel juhul, et sa pead tegutsema, muidu variseb maailm kokku. Ei ta varise kuhugi. See on pelgalt soov kontrollida oma maailma, mitte kuhugi kivisse raiutud tarkus. Kui sa ei usu seda, siis miks ei varise maailm kokku nende kahe päevaga, mida me nimetame nädalavahetuseks?

9. Harjuta siin ja praegu olemist
See on kahtlemata üks raskemaid ülesandeid. Kunagi ma kirjutasin ka sel teemal ühe artikli ning oli mingi seltskond, kes ütles, et sellega nendel ei ole probleemi. Nad lihtsalt ei ole vee taibanudki, mida selle all mõeldakse …

10. Muuda oma elu lihtsamaks
Minimalistlik Jaapan on hea näide, kuidas tühjendada oma pea üleliigsest. Kui me hakkame iseendaga tööle, märkame me varsti, et pea justkui selgineb. Selle asemel, et püüelda selle poole, et tahaks rohkem omada, tekib hoopis tunne, et tahaks kõik oma asjad ära mahutada ühte seljakotti ning kõik. See oleks hea elu. Me ei ole oravad, kes varuvad toitu talveks. Mis asi see talv antud juhul üldse on? Ära unusta ära, et me sureme varsti kõik niikuinii ära ning siis pole selle träniga midagi teha. Minu ettepanek on tegelda sellega, mille sa hauda kaasa võtad. See on ainuke püsiv asi meie maailmas. Kõik muu hävib. Uus auto, mille sa ostad, satub avariisse ning muutub vanarauahunnikuks. Paremal juhul on ta 1a pärast juba vananenud ning sa pead hakkama koguma uut sissemakset, et esindusest parem endale tellida. Modell, kellega sa kohtusid, on 30 aasta pärast samasugune nagu sinu ema on praegu. Kui sa oled ise modell ning sa arvad, et sa oled seetõttu parem kui kõik paksud ja keskpärased naised sinu ümber, siis ka sinu sära on ajutine. Naudi seda ilu ning tähelepanu, aga ära unusta, et see on kaduv. On hea, kui sel hetkel, kui esimesed kortsud silmanurka tekivad, oleme me avastanud, et elus on midagi veel peale minu ning minu maailma. Sest mida hiljem me seda avastame, seda valusamalt see vastu laupa lööb. Aga löök ei jää tulemata, see on kindel. Sest me elame ajutises ning kaduvas maailmas.

Eesmärgid, eesmärgid, eesmärgid … kes neid saavutada jõuaks
Kaotused, kaotused, kaotused …kui elu vaid neid meilt ei nõuaks
Autod ja majad ning ehted … need ükspäev ju muutuvad põuaks
Vabadus, vabadus, vabadus … kui lahkunult sinna sa sõuad …

Be Sociable, Share!
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 1867

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga