Kui kõrge on Eesti inflatsioonimäär 2010?

Autor: Kälver Kilvits

Eesti inflatsiooni koll

Hiljuti avaldatud info Eesti inflatsiooni kohta pälvis minu tähelepanu. Teravalt tõusev inflatsioonimäär ja pidev kaubandus defitsiit on peamised iseloomustajad praegusele majandusele.

Eestil on nüüd ainult ekspordile toetuv majandus, Eesti töötusmäär on endiselt Euroliidu üks kõrgemaid. Et naaseda stabiilse kasvu ja vajaminevate töökohtade tekkeni on Eestil vaja väliskaubanduse ülejääki, mitte puudujääki, mida pidevalt hoiame. Ajakirjandus saatis laiali rõõmusõnumi: „Augustis eksport tõusis 37%“, kuid number ei olegi nii silmapaistev kui lisada, et ka import tõusis 34%. Pilt muutub veelgi halvemaks kui võtame juurde ka selle, et palju kaupu, mis eksporditakse on ennem meile improditud – reeksportimine.

Hoolimata ekspordi järsust kasvust oli Augustis väliskaubanduse defitsiit – 71 midagi millionit eurot – tõusnud veidi võrreldes eelmise aastaga. Kui Eesti jätkab välikaubanduse defitsiitidega jookseme mööda ringi edasi: inflatsioon kasvab, mille kaasproduktina maksud tõusevad ja energia (bensiin, soojus, elekter, söök jne.) kallineb.

Statistikaamet teatab tarbijahinna 4% tõusust võrreldes eelmise aasta Septembriga, ning tõusnud ka 0.8% võrreldes Augustiga (sel aastal). Kaupade hinnad tõusid 4.5%, teenused 3.0%. Toiduhinnad on osa probleemist, kuna need on tõusnud 7.0%. Statistikaamet teatas ka, et valitsuse hallatavate kaupade ja teenuste hinnad on tõusnud 8.1%, samas reguleerimata hinnad tõusid vaid 2.7% – see on märkimist vääriv punkt.

2/5 kogu inflatsiooni määrast moodustasid 6.6% tõusnud toiduhinnad ja mitte-alkohoolsed joogid. Samas 10.2% tõusnud elektri-, kütte- ja bensiini hinnad moodustasid 25% kogu määrast.

Palkade külmutamine

Valitsus kiitis heaks avaliku sektori töötajate palkade külmutamise aastaks 2011, parlamendi nõusoleku saamine pooleliolev. Soovitakse suurendata ka tubaka aktsiisi vähemalt kaheks aastaks, aeglustamaks selle mõju inflatsioonile. Vaadates inflatsiooni tõusvat profiili ja mõeldes Peaminister Ansipi väitele, et riigil on vähe tööriistu probleemi lahendamiseks on meil ees rasked aastad.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 301

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga