Kodukontori efektiivsusnipid

Autor: Ardo Reinsalu

Ümberringi räägitakse majanduslangusest, kulude kokkuhoiust, efektiivsusest. Selles valguses muutub paljudele oluliseks teemaks kodukontori kasutamine oma tööasjade ajamiseks ja seepärast mõtlesin jagada näpunäiteid kodus töötamise nippidest, mis aitavad aega paremini kasutada.

Kodukontoril on mitmeid eeliseid. Jääb ära ummikutes loksumine, kliendid ja kolleegid ei saja oma probleemidega ootamatult minu tööaega „sisse“, avatud kontori pirinad segavad vähem ja isegi riietumisele ei pea aega kulutama. Tundub, nagu mõistlik lahendus?! Ometi on kodukontoril ka omad tugevad miinused – kõige olulisem neist see, et kodus seondub meile… koduga! J Kohaga, kus on mõnus puhata, kohaga, kus on vaja süüa teha, koristada, pesu triikida, lapsi kantseldada, nael seina lüüa, jne. Siit ka esimene nõuanne.

Kodus töötamiseks leia konkreetne koht, kus teed tööd ja ei midagi muud. Kodus töötamiseks ei sobi diivan, kus sa tavaliselt õhtuseid seebikaid vahid ega tugitool, kus on mõnus lõõgastuda. Kõige parem oleks eraldi kontorituba, kus saab ukse kinni panna. Kui seda pole, sobib ka kirjutuslaud või isegi suur söögilaud, kus on sirge seljatoega tool. Oluline on kohavahetus. Istudes tööks mõeldud kohal võtad valmisoleku tegeleda tööasjadega ja suudad seetõttu paremini fokusseeruda.

Koosta töötamiseks ajaline graafik. Üks suuremaid ohte kodus tööd tehes on tähelepanu liikumine mõnele koduga seotud asjale. Vot, nüüd lähen panen selle nõudepesumasina tööle, või vaatan, mis telekast tuleb. Nüüd lähen kööki kohvi võtma ja tee peal teen endale võileiva. Need on kõik tähelepanu ja fookust segavad tegurid! Sa ei pea kodus töötama 8 tundi järjest, aga sea endale eesmärk näiteks, et töötad alati 30 minutit järjest. 30-45 minutit on muide ka kõige optimaalsem aeg, kus tähelepanu säilib kõrge ja töö efektiivsus hea.

Väldi kodus töötamist siis, kui pereliikmed võivad vajada sinu tähelepanu. Paljud emad alustavad kodus osalise koormusega töötamist, olles veel väikelapsega kodus. Tegeledes samal ajal töötamisega ja lapsega, ei saa kummastki tegevusest head nahka. Ka siin on oluline leida töötamiseks konkreetsed ajad, kus sind segatakse vähem. Kui laps on väike, sobivad selleks tema uneajad. Kui laps on suurem, võib selleks sobida lapse multikavaatamise aeg või lihtsalt mäng, kus lapse tähelepanu on vähemalt 15-20-ks minutiks hõivatud ja saad ise samal ajal rahulikult tööd teha. Sama soovitus kehtib õhtuse töötamise kohta. Kui see on vältimatu, siis tee seda peale laste magamaminekut, mitte nendega koosolemise ja mängimise ajast.

Emaili ja telefoniga kehtivad samad reeglid, mis kontoris! Mõistlik on vaadata emaile siis, kui sul on nende jaoks aega, mitte siis kui nad postkasti potsatavad. Tee võimalusel mitu telefonikõne järjest ja ära lobise isegi siis kui seda on koduses tugitooli mõnus teha.

Kasuta kiireks suhtlemiseks suhtlustarkvara. Skype ja MSN sobivad hästi virtuaalseks reaal-ajas suhtlemiseks. Töökohtades, kus suhtlustarkvara on igapäevane abivahend, on kodus töötamine lihtsalt korraldatav. Kui puudub otsene vajadus üle toa teise otsa hõigata, saab tänapäeval kodus luua mulje, nagu töötaksid teistega koos kontoris, ainult et eraldi toas, mille uks on kinni.

Üks kõige raskemaid ülesandeid kodus töötamisel on enese motiveerimine või ka laiskusest ülesaamine. Pigem on meelitav venitada hommikuse pealehakkamisega võimalikult kaua, teha kodus näiliselt olulisi triviaalseid tegevusi, et mitte ometi istuda arvuti taha. Selle vastu aitab kõige paremini hommikuse rutiini tekitamine. Hoolimata sellest, et töötad kodus, võiks sinu tööpäev alati igal hommikul samal ajal. On see siis kell 9 või 10 või hoopis alati peale seda kui lapsed on kooli saadetud – oleks hea kui see aeg oleks alati sama. Lisaks enesemotiveerimisele jätab see ka sinu kolleegidele ja koostööpartneritele hea mulje, et nad saavad oma küsimustele vastuseid stabiilselt samadel kellaaegadel.

Ongi selleks korraks kõik. Minu soovitus on võtta üks näpunäide ja üks nädal korraga. Kui oled selle ellu viinud, proovi järgmist. Kõiki korraga rakendades võid jääda ajahätta ja seda me just siin ju praegu vältida üritamegi. Head ajajuhtimist!

Be Sociable, Share!
Raamatu "Praktiline ajajuhtimine" autor www.ajajuhtimine.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 703

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga