Kinnisvara ostueelne ülevaatus

Autor: Mait Lillemäe

Täna, kui oma maja või korterit on soodsam osta kui ise ehitada, tuleb silmas pidada, et ostuga kaasnevad oluliselt suuremad riskid kui ise ehitades. Eriti probleemsed on nn ehitusbuumi aegsed arendused. Kui väljast on maja esmapilgul ilus ja korralik, siis tegelikult võib see esimene mulje petlikuks osutuda.

On väga keeruline vahet teha kahel majal, millest üks on üle jala müügiks tehtud, teine aga hingega omale tehtud. Kui piirkond on sama, siis nende kahe täiesti erineva kvaliteediga maja eest küsitakse sama palju raha (turu hinda). Kas tahaksid olla see, kes selle müügiks tehtud maja kasuks otsustab? Arvan, et mitte.

Mõned näited:

Valesti ehitatud katus: tuulutus puudub, kalded puuduvad, ülespöörded on tehtud liiga madalad jne jne.

Põrand on vajunud: veel ehk küte töötab, kuid mõne aja pärast ei pruugi see nii olla.

Niiskusega seotud probleemid: vannitoas plaadid lahti, hallitus nurgas jne

Kuidas probleeme vältida?

Kui nende probleemidega kursis olla, on võimalik riske maandada teades, mis ootab ees võimalike väljaminekute näol.

Mida teha?

Kaasata ülevaatuse ajaks spetsialist, kes vaatab kinnisvara üle ja koostab kokkuvõtte vigadest ja puudustest, millega saad juba ehitusfirmast parandustööde hinda küsida ja arvutada kui palju see kinnisvara siis TEGELIKULT maksma läheb.

Kuidas mina aidata saan?

Vaatan üle kõik, mis on silmale näha (ja kõrvale kuulda). Midagi lõhkuma ega lammutama ei hakka. Suuremad probleemid on välisel vaatlusel avastatavad.

Koostan avastatud puuduste kohta raporti koos pildimaterjaliga. Selle raporti alusel saad ehitajalt uurida, kui palju avastatud puuduste likvideerimine maksab ja mis selle kinnisvara lõpphind tegelikult on.

Olenevalt aastaajast soovitan soojustuse ja tuule/aurutõkete kontrolliks teostada lisaks termopildid ja rõhutestid.

Be Sociable, Share!
Sildid , , , , , , |
Mait Lillemäe on ehitusliku ja juriidilise kõrgharidusega. Oma igapäevatöös tegeleb ta omanikujärelevalve teenuse osutamisega, termopiltide tegemisega, kinnisvara ostueelse ülevaatuse tegemisega ja muude kvaliteetse ehituse tagamiseks vajalike teenuste osutamisega.

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 331

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga