Miks on kingitus parem kui kinkekaart

Autor: Hannes Tamme

Viimastel ajal on märgata tendentsi, et üha rohkem kasutatakse sõpru, tuttavaid, töökaaslasi ja isegi pereliikmeid tähtpäevadel meeles pidamiseks veidrat kingitust – kinkekaarti. Miks on kinkekaardid muutunud uskumatult populaarseks? Kas kinkekaart ongi praegusaja moodne ja parim kingitus?

Inetu kinkekaartide suures koguses varastamise juhtum Tartu linnavalitsuse haridusosakonnas näitab, et mõnede inimeste jaoks polegi kinkekaardil justkui reaalset väärtust – see on pigem lihtsalt paber. Ei kohustust, ei vastutust, ei mingit muret.

Kinkekaartide kasutamise levinuimad põhjused:

 • raha on nõme kinkida, eriti eurokupüüre, sest ühte sedelit on vähe ja teist palju
 • kinkekaardi kinkimine on kõige lihtsam
 • kingi saaja ise küsis kinkekaarti
 • tal on ju kõik vajalik olemas, ei oska midagi kinkida
 • pole head või üldse mingit kingiideed
 • saaja saab ise endale midagi meelepärast, kasvõi süüa osta
 • nii on praktiline

Tegelikus elus on kõik kirjeldatu korduvalt läbi proovitud ja kogetud. Mõne inimese fantaasia ei ulatugi kinkekaardi kinkimise ideest kaugemale – peaasi, et kingituse kaelast ära saaks. Sellisele kinkijale pole üldse tähtis, kas saaja kinkekaardist rõõmu tunneb, selle edasi kingib või lihtsalt sahtlisse torkab ja unustab.

Kinkerkaardi kinkimise tegelikud põhjused:

 • kinkija ei pea kingituse väljamõtlemiseks vaeva nägema ehk mugavus
 • mis me talle ikka oskame kinkida ehk ükskõiksus
 • ei pea kingitust pakkima ehk otsitud põhjus
 • kingituse otsimisele ei kulu aega ehk praktilisus
 • ostku siis vähemalt midagigi ehk hoolimatus
 • raske on kamba peale tehtava kingituse puhul ühisele meelele jõuda ja minnakse kergema vastupanu teed
 • hea lihtne tähtpäevale kaasa võtta ja saajal ära viia – mahub hästi taskusse

Raamatupoe kinkekaardi kinkimisest võib aru saada, sest saajal on võimalus soetada endale meelepärast lugemisvara. Paljud lapsevanemad ei viitsi tegelda koos oma lapsega tema sõpradele kingituste väljamõtlemisega. Juba puht kasvatuslikul eesmärgil saaks ja peaks sellele koos lapsega siiski aega pühendama. Nii saab laps kui kinkija aru kingituse personaalsuse tähendusest ja ehk ei lähe ka ise edaspidises elus lihtsama vastupanu teed.

Kaubakeskuse kinkekaart on aga kõige mõttetum ja kingitus üldse, mille on meie mugavusühiskond sünnitanud. Mis rõõmu saab selline kingitus normaalsele inimesele valmistada? Mis jääb tähtpäevalisel kinkekaardi kinkijaist meelde? Kas umbmääraselt pragmaatilise kinkekaardi kinkijad on tõelised sõbrad, kes sind tunnevad ja su huvisid ning elustiili teavad?

Kellele on see kasulik

Kui veidi mõelda, kellele on kinkekaart kasulik, siis loomulikult selle müüjale. Müüja saab raha kätte ja raha ekvivalent ehk kinkekaart jääb kellegi käes ootama kauba vastu vahetamise ülevat hetke. Kõige nõmedamad on juhtumid, kus kinkekaardile on väikeses kirjas märgitud mingi suhteliselt lühike kasutustähtaeg. Selliseid kaarte jääb alati teatud hulk kasutamata ja nende müüja on teeninud lihtsat raha. Põhjus on selles, et kinkekaardi saaja ei oska sellist kingitust hinnata – ta ei peagi seda kingituseks ja samastab kinkekaardi  tavalise reklaampahnaga, mis sageli ta postkasti topitakse.

Osa kinkekaarte jääb ka sellepärast kasutamata, et säärase kingituse saanu ei oska kaardiga midagi peale hakata. Eriti veel, kui kaarti saab kasutada ainult mingis saaja tavapärasest tarbimisrajast kõrvale jäävas kaubakeskuses, kaugel saarel asuvas spaas, võõras turismibüroos vms. Teatud hulk kinkekaarte unustatakse või  kaovad need lihtsalt ära, jäävad lillede ümbert kooritud paberite vahele ja rändavad kogemata prügi hulka. Jällegi jääb kinkija eesmärk täitmata, sest saaja ei saanudki kingitust.

Osa kinkekaarte jääb ka sellepärast kasutamata, et säärase kingituse saanu ei oska kaardiga midagi peale hakata. Eriti veel, kui kaarti saab kasutada ainult mingis saaja tavapärasest tarbimisrajast kõrvale jäävas kaubakeskuses, kaugel saarel asuvas spaas, võõras turismibüroos vms. Teatud hulk kinkekaarte unustatakse või  kaovad need lihtsalt ära, jäävad lillede ümbert kooritud paberite vahele ja rändavad kogemata prügi hulka. Jällegi jääb kinkija eesmärk täitmata, sest saaja ei saanudki kingitust.

Mis on oluline

Kingituse puhul on tähtis, et see oleks tehtud saajale mõeldes, isikupäraselt, südamest. Kingitusele kaasa räägitud või kaardile kirjutatud legend lisab ilusale asjale veelgi eripära ja kordumatust. Tähtis pole kingituse hind, vaid hoopis sobivus, soojus, nutikus, mille kinkija on sellesse pannud.

Kõige paremini jäävad meelde need kingitused, kus kasvõi pisikegi osa on kinkija enda kätega tehtud. Olgu see siis väike salm, pühendus, kaart või kasvõi pakend.

Kingitus teeb nii kinkijale kui saajale siis rõõmu ja jääb meelde, kui sellega on viitsitud kasvõi natukenegi vaeva näha. Uskuge, sellest saab kingi saaja alati aru.

Kinkekaart ei sisalda endas aga mingit emotsiooni ja ununeb samal hetkel, kui see üle anti. Kui muidugi ei ole tegu altkäemaksuga, sest meelehea tegemise valdkonnas on kinkekaardid levinud tasumisvahendiks saanud.

Be Sociable, Share!
Sildid , |

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 886

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga