Kas on ikka oluline, mida kuulajad sinust arvavad?

Autor: Janek Tuttar

Esineja valmistub lavale tulema ja tema peast käivad läbi kõiksugu õudsad mõtted. “Mis saab siis kui ma neile ei meeldi?”, “Appikene, aga kui ma peaksin ebaõnnestuma!”, “Oeh, niikuinii ei taha nad mind kuulata”. Olen tähele pannud, et miskipärast tekitab küsimus  “Mida nad minust küll arvavad?” esinejates eriti suurt muret. Ma ei ole kunagi aru saanud, miks peaks tundma muret selle pärast, mida arvab minust terve hulk inimesi, keda ma tõenäoliselt ei tunne ja ka kunagi tundma ei saa. Olen pidanud oma koolitustel ikka ja jälle vaidlema ja selgitama lähemalt, miks ma arvan, et selle mure taoline sõnastamine ebaoluline on.

Mida teha esinemishirmu ühe peamise põhjuse, küsimusega “Mida nad minust arvavad?”

 • Kui sa tunned muret selle üle, mida sinust arvatakse, siis keskendud sa valele asjale. Tunne muret hoopis selle üle, mida sinu esinemisest arvatakse, sest see on oluline. Kedagi ei huvita, kas ja millist riietust sa kannad (kui see just sinu sõnumilt tähelepanu kõrvale ei vii ja see on juba sinu vale ettevalmistuse tõttu), kas sa oled pikk või lühike, paks või peenike. Kuulajaid huvitab eelkõige see, millist kasu nad sinu esinemisest saavad. Ja kui sa vähegi oled võtnud vaevaks auditooriumi vajadusi analüüsida, siis oskad sa neile ka seda kasu pakkuda. Kui sa mingisuguselt koolituselt oled tulnud ja keegi on sinult selle kohta muljeid pärinud, siis millest sa oled rääkinud- kas sellest, mida sa koolitajast arvasid või sellest, mida sa koolitajast arvasid? Loomulikult käib üks teisega käsikäes ja negatiivselt räägitakse koolitajast siis kui ta oma esinemisega mitte mingisugust kasu ei ole toonud.
 • Oled sa juhtunud mõnikord oma head sõpra või tuttavad esinemas nägema? Ja kas on juhtunud, et tema esinemine on olnud täielik jama? Sa oled istunud tund aega seal saalis aega ja sul on olnud igav, sa oled oma aega kulutanud ja erilist kasu ei ole saanud. Mida sa oma sõbrast arvad? Sa arvad, et “Ta on mu sõber ikka edasi, aga see esinemine oli täielik jama!”. Pane nüüd tähele, mille üle sa arvamust avaldasid- arvamus esinemise kvaliteedi, mitte inimese isiku kohta on oluline.
 • “Ära tunne muret selle üle, mida teised inimesed sinust arvavad- nad on liialt hõivatud murest selle üle, mida sina neist arvad!”. See Murphy seadus võtab kenasti kokku selle, mis toimub paljude kuulajate peades. Kuidas see sinu kui esineja poolt vaadatuna välja näeb? Väga lihtne- piisab sellest, kui sa esitad kuulajatele küsimuse ja jääd vastust ootama. Oled sa tähele pannud, mis tavaliselt peale esinejapoolse küsimuse esitamist saalis valitseb? Väga õige- vaikus! Paljud kuulajad, kes isegi vastust teavad, ei julge seda välja öelda, sest ka neid vaevab mure “Aga kui ma nüüd puusse selle vastusega panen, mida nad minust arvavad?”. See on ka põhjus, miks paljud kuulajad ei julge ka esinejale täpsustavaid küsimusi esitada- nad kardavad, et esitatav küsimus on liialt elementaarne, mistõttu nii esineja kui ka kuulaja ehk “minust kehvasti arvavad”. Silmside hoidmine on tähtis ja kui sa seda tehes ennast kedagi kauamaks kui paariks sekundiks silmitsema unustad. “Miks ta mind vaatab? Millega ma tema säärase tähelepanu olen ära teeninud” ehk tõlkes “Mida ta minust arvab?” on see küsimus, mis kohe kuulaja pähe tulevad.
 • Aga mida sa ise endast arvad?

  Küsimus “Mida nad minust arvavad” on juba ka selles suhtes valest otsast alustav, et kõigepealt pead sa endale selgeks tegema, mida sa ise endast arvad. Kui sa ise endasse ei usu ja oled ebakindel, siis on selge, et see paistab esinemisel välja. Enamik esinemishirmu põhjuseid on tegelikult hea ettevalmistuse ja positiivse mõtlemisega kõrvaldatavad. Samuti on enamik esinemishirmu põhjuseid tegelikult pseudohirmud. Kõik, mida sa esinedes teed, tuleb sulle kuulajate poolt kaarega tagasi ja kui sa ise oled esinedes ülbe ja kuulajata huvisid eirav, siis pole ju ka ime, et nad sulle vastu töötavad. Samas, kui sinu esinemine on korralikult ette valmistatud, kuulajate huvisid arvesse võttev ja mis kõige tähtsam- neile mingisugust kasu andev, siis ei ole sul ka põhjust kuulajate käitumise üle suurt muret tunda.

  Soovitan minu kodulehelt lugeda lugusid ka sellest, kuidas käib enese ettevalmistamine ja mida peale hakata sellise nähtusega nagu esinemishirm.

  Be Sociable, Share!
  Janek on Mainori Kõrgkooli avaliku esinemise, suulise eneseväljenduse ja ajakasutuse juhtimise ainete lektor. Oma kodulehe (http://www.avalikesinemine.net ) blogis kirjutab ta peamiselt sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

  Mitu korda vaadatud:
  Sõnade arv: 844

  Kõik artiklid sellelt autorilt

  Kommentaarid

  Lisa kommentaar

  Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga