Kas luua väärtust või kopeerida?

Autor: Kaido Pajumaa

Ma usun, et väga paljud inimesed soovivad tegelda ettevõtlusega. Kes ei tahaks olla oma aja ning tegemiste peremees? Ning lisaks selle kaudu ka veel raha teenida.

Ma mäletan hästi aega Hansapangas, kui me kahe kolleegiga aeg-ajalt kokku saime ning arutasime, et võiks midagi teha. Võiks mingi äri püsti panna. Võiks kuidagi pappi teenida.

Need olid ilusad mõtted. Mitte ükski nendest ei realiseerunud.

Millest ettevõtted algavad?
Suur osa noori ettevõtjad alustavad ettevõtlust valest otsast. Just nagu minagi. Me komistame mõne idee või toote otsa ning hakkame siis sellele tootele äri üles ehitama. Ei ole vahet, mis toode või teenus see on, mudel on üldjuhul sama. Me läheneme ärile tootepõhiselt, mitte kliendipõhiselt.

Miks ma seda nii julgelt väidan? Sest ma ise tegin seda, ja viimaste aastate jooksul olen kohtunud paljude noorte ja innustust täis inimestega, kes tahavad äri teha ning nad on täpselt samas seisus, kus mina olin mõned aastad tagasi. Nendel on toode, mis tundub nende jaoks väga atraktiivne ning nad loodavad selle kaudu rikkaks saada. Nad ei mõtle ja ei arvuta läbi, kas see majanduslikult üldse võimalik on, vaid usuvad oma sisemisse jõudu ja Universumi toetusse ning soovivad lihtsalt asjaga pihta hakata. “Küll ma kasvan ja mõtlen pisiasjade peale hiljem”, ütlevad nad.

Kuid ükskõik, millesse me usume – ettevõtluses on omad reeglid. Need on nii lihtsad, et sageli unustame selle ära. Kõige olulisem nendest on küsimus: “Kuidas luua klientidele väärtust?”.

Tihti alustatakse ettevõtet mitte küsimusega, kuidas luua klientidele väärtust, vaid ainult sellest, kuidas ma saaksin võimalikult palju raha teenida. Jah, loomulikult on raha teenimine ettevõtluses väga oluline, aga see on paratamatult muude protsesside jääkprodukt. Ettevõtet ei saa raha teenimise peale üles ehitada, vaid raha tekib selle kaudu, kuidas kliendid tajuvad pakutavast tootest / teenusest väärtust. Ainult juhul, kui kliendid tajuvad pakutavast lahendusest väärtust, on nad valmis selle eest raha maksma.

Kui kopeeriks õige Kidkrafti
Ma olen just praegu alustamas uut projekti – Lily & Tommy. Seega, nagu iga uue ettevõtte puhul, pean ka mina väga tõsiselt järgi mõtlema, missugust väärtust minu äri pakub? Ma tunnistan sulle, et viimased päevad ei ole ma mõelnud mitte millestki muust.

Üldiselt võttes on kaks lähenemist. Esimene on kopeerida kellegi teise äri, mis on juba edukas. Teine on teha midagi erakordset. Kumma tee peaksin ma valima Lily & Tommy puhul? Millise tee peaksid valima sina, kui sa oled just praegu alustamas ettevõtet?

Esimese tee valiksin ma juhul, kui uuriksin natuke turgu ning püüaksin mõista, missugused tooted hetkel selles nišis müüvad. Kõige lihtsam oleks seda teha hinnates Kidkrafti – minu praeguse tarnija – tooteid. Kuna Kidkraft on väga suur ja edukas firma, teavad nad täpselt, mis müüb ning mis mitte. Seega miks mitte neid natukene siis kopeerida?

Jah, see tee tundub väga ahvatlev. Vaata näiteks nende praeguseid tooteid www.imeasjad.ee lehel. Need on imeilusad, kas pole? Kui õige võtaks nende tootesarja, saadaks pildid oma tootjatehasele ning ütleks, et tee selle järgi mulle sari Lily & Tommy jaoks.

Kuid mis oleks selle tagajärg? Kuhu see lähenemine viiks pikemas perspektiivis?

Sellisel kujul jääksin ma alatiseks Kidkrafti kopeerima. Nad mõtlevad midagi uut välja, ma pean kopeerima. Nad muudavad midagi, pean jällegi kopeerima. See saab olema väga kulukas.

Teine probleem on veel – sellisel viisil kaotan oma äri unikaalsuse, omanäolisuse. Ma oleksin lihtsalt “Kidkraft II”. Kui kliendil on valida Kidkrafti ja Kidkrafti kopeerija vahel, siis kumba ta eelistab? Jah, Kidkrafti. Sajal korral sajast.

Millist väärtust loob Lily & Tommy?
Niisiis ei saa ma Lily & Tommy brändi üles ehitada kopeerimise peale. Kuid mille peale siis?

Kui päris aus olla, siis ma ei tea veel päris täpselt. Kuna ma olen korra juba “kopeerimise vea” teinud, siis ei taha ma seda teha jälle. Me õpime oma vigadest, eks? Seetõttu võtan endale hetkel rahulikult aega ning lasen asjadel settida.

Praegu teen ma eelplaane, uurin turgu ning konkurente. Ma vaatan, mida inimesed räägivad foorumites ja mis tooted on selles nišis edukad mujal maailmas. Ma olen oma peas läbi mänginud kümneid erinevaid stsenaariume, millest mõned on päris head – need pakuksid klientidele päris väärtust.

Kindel on see, et ma ei taha hakata üheks “mina ka müün puidust mänguasju” ettevõtteks. See teeniks võib-olla natukene kasumit, kuid see ei ole päris see, mida ma teha tahan. Ma tahan teha äri selle enda pärast. Mulle meeldib ehitada üles süsteem ning see käima saada, mitte lihtsalt osta odavalt ning müüa kallilt. Ma soovin anda sellele ärile tähenduse. Ma soovin, et see oleks midagi erakordset.

Kas see mul ka õnnestub? Ma ei tea, kuid ma annan endast parima. Kui sa loed Lily & Tommy blogi regulaarselt, siis näed kindlasti, kas ja kuidas mul see õnnestus …

Kas sa oled mõelnud oma äri peale, kuidas see klientidele väärtust loob? Päris väärtust, ilma milleta on sinu klientidel raske elus hakkama saada.

Be Sociable, Share!
Sildid , |
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 931

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga