Kahe ahju printsiip

Autor: Kaido Pajumaa

Palju on küsitud, mida tähendab oma mõtete valimine ning kuidas seda täpsemalt teostada? Meie mõtted ju tunduvad nii automaatsed – jah, teadlaste hinnangul mõtleb keskmine inimene 50 000 – 60 000 mõtet päevas, püüa neid siis jälgida.

Tegelikult on olemas mõtetega hakkama saamiseks kümneid ja kümneid erinevaid tehnikaid. Nende sisemine tüvi on kõikidel üks, ainult teostus on erinev. Selles artiklis kirjeldan ühte, milleni jõudsin alles mõned päevad tagasi, aga olen avastanud, et töötab väga efektiivselt.

Ma nimetasin selle „Kahe ahju printsiibiks“, kuna jääb hästi meelde.

Kujuta ette, et elad vanemat sorti majas, mida köetakse ahjuga. Ning sul on toas kaks ahju – üks on uus ning korralik, mis annab kiiresti ja väga palju sooja. Teine on aga vana ning armetu, ajab tuppa tohutult palju suitsuvingu ning sooja ka ei anna eriti, kuna on aastatega hõredaks jäänud.

Nüüd lähed sa õhtul koju ning pead iga kord otsustama, kumba ahju kütma hakkad. Kas sa otsustad kütta vana ahju, kuigi sa TEAD, et sellest ei saa eriti sooja ning tekitab sulle ainult probleeme elamisega, sest tuba on 10 minutiga suitsu täis? Või tuled sa koju, võtad sületäie puid, viskad alla ning 15 minuti pärast on sul mõnus soe olla – sa tunned ennst hästi ja turvaliselt ning tuju on superhea?

Täpselt samasuguse otsuse peame me langetama oma mõtlemise suuna kohta igal hetkel. Meie peas on justkui kaks ahju – üks on uus ahi, mida küttes oma mõtegega loome me oma ellu turvalisust, häid emotsioone ning superhead enesetunnet. See on loovuse ning positiivsete mõtete ahi. See on valget värvi ning alati puhas ja ilus. Alati, kui me mõtleme häid mõtteid, kütame me seda ahju ning me loome endale sooja ning mõnusat elu. Me anname jõudu sädemetele, mis loovad valgust ning toovad meile naeratuse näeole ning imestuse palgele: NII HEA ON OLLA! PEA PUHKAB NING MA EI MURETSE ENAM!

Teine ahi on aga negativismi ning viletsa elu ahi. Kuigi me teame, et seda küttes me muudame oma elu muudkui halvemaks, ei lõpeta me üldjuhul selle kütmist siiski. Meile justkui meeldiks istuda selle suitsuvingu sees ning külmetada, selle asemel, et hakata hagu andma uuele ahjule. Meile meeldib mõelda oma probleemide peale ning neid uuesti ja uuesti endale meelde tuletada visates seeläbi pidevalt hagu alla vanale viltetsuse ahjule. Kas pole inimese käitumine paradoksaalne – me teame, et see teeb meile halba, aga ei lõpeta ka

Ma isiklikult proovisin seda esmakordselt 2006a ning otsustasin vanale ahjule mitte enam kütet anda. Alguses oli see keeruline, sest suitsu oli toas väga palju vana ahju kütmisest ning võttis aega enne, kui tuba hakkas puhtaks minema ning hakkasin vaikselt nägema, kui ilus tuba mul tegelikult on ning kui palju toredaid esemeid selles toas oli. Ma polnud pikka aega suutnud selles toas selge pilguga ringi vaadata, kuna kogu aeg olin ametis vana ahju kütmisega lootes, et sellest tuleb sooja – aga ei tulnud, tuli ainult suitsu ning muudkui külmetasin.

Kumma ahju valid sina kütmiseks? Või oled sa oma valiku juba teinud ning väikese leegi läitnud uues ahjus? Kas tunned sooja? Kas tunned värsket õhku oma elus ning näed esimesi märke selles „elutoas“, milles sa elad? Need märgid tulevad hiljemalt 30 päevaga, kuna vähemalt nii palju võtab aega, et suits toast välja saada. Aga kui tuba on kord puhtaks saanud, siis uue ahju kütmine toob sulle ainult rõõmu. Sa avastad iga päev, kuidas uued detailid sinu elutuppa tekivad ning sa võid neid nautida. Sa hingad kergemalt ning ei pea enam nii palju pingutama, et värske õhk kopsudesse jõuaks. On nii hea tunda ennast hästi!

Tehnika: Iga kord, kui märkad, et mõtled negatiivseid mõtteid, kujuta elavalt ette neid kahte ahju ning küsi endalt: “Kumba ahju ma nüüd kütan? Ehk millist elu ma soovin? Kas ma soovin ennast hästi tunda ning olla elurõõmus ning sellega luua rõõmu oma ellu juurde, või olla nukker ja morn pidevalt, mis suurendab minu probleeme veelgi?”

Ma olen kindel, et sa soovid kütta uut ahju …

Be Sociable, Share!
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 728

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga