Juhi ja investeeri arukalt

Autor: Marko Pavlov

Äri ja võitlus tänapäeval käib igal pool. On see siis kool, ujula või linnaliiklus. Samas aga ei mõelda sellele kuidas olla üksteisele kasulikud. Märkimisväärselt paremaid tulemusi saavutab tehes koostööd.
Lihtne näide on ettevõtte ressursside jagamine, mida meil praktiseerivad vähesed. Kui palju on neid ettevõtteid, kes omavad üksikuid vabu ressursse, mida võiks müüa? Kui palju on neid, kes oleks nõus seda ostma?

Pigem süüakse oma müts ära, kui konkurendile müüakse mõistliku hinna eest ühte operatsiooni.
Lisaks ei suudeta tööle panna logistikat ning ettevõtete planeerimise ja kvaliteedisüsteem pole arenenud „saksa täpsuseks” nii pakkujal kui ka tellijal. See on üks jõud, mis paneb investeerima läbimõtlemata ja arutult. Eriti kurvaks teeb see kui ei kasutata võimalust teistelt nõu küsida.
Läbimõtlematu investeeringuga kaasneb lisa kohustus panga ja töötajate ees, loomulikult peab tõstma toote omahinda ja aina vähem suudab toodet turul müüa.

Seda mõista on kindlasti juhtidel väga raske ning veel raskem on toimetada ning tegutseda selle järgi.
Meie loodame, et saame inimesi mõtlema panna asjade omavahelise seoste üle ning vaatama laiemalt arengu võimalusi.

Kui tundub et turg on näiliselt võimaluste osas paika loksunud, siis eksitakse rängalt. Suurtel ja turul olnud ettevõtetel pole eelist, kui ettevõtte juhtimine kängub. Seepärast võib ka meie muutuvas maailmas iga mees vallutada oma mäetipud käimata kellegi sissetallatud rada.
Kaasaegne juht ei jäljenda kedagi. Samas peab olema juht nii arukas ja teadlik kuhu ta suundub. On kaks väga erilist tähendust kas juht on oinas või juht on juhtoinas.

Olen ka ise piisavalt ratsionaalne ning leian, et iga juht peab ettevõttele määrama mitte ainult arengu suuna vaid ka plaani ja kava kuidas jõuda tippu. Arukas juht teeb seda koos oma meeskonnaga.
Tulles lõppeesmärgist ettepoole koostatakse vaheetappidest koosnev plaan eesmärgi saavutamiseks. Seejärel kirjeldatakse kõik tegevused, mis on vaja teha vahe-eesmärkide saavutamiseks. Sellise töö tulemusena tekib parendusprotsessi projektiplaan, mida juht jälgib ja mittetäitmisel jõuliselt sekkub.
Teine võimalus oleks lihtsalt elada ja vaadata kuhu elumere lained kannavad või siis peale suruda alluvatele oma tahet, et täna on lõuna tuul ja purjetame põhja.

Tänapäeva juhil on raske toime tulla koos kaasvõitlejateta. Üks olulisemaid investeeringuid on inimesse. Seade või masin nurgas ei mõista juhi meeleolu või saamatust. Samas töötajad on väga vastuvõtlikud ka kõigele ümbritsevale, mis ettevõttes toimub. Juht peab enda ümber looma meeskonna kellel on samasugused vaated nii maailma kui organisatsiooni poliitika osas. Vastasel korral üritab juht sõita rallit käsipidur peal.
Juht peab teadma ja mõistma, mis juhtub, kui inimeste juhtimine on jäänud tagaplaanile. Näiteks töötajale on oluline motivatsioon. Mittemotiveeritud töötaja on firmas nagu vähk, kes veab ka kolleege tagurpidi. Firma ei saa areneda ja olla jätkusuutlik kui kollektiivis on “vähid”.

Heietamine nendel teemadel ei vii kuhugi. Vaja on tegutseda. Pole oluline ka see millised on sinu ideed või mida sa oled saavutanud. Vaadata tuleb mitte ainult tulevikku vaid julge ka unistada.
Juhtimine ei tähenda veel unistamist ega teadmisi vaid jonnakust ja südikust. Kõige parem on tuua paralleele alati spordiga, kuigi öeldakse, et siis kui vanajumal tarkust jagas olid sportlased trennis.
Ükski juhtimise koolitus ei saa pakkuda juhile seda, mida ta tegelikult vajaks. Juht on inimeses eneses – kas sa oled kunagi mõelnud, et võtaks lapsekasvatamise tunde? BrainTeami OÜ ühe liikmena tean mida tähendab arvestamine ettevõtte tervikust tulenevate seaduspärasustega. Mõnikord tähendab ettevõtte tootmiskorralduse (voo) parendamine automaatselt muutusi palga või siis infosüsteemides, teinekord tähendab muutus tootearenduses automaatselt muutusi müügiprotsessides, jne.

Meie puhul on rõõm, kui saame ettevõtte juhtimise või üksikute protsessid taas käima lükata aga seda saab teha alles siis kui ettevõte ise tahab areneda.

Be Sociable, Share!

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 681

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga