Järjepidevus on eduka ettevõtluse alus

Autor: Kaido Pajumaa

Maailm on täis noori uljaspäiseid ettevõtjaid. Mina olin üks nendest.

Kui ma olin alles väike poiss, imetlesin ülikondades ärimehi, uhkeid autosid ning suuri firmasid. Mulle lihtsalt meeldis see. Kui ma aga ülikooli pangandust õppima läksin, siis naljatasin omaette, et ühel hetkel teen oma panga. Üheksakümnendatel oli see veel võimalik, sest kõik oli alles arenemas. Nüüd saan aru, missugune illusioon see oli, kuid samas näitab see, et ettevõtja pisik oli minus olemas väga ammu.

Oma esimese ettevõtteni jõudsin ma sõbra Marekiga tegelikult juba 2001. aastal, kui asutasime  firma “Oolo & Pajumaa Kvaliteetteenused OÜ”. Naljakas nimi, kas pole? Selle ettevõtte eesmärk oli tegelikult väga sisuline ning ärimudel väga lihtne, mistõttu mõtlen tänaseni, et oleks pidanud selle ettevõttega edasi liikuma.

Nimelt tundsin ma hästi ühte inimest Terviseinspektsioonist (ma ei mäleta täpselt selle asutuse nime tegelikult), mille vastutusalasse jäi toidukäitlemisega tegelevate ettevõtete atesteerimine. Kuna see oli 2001 aastal suhteliselt uus asi, siis atesteerimist vajavaid toidukaupade müüjaid, kohvikuid, restorane jms ettevõtteid oli tuhandeid, kuid atesteerimist pakkuvaid firmasid väga vähe. Kuna meil oli “isiklik” lektor olemas, siis oli äri käivitamiseks vaja leida vaid ruumid ning hakatagi selliseid koolitusi läbi viima. Turg oli meile garanteeritud, sest tuhandetel ettevõtetel oli seaduslik kohustus see koolitus läbida.

Läksin Ameerikasse õnne otsima
Niipea, kui olime ettevõtte valmis saanud, tekkis mul võimalus Ameerikasse suveks tööle minna. Kuna ma olin sel ajal natukene “hullumeelne”, ja arvasin, et lähen Ameerikasse suveks tööle, ning jäängi sinna elama, siis likvideerisime kiirustades ka äsja loodud firma. Loomulikult oleks võinud selle uuesti avada sügisel, sest ma olin Ameerikas ainult kokkuvõttes 2.5 kuud, kuid me ei teinud seda. See oli rumal otsus, sest nüüd tagasi vaadates oleks see ettevõte kindlasti ilusti tööle hakanud

Kannatamatus on üks minu suuri õpikohtasid olnud kogu elu. Ma olin juba lapsena kärsitu, mis on üle kandunud ka minu tegemistesse täiskasvanu eas. Kuid kärsitus ja kannatamatus ei ole omadused, mis ettevõtluses kasuks tulevad. Äri tegemine nõuab tasakaalu ning järjepidevust.

Just järjepidevus on omadus, millele ma viimasel ajal väga palju tähelepanu osutan. Me kõik soovime väga kiiresti tulemusi saada. Olgu selleks siis kaalu langetamine, töö juures uue projekti käivitamine või uue äri alustamine – me tahame asjad kiiresti valmis saada.

Meie maailm töötab aga teistmoodi. Eriti ettevõtluse maailm. Kõik protsessid võtavad aega, mistõttu on lootusetu kiiresti ettevõtet edukaks muuta. Võib-olla on see võimalik ekstreemsetes tingimustes või narkokaubanduses, kuid vaba turu tingimustes on see praktiliselt võimatu.

Need on 3 punkti, miks ettevõtluses tasub järjepidevust säilitada:

1) Järjepidevus võimaldab näha suuremat pilti.
Kui sa alustad äri, eriti oma esimest äri, siis on sul äri tegemisest ning antud valdkonnast teatud nägemus. Ma luban sulle, et see nägemus on vale. Juba mõne kuuga võid sa oma arvamust muuta ning sellest lähtuvalt mõned ümberkorraldused teha. Mõtle, kui palju võib sinu arvamus muutuda siis kahe aastaga.

2) Järjepidevus on loodusseadus
Kui sa lased kivi peale kukkuda ühe veetilga, ei juhtu kiviga mitte midagi. Kui aga lasta kivi peale kukkuda aasta jooksul iga päev 1000 tilka, uuristub kivi sisse auk.

Sama kehtib ka ettevõtluse kohta. Partnerites ja klientide usalduse tekitamine võtab aega. Äriprotsesside väljatöötamine võtab aega. Ja raha tegemine võtab aega. Järjepidev õppimine ning ühe asja korduv tegemine viib sihile.

3) Järjepidevus on meie suurim õpetaja
Me õpime iseenda vigadest. Kui me ei ole järjepidevad, ei luba me oma ettevõttel meid õpetada. Kui me muudame äri iga kord, kui väikenegi tagasilöök ilmneb, ei õpi me nendest tagasilöökidest.

Järjepidevus on meie suurim õpetaja, sest see näitab, missugused tegevused on viljakad ning missugustest tegevustest võime loobuda. Mida rohkem teeme viljakaid tegevusi, seda edukamaks meie ettevõte muutub.

Ole oma tegemistes järjepidev. Just praegu õpin ma järjepidevust ka Lily & Tommy projekti käivitades. Ma soovin kohe sellega kasumit teenida ning tuhandeid kliente võita. Aga see ei ole võimalik. Juba kasvõi seetõttu, et Hiinas tehastega läbirääkimine võtab aega, tellimuste vastuvõtmine ning tootmine võtab aega. Kõik võtab aega. Et muuta Lily & Tommy edukaks brändiks, pean ma endas kultiveerima järjepidevust ning kannatlikkust.

Be Sociable, Share!
Sildid |
Kaido Pajumaa on ettevõtja, blogija ning enesearendamise entusiast. Peale esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimusele: "Kuidas leida tasakaal ning meelerahu igapäevaelus?". Täna juhib Kaido mitmeid uusi projekte nagu enesearengublogi www.sisekosmos.ee, lastekaupade jae- ning hulgimüügifirma www.imeasjad.ee, rahvusvaheline puidust lastekaupade bränd Lily & Tommy NB! Soovid leida püsivat meelerahu? Siit leiad TASUTA meditatsioonikursuse www.meditatsioonikursus.ee

Mitu korda vaadatud:
Sõnade arv: 795

Kõik artiklid sellelt autorilt

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga